şükela:  tümü | bugün
  • erkeklerin kadınları halen çözemiyoruz yakınmaları hep bana sığ tartışma gibi gelmişken dün okuduğum yazıda bilimsel deneylerde , bakın bilimsel deney diyorum; kadınlar denek olarak kullanılmıyor. yani sayı çok az.
    çünkü karmaşıkmışız, hatta denek olarak kullanıldığımız zamanlarda en erkeksi olduğumuz zamanlarda yapılıyormuş. regl olmadığımız, yumurtlama olmayan dönemler.
    grip aşısı dahi erkek baz alınarak tasarlanmış, daha fazla oranda doz kullanıyoruz.

bilimsel çalışmaların sonuçlarının kesinliği erkekler ile orantılı , biz yine karmaşıklılığımız ile bütün bu septomları alt ediyoruz.
    bütün bu olaylardan sonra erkeklerin kadınlardan tırsması sanırım gizemli canlılar olmamız. gerçi iki memeye sahip olmak onlar için bizi yeterince üstün kılıyor.
    her zaman olduğu gibi göğüslerimizi avuçlayıp tanrıya şükrediyoruz.

edi; devamlı hamile kalabilme tehlikesi olan bir canlı olmakta biraz tuhaf, fetüs denilince bir cinlenme yaşıyorum.
    @apostrophos iki kısımda açıklamış, ikinci paragraf daha açıklayıcı. sonuçta benim yazımda bahsettiğim yumurtlama dönemi vs kısmı zaten uzun bir süreç bizimle ilgili kısım 15-20 gün mü.
    kaynakta ;
    yağmuru güneşli havada çözmeye çalışmakla aynı mantık.

kaynak
  • demek ki bilim de sorunun erkeklerde olduğunu düşünüyor.
    not: erkeğim
    tanım: bir tespit
  • geçen dönem biyoetik dersi aldım, ulan slaytlar boyunca bagiriyordu her deneyde, cinsiyete özel durum incelenmiyorsa gonullu katilimcilarda kadın erkek orani mümkün olduğu kadar eşit olmalı diye. (en azından planlama aşamasında eşit olmali).

dünya garip yer amk.
  • hayatımız kobay olarak geçmiş, kendimizi kadınlara feda etmişiz halen "yok biz neden denek olmuyoruz" ağlaması.
  • hay sizin feministliğinizi, seksist yaklaşımlara tepkinizi sikeyim dedirten başlık.

yeni geliştirilen ilaçlar, hayvan deneyleri sonrası genç ve sağlıklı erkekler üzerinde denenir, evet.
    deneylerde kullanılacak kadınların menapoz döneminde olması mantıklıdır, evet.

bunun nedeni kadınların çözülmesi zor, komplike canlılar olması değildir ama.
    deneyde kullanılan kadının gebe olabilme ihtimali, kullanılan ilacın fetüs üzerindeki olası yan etkisini engellemektir, teratojenite diyoruz ya hani.
    pekala deneyde kullanılacak olan kadın denek bir gün once gebe kalmış olabilir, bunu bilmiyor olabilir.

öte yandan 28 günlük menstrüel period sırasında düzeyleri her gün değişkenlik gösteren kadınlık hormonlari nedeniyle ilaçların metabolizmasının da değişiyor oluşu bilimsel bir deneydeki standardizasyonu zorlaştırır.