şükela:  tümü | bugün
 • fazla kişi katılım sağlarsa böyle başlıklar bence muhteşem.

  atatürkün cumhuriyet ilanından sonra çağdaş türkiyeyi tanıtmak için karadeniz gemisi adlı bir geminin amsterdam,barselona,londra gibi şehirlere gidip türk kültürünü, türklerin modern yüzünü avrupaya tanıtma fikri ve her limanda türklerin hayranlıkla karşılanması istanbul karaköyden kalkan gemiye atatürk’ün bursa mudanya’dan dahil olması.....

  edit: bu proje atatürkün bir önerisi üstüne hazırlanmış atatürk geminin içinde yurt dışına gitmemiş.bu gemi ile bursadan bandırmaya gelmiş sadece, gemi ondan sonra yurt dışına saydığım yerlere gitmiş. bir müze şeklinde olan bu geminin içinde kütahya çinileri, bursa kumaşları, tütün ve diğer illerin meşhur şeyleri varmış ankara bu kervana gemiye canlı tiftik keçisi yollayarak katılmış:) daha edirne ötesi görmemiş benim hayretler içinde kaldığım bu keçi bu gemiyle 12 avrupa şehri limanı gezmiş şimdi bu keçiyle benim oyum bir mi?
  bu gemi 86 gün boyunca 9.981 mil yol almış 2.278 ton kömür kullanmış ve avrupa’da yeni türkiye cumhuriyeti hakkında müthiş bir izlenim bırakmış.
 • bence sözlüğün en güzel başlıklarından birisi olmuş. ara ara okuyup değişik bilgiler edinilebileceği kanaatindeyim.

  benim en çok şaşırdığım tarihi bilgi osmanlı devletinin kayı boyundan olmaması ve timur'un bu sebepten ötürü osmanlı ile savaş yapmış olması.

  aklıma geldikçe editleyeceğim

  bu güzel ve öğretici başlık için zibidigonzales16 nickli arkadaşa teşekkür ediyorum. böyle başlıklarla gelin bize :)

  edit: mesaj kutum dolmuş küfür eden de var. kaynak isteyen de. konu ile alakalı olarak en kısa zamanda kaynak paylaşımları yapacağım.
  ancak yanlış hatırlamıyorsam halil inalcık teke tek programında dile getirmişti bu durumu

  2.edit: konu ile alakalı olarak bilgi veren kaynak paylaşan (@haziran erkegi) - (@a day at the races) - (@akmasadadamlar) nickli arkadaşlara teşekkür ederim. bilgi paylaşımına devam edeceğim yeni kaynak buldukça
  (teke tek programı bütününü izlemenizi öneririm)
  https://youtu.be/cwafhbqkqzq
  (programdaki ilgili bölüm)
  https://youtu.be/kggoxytyqvy

  http://www.haber7.com/…-osmanli-kayi-boyundan-degil

  https://www.aydinlik.com.tr/…yu-tarih-ekim-2017-2#1

  https://www.google.com/…osmanli-kayi-boyundan-degil

  https://islamansiklopedisi.org.tr/kayi
 • adnan şenses'in gülşen bubikoğlu'nun öz dayısı olması.
 • büyük dayımın aslında dedemin üvey oğlu olması. öğrenince çok şaşırmıştım
 • vladimir putin'in aslında alevi olması.

  yoğun istek üzerine gerceklerin detaylarını açıklıyorum:

  aslında putin'in babası ıraklı bir bakkal, ve zamanında güneydeki nasiriye kentinde yaşamış. dükkanında arapçası ‘tin' olan incir de satışı yaptıgından dolayı baba putin, ‘ebu tin' diye anılırmış. ikinci dünya savaşı sonrasında ebu tin, rusya'ya göç ediyor ve orada bir hayat kurmaya calisiyor. burada ‘sarışın bir rus kızı' ile evlenip, oğluna da abdülemir adını vermiş. ancak rusça abdülemir demek zor olduğundan adı ‘vladimir’e dönüşmüş.
 • 93 harbinin 1877 de yapılması.
  timur’un yıldırım beyazit’i kafeste gezdirmesi.
  sakarya meydan muharebesinin sakarya’da yapılmaması.
  şubat 1954’te istanbul boğazı tamamen donması ve insanlar yürüyerek boğazdan karşıya geçmesi.
  edit: şubat 1954 de karadenizden büyük buz kütlelerinin geldiği bilgisini yazan hatta gören büyüklerimiz varmış. boğaz tamamen donmamış.
  edit2: ulan 2 tane ilginç gelecek bilgi verelim dedik, mesaj kutum muhalif manyaklarla doldu. yok sakaryanın doğusunda yapılmış, vay efendim hicri takvimmiş 93 doğruymuş, kafeste gezdiğini nerden biliyomuşum görmüşmüyüm...
 • osmanlı devleti'nin otranto'yu almış olması. fsm ölmemiş olsaydı enteresan şeyler olabilirdi çizmede.

  not: fsm döneminde alınmıştır ancak fsm değil gedik ahmet paşa almıştır otranto şehrini.
 • nazım hikmet'in, oktay rıfat'ın ve mehmet ali aybar'ın büyükannelerinin kardeş olması. dolayısıyla bu isimlerin kuzen olmaları.

  edit: bitmedi!!! bir üye daha ekliyoruz ve o da ali fuat cebesoy'un annesi olarak bu aileye ekleniyor.
  bu 4 kızkardeşin babası ise osmanlı'ya iltica eden ludwig karl friedrich detroit, müslüman olduktan sonraki adıyla mehmet ali paşa. uyarı için wwilliam wallace'a teşekkürler.

  2.edit: #24990077 buterstebirislikvar'a teşekkürler.
 • ahmet arif'in oğlu filinta önal'ın tolstoy'un torunu natalie tolstoy ile evli olması.
 • 1415 (bkz: agincourt savaşı) ingilizlerin 5/6'sı sadece okçulardan oluşan bir ordu ile iki katı sayıda asker ile üstlerine gelen fransız ordusunu yok etmesi bana hep çok enteresan gelmiştir. zira ortaçağ savaş kültüründe okçuluk kavramını zirveye taşıyan savaşlardan birisidir.