şükela:  tümü | bugün
 • ingilizlerin vakti zamanında hintlilerin parmaklarını kestiklerine dair somut bir kanıt olmaması.

  tık tık

  debe’ye bile giren bu kaynaksız (linksiz) iddiayı google’da türkçe sonuçlarda aratırsanız genelde hangi tür sitelerde yer aldığını görebilirsiniz. hatta çoktan facebook’a düşmeye başlamış.
 • ingilizlerin parmak kestiği iddiası masaldir.

  https://en.wikipedia.org/…i/mahua_dabar?wprov=sfti1
 • 1517 den baslan ıspanyol saldirilari ile sadece 4 yil icinde aztek imparatorlugunun yok edilmesi (sadece 4 yil)
  ming hanedani zamaninda zheng he adinda bir cinli amiralin 1405 ile 1433 arasinda, yedi devasa armada ile cin'den hint oksanusunun uzak koselerine kadar seferler duzenlemesi ve cografi kesifleri batililardan once baslamasi

  cin tarihinin en onemli askeri icadi olan barutu, daoist kimyacilarin yasam iksirini ararken tesadufen barutu icat etmeleri ...

  (yoval noah harrari - hayvanlardan tanrilara sapiens)
 • (bkz: bilgi bilmek)
 • kutül amare kuşatması sonrasında biliyorsunuz ingiliz birlikleri tamamen osmanlı birliklerine teslim oluyor. tabi sonrasında neler oluyor.

  ingiliz general townshend teslim olurken sembolik olarak kılıç ve tabancasını vererek teslim oluyor. ancak kendisinin onurlu bir subay olması nedeniyle silahları kendisine iade ediliyor. sonrasında uzunca bir yolculukla istanbul’a getiriliyor. istanbul’da kendisine ev tahsis ediliyor ve serbest dolaşmasına izin veriliyor, isterse ailesini yanına getirebileceği söyleniyor . tüm masrafları osmanlı devleti tarafından karşılanıyor. esaret süresince ingiliz amerikan konsoloslukları ve osmanlı devlet dairelerini ziyaret ediyor . heybeliada büyükada arasında yüzerek zaman geçiriyor .

  not: plevne kuşatması sonrasında teslim olan gazi osman paşaya da aynı şekilde onurlu davranılıyor
 • vefatından sonra hz.ebubekir'in naaşını yıkayan karısı esma, daha önce hz. ali'nin ağabeyi cafer ile evliymiş. cafer ölünce ebubekir ile evlenmiş, o da ölünce hz. ali ile evlenmiş, üçünden de çocukları olmuş.

  not: ebubekir'in esma adında bir de kızı var, karısı olan esma binti umays, isim benzerliği
 • -padişahların tılsımlı gömlekleri

  -pek çoğumuz tılsımlı gömleği hakan muhafız dizisiyle öğrendik. giyenlere ölümsüzlük ve süper güç sağlayan bir gömlek. aslında bizim geçmişimizde gerçekten kullanılan tılsımlı gömlekler var. özellikle osmanlı padişahlarını düşmandan, hastalıklardan ve çeşitli büyülerden korumak için tılsımlı gömlekler yapılmıştır. bu gömleklerin üzerine çeşitli semboller, dualar, şifreli harfler sayılar yazılırdı. padişah bu gömleği giyince kendisine adeta manevi bir kalkan oluştururdu.

  -tılsımlı gömlekler aslında muskanın değişik bir uygulamasıdır. sonuçta muska da çeşitli amaçlar için kâğıt, kumaş, deri üzerine bazı şeylerin yazılmasıdır. muska yaparken amaç muskadan medet ummak değildir. tılsımlı gömlekte de amaç, allah’ın yardımını yanında hissetmektir.

  -tılsımlı gömleği ilk kimin kullandığıyla ilgili kesin bilgi olmamakla beraber şaman ayinlerinde bunun izleri görülebilir. şamanın ayin sırasında giydiği kıyafetler üzerine yerleştirdiği çeşitli semboller ve işaretler onun manevi yolculuğunda yardımcılarıydı. benzer bir şekilde üzerinde buda resmi işlenmiş, uzakdoğu menşei bir gömlek olması, farklı kültürlerde benzer uygulamaların olduğunu göstermektedir. dede korkut hikayelerinde de kurşun ya da kılıç işlemeyen, görünmezlik veren gömleklerden bahsedilmektedir. hatta bizans’ta da bu tarz gömleklerin olduğu, osmanlılar’a da bizans’tan bu kültürün geçtiği söylenmektedir.

  -ilk hangi padişah bu tılsımlı gömleklerden giymiştir tam olarak bilemiyoruz. ancak eldeki örneklere baktığımızda en eski gömleğin 1477 tarihli cem sultan’a ait olduğunu söyleyebiliriz. bir de yedinci yüzyıldan kalma veysel karani’ye ait olduğu düşünülen gömlek var. bu gömleğin üzerinde de çeşitli yazılar bulunuyor.

  -tılsımlı gömlek nasıl hazırlanırdı?
  saray müneccim başı sultanın doğum tarihine göre bir eşref saat belirler. belirlenen bu saatte gömleğin yapımına başlanır. gömleğin hazırlanma amacına göre üzerinde kullanılacak harflere ve sayılara ebced hesabı kullanılarak karar verilir. daha sonra ayetler ve dualar belirlenirdi. bu süreç planlı bir şekilde yürütülürdü. çünkü her ayet ve duanın amacı birbirinden farklıydı.

  -gömleğin amacına ve hazırlanma zamanına göre dualar seçilirdi. tılsımlı gömlekler üzerinde en çok kullanılan sureler fetih, ihlas, felak, nas sureleridir.

  -gömlek hazırlanırken her aşamaya uygun görülen, hesaplanan zamanda başlanırdı. bu yüzden bir gömleğin tamamlanması üç-dört yıl sürerdi.

  -gömleklerin üzerinde çokça hz.süleyman’ın mührü, hz.ali’nin kılıcı zülfikar sembolleri kullanılmıştır. bazı gömleklere peygamberin ayak izi, sandaleti, kabe resmi de işlenmiştir. gömleklerin üzerindeki öğelerin çoğu hurufilik denilen akımdan esinlenilmiştir. hurufilik akımı özellikle mevlevi ve bektaşi tarikatları içinde etkili olmuştur. gömleklerin tılsımını yapanlarda bu tarikatların şeyhleri, dedeleri veya dervişleri olmuştur.

  -tılsımlı gömlek örnekleri
  tılsımlı gömleklerden topkapı sarayı’nda 87 tane bulunmaktadır. bu gömleklerden 13 tanesinin kime ait olduğu biliniyor. diğerlerinin kim için hazırlandığına dair bilgi bulunmamaktadır. 6 gömleğin hiç giyilmediği, 2 tanesinin kesin olarak giyildiği biliniyor. diğerleriyle ilgili kesin konuşmak oldukça güç. 14. yüzyıldan 19.yüzyılla kadar farklı yıllarda yapılmış gömlekler bulunmaktadır. ancak çoğunluğu 16.yüzyıla aittir.

  -ııı. murat manisa’da sancakbeyi iken iki kız ve iki oğlu olmuştu. iki oğlundan en küçük olanı vefat edince annesi nurbanu sultan ııı.murat için bir tılsımlı gömlek hazırlatmıştır. gömleğin hazırlanma amacı tekrardan erkek çocuk sahibi olmasıdır. gömleğin ön tarafında hz. ali’nin kılıcı zülfikar resmedilmiş ve kur’an’dan ihlas suresi tekrarlı bir şekilde yazılmıştır. zülfikar’ın savaşlarda galibiyet isteği, ihlas suresi ise dileklerinin kabul edilmesi amacıyla seçilmiştir.

  -cem sultan’ın tılsımlı gömleği ise dört yılda hazırlanmıştır. 30 mart 1477 tarihinde güneş koç burcundayken başlanan gömlek 29 mart 1480 tarihinde güneş koç burcundayken bitirilmiştir. cem sultan’ın gömleğinde şans getireceğine inanılan ayetler, bu ayetlerin sayısal hesaplamaları olan rakamlar, hz.süleyman’ın mührü ve dört büyük meleğin adı yazmaktadır.

  -tılsımlı gömleklerin çoğu padişahlar için yapılmıştır. ancak aziz mahmut hüdai ve mevlana türbelerinde de bu gömleklerden bulunmaktadır. ayrıca ıı.mustafa’nın veziri hasan paşa’nın, merzifonlu kara mustafa paşa’nın da tılsımlı gömlekleri vardı.

  entry daha iyi görmek için video
  tarih ve genel kültür içerikli videolar hazırlıyorum. amacım güzel vakit geçirirken bir şeyler öğrenmek/öğretmek. youtube kanalıma bakmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

  kaynakça
  • cafer erdal, türk kültüründe büyüler (konya örneği).
  • fatih aytekin, topkapı sarayı koleksiyonlarındaki şifalı gömleklerin şifrelerinin değerlendirilmesi ve yeni bir tasarım.
  • ege gökçe demir, embodyıng belıefs through desıgn: ottoman talısmanıc shırts.
  • şükran üneş, osmanlı padişahlarının kullandığı tılsımlı gömleklerdeki görsel unsurların grafik tasarım açısından incelenmesi ve serigrafi baskı tekniği ile uygulamaları.
 • - vikinglerin amerika kıtasını keşfi -

  1001 yılında, kanlı eric kolonisiyle beraber yeşil ada ismini verdiği buzullarla kaplı grönlandı yönetirken oğlu leif de "yeni bir ada bulursam babam gibi kendi kolonimi oluşturabilirim" diyerek batıya doğru sefere çıktı. bu seferin ardından nova scotia kıyısına ulaştı. yeni iskoçya olarak adlandırılan bu bölge kanada'nın kuzeydoğusundadır.

  babasının izinden giden leif bu kıyıya bereketli anlamına gelen vinland ismini verdi. ardından grönland'e gelerek oradaki halka "ben çok bereketli topraklar keşfettim, gelin sizi de götüreyim." dedi. bu sözler buzullara lanetler okuyan halkın ilgisini cezbetti.

  fakat kader ağlarını ördü. leif hedeflerine ulaşamadan babası kanlı eric küt diye ölüverdi. artık yönetmek zorunda kaldığı koskoca bir ada ve altında yaşayan uyruklara sahipti.

  yine de böyle bir yeni kara keşfedilmişken ilgilenmemek enayilik olurdu ve bu görevi kız kardeşi freydis'e verdi. freydis az gitti uz gitti dere tepe düz gitti ve sonunda ağabeyinin kıtasına ulaştı. hemen çalışmalara başladı. orada ilk defa amerika yerlileriyle karşılaştı.

  baştan sorun yok gibiydi. yerliler, onlara "geldikleri gibi giderler" diyordu ama sonra vikingler taş ev yapmaya başladıklarında gelecekteki sıkıntının farkına varmış oldular ve yavaş yavaş vikinglerin çevresini sarmaya ve onları kontrol altında tutmaya çabaladılar.

  özel konseyi topladılar bu elemanları bu kıtadan "siktir etmeliyiz" dediler ama tabii bu iş kolay değildi. vikingler savaşçı bir topluluktu. ilk etapta 50 kadar viking gemisini geri püskürttüler. ama freydis kararlıydı ve kıtayı tamemen bırakmaya hiç mi hiç niyeti yoktu. önce anakaraya geri döndü, ordusunu topladı ve çok iyi silahlandırdı.

  amerika'ya geri geldiğinde ise karaya çıkan başkalarının da olduğunu gördü. bunlar onun erkek kardeşleri ve aileleriydi. buna katlanamazdı. yıllardır bu kara parçası için emek vermişti, şimdi kimseyle paylaşamazdı.

  erkek kardeşlerini bir çırpıda öldürttü. sonra ailelerini de öldürtmek istedi fakat bu sefer askerleri buna yanaşmadı. freydis zembereği boşalmış bir ok gibiydi. eline savaş baltasını aldı ve bu işi kendisi gördü.

  o yıl kışı geçirmek için grönlanda geri döndüler. herkes bu yüz kızartıcı olayın duyulmaması için yoğun çaba harcıyordu fakat ne mümkün. birileri dayanamaz mutlak öterdi. leif bu yaşananları duyunca yoğun bir teessüre kapıldı. "korumakla mükellef olduğum aileleri koruyamadım, yazıklar olsun bana" dedi.

  ama kız kardeşini de öldüremezdi. bu yüzden onu sürgene gönderdi ve "bir daha vinland'a adım atarsan bacaklarını kırarım" dedi. belki vinland'ı lanetleyip oraya bir daha gidilmezse bu kötü anılar unutulur ben de huzura ererim diye düşünüyordu. ölümüne kadar oralara gitmeyi kimse teklif edemedi. ölümünden sonra da bu durum lanetlendi.

  böylece kolomb'un sözde keşfettiği amerika'yı binli yılların başında bu boynuzlu elemanların keşfettiği ortaya çıktı. sadece oranın amerika olduğunu bilmiyorlardı.

  bu kız kardeş gururuna yenik düşmeseydi belki de tüm kuzey amerika'yı denetimi altına alacak, bu karayı soyup soğana çevirecekti. kim bilir? bazen kısmet olmuyor işte.
 • tarih tekerrürden ibarettir sözünün yanlışlığı. hiçbir şey hiçbir zaman tıpatıp aynı şekilde tekrarlamaz.
 • mehmet akif ersoy’un, 1926-32 yilları arasında üzerinde çalıştığı kuranı kerim’in, tercümesini gerektiğinde imha etmesi direktifiyle teslim ettiği kişi yozgatlı ihsanmış yani 2014’te cumhuriyet halk partisi’nin cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği ekmeleddin ihsanoğlu’nun babası.