şükela:  tümü | bugün
 • jose saramago'nun uzun öyküsü, aynı zamanda kendini arayanların öyküsü
 • jose saramago'nun iskele tarafından sancak tarafına geçemeyenleri anlattığı 1997 yılında ilk basımını yapan 11. kitabıdır.
 • bilinmeyen bir adanın var olmaması imkansız olduğu için ortaya çıkabilmiş jose saramago öyküsüdür. bilinen şeyler bilinmeyenle anlatılmıştır.

  --- spoiler ---

  "...bilinmeyen ada nihayet denize açılmış, kendini aramak amacıyla."

  --- spoiler ---

  insan içindeyken kendini bildiğini sanır, ama denize açılıp kendini aramadıkça kendini bulamaz. yarım saatte okunacak bir kitaptır ancak, yarım ömürü kurtaracak vizyon kazandırır.
 • hakkında hiçbir şey bilmeden aldığım, sayfalarını açtığımda yeni bir küçük prens mi diye düşündüğüm kitaptır.
  fakat o anlamda beklentimi karşılamadı. başlangıcı kafka'nın dava kitabını andırır sonra küçük prens gibi basitlikle çok şey anlatmaya çalışılmış.
  kötü bir öykü değil, tarzı gayet güzel fakat abartılı bir şeyde beklememek lazım.
  zaten yarım saatte bitirebilirsiniz.
 • emrah imre çevirisi ile kırmızı kedi yayınlarıları tarafından basılmış jose saramago eseri. kitaptaki çizimlerin de birol bayram'a ait olduğunu aktaralım.

  kurgusu da okuması da hiç yormayan, içerisinde bulacağınız birkaç göndermeyle insana cesaret veren bir kitap. yolculuğa çıkarken çantaya atıp sakin sakin okunacak kitaplardan, akşamların yorgun zihinlerine de güzel eşlik eder.

  --- spoiler ---

  "...işte kader hep böyle davranır bizlere, hemen arkamızdadır, omzumuza dokunmak için elini çoktan uzatmıştır, bizlerse hala, geçti gitti, gösteri bitti, yine aynı hikaye, diye homurdanıp dururuz."
  --- spoiler ---
 • jose saramago'nun yarım saatte okuyup bitirebileceğiniz, çevirisini emrah imre'nin, desenlerini birol bayram'ın çizdiği, basit bir dille toplumsal altmetinler bulabileceğiniz bir küçük hikayesi.

  --- spoiler ---

  güneş doğar doğmaz, adam ve kadın kalkıp dışarı çıkmışlar, pruvanın iki yanına teknenin henüz sahip olmadığı ismini yazacaklarmış, beyaz harflerle. öğlene doğru, cezirle birlikte, bilinmeyen ada nihayet denize açılmış, kendini aramak amacıyla.
  --- spoiler ---
 • insan bilmediğini öğrenmek için bilindik şeylere kaçar. bu açıdan bilinmeyen ada yoktur, bilmeyen adam vardır.
  kadının karada kalıp orda bir yaşam kurma teklifi, tayfanın adamın macerasına katılma teklifini reddetmesi, kralın kartvizitinde sadece "kral" yazılı olması.. ufak ama tatlı ayrıntılarla dolu. ergenlik dönemi keşiflerinin anlatımı gibi olmuş. sevdim kısacası.