şükela:  tümü | bugün
 • fatih sultan mehmet'in söylediği vecize.

  fatih, akkoyunlu uzun hasan ile yaptığı otlukbeli savaşını kazanmasinin ardından kendisine ;
  - uzun hasan'ı niçin diyarından sürüp çıkararak iran'ı osmanlı ülkesine katmadin? sorusu üzerine su ibretlik cevabı vermiştir:

  " uzun hasan denilen caninin canını yakmak, saltanat gayretinin gereği idi. hanedanını yıkmak mürüvvet değil. kendisine yapılanlar çok bile oldu. müslüman sultanların hanedanlarını yıkmak iyi adet değildir.intikam alacağım diye onun arkasından gitmek, birçok yerleri harap etmek, mahvetmek demek olur. neticede fakir-gani bir nice mazlumun bedduasina maruz kalırız. bilirsin ki ah oku siper-i asumanda eğlenmez (gökyüzü ona siper olamaz)
 • öyleyse neden karamanoğulları başta olmak üzere pek çok anadolu beyliğine son vermiş, balkanlarda savaşacak yerde?
  fatih, istanbul'un fatiidir ama belgrad ve rodos kalesinden geri dönmüştür. oraları almak, torunun çocuğu kanuniye kalmıştır. osmanlıyı övücez diye zırvalamayın. o sırlarda balkan devletleri de saldırıya geçmiştir ya da geçeceğini duymuştur, geri dönmüştür ayrı. yok ah oku, yok asumana değmez, zart-zurt
 • zaten osmanlının asli amacının avrupa ya yönelik olduğunu bilmeyen cahilleri gösteren cahilleri görmemizi sağlayan sözdür.

  ne zaman ki anadolu dan veyahut asyadan kendisine bir tehlike gelse o zaman yönünü doğuya çeviren osmanlılar için karamanoğulları nı ayrı tutmanın gerektiği kanaatindeyim. (bkz: #73173686) numaral entryde gerekli açıklamalar mevcut.

  fatih, belgrad kalesinden geri dönmemiş, o dönem için belgradı fethetmeye gerek duymamıştır. zira hemen yanında bulunan semendire yi fethetmiş ve rumeli beylerbeyliği merkezi ilan etmiştir.