şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilişim ağı ve bilişim sistemlerindeki her tür ilişkiyi irdeleyen, hak ve sorumlulukları düzenlemeyi amaçlayan multi disipliner hukuk branşı.

  klasik hukuk dallarından her birinin bilişim hukuku ilişkisi vardır. ceza hukuku, iş hukuku, sözleşmeler hukuku, tüketici hukuku gibi.

  ayrıca (bkz: http://www.bilisimhukuk.com/)
 • istanbul bilgi üniversitesi bilişim ve teknoloji hukuku enstitüsü, 28 nisan 2010 tarihli, 27565 sayılı resmi gazete'de yayımlanan 2010/280 karar sayılı bakanlar kurulu kararı ile kuruldu ve 16 mayıs 2010 tarihli 27583 sayılı resmi gazete'de yayımlanan yönetmelik ile faaliyete geçti...
 • geleceğin en önemli hukuki alanlarından biri. henüz elektronik imza ve sözleşmeler, elektronik ortamlarda oluşan suçlar konusunda dünya çapında kayda değer düzenlemeler olmadığı için ve sorunlar aşırı manada sıkıntı taşımadığı için kıt'a avrupa hukukunda pek önemli bir alan gibi görünmüyor. halen bir çok hukuk fakültesinde bilişim hukuku diye bir ders bile yok. ama geleceğin ucu en açık hukuki alanı olacaktır.
 • uygulamadaki bilişim hukukçuları ile çok sık konuşulmayanlarının bugün 16:30'da interaktif biçimde tartışılacağı hukuk dalı. istanbul barosu'nun web sitesinden de canlı olarak yayınlanacak ve #bhm2012 hastagi ile ekran karşısından soru sormanız mümkün olacaktır.

  --- spoiler ---

  bilgisayarımızda müstehcen video bulundurmak suç mu?

  online bahis oynamanın cezası nedir?

  işyeri hakkında mesaj yazmak işten çıkartılmak için haklı neden midir?

  googledan içerik silinir mi?

  oyunlardaki karakterlerin ve itemlerin gerçek sahibi kim?

  bulut bilişimdeki risklere hukuk nasıl çare olur?

  film indirmek suç mu?

  uygulamadaki hukukçulardan, bilişim hukukunun sık sorulan sorularına sohbet tadında cevaplar bu panelde.

  24 nisan 2012 sali

  16:30 - 19:30

  istanbul barosu orhan apaydın konferans salonu
  (istiklal caddesi ada kitap/cafe içerisinde alt katı)

  kayıt gereklidir.
  http://www.ibbhm.org/
  --- spoiler ---
 • bu konuda aklınıza takılan sorular varsa, tuğsan yılmaz diye bir avukatın yazdıkları işinize yarayabilir. bakmakta fayda var
 • çeşitli başlıklar altında toplanan hukuk dalıdır. misal olarak elektronik imza, internet ortamındaki suçlar, kişilik haklarının ihlali, internette haksız rekabet, alan adlarının kullanımı, erişim engellenmesi vs..

  sayın tekin memiş'in makalleleri , yazıları güzel bilgiler vermektedir.
 • az sonra yazacaklarımı önce bir ünlünün başlığına yazdım. sonra tırsıp sildim. gözden geçirilmiş halini yayınlıyorum.

  -ünlümüz şunu demiş, bunu demiş filan.-

  (...) burada kendisi hakkında sosyal medyada yazılmış olumsuz şeylerden bahsediliyor. kendisi hakkında olumsuz şeyler yazanların kim olduğunun tespit edileceği söyleniyor.

  söz konusu olan sosyal medya sitesi ekşi sözlük'se ip kayıtlarından kimlik tespiti ve evi polis amcaların basması mümkün. polis amcalar evdeki tüm bilgisayarları ve sabit sürücüleri toplar giderler. aylarca da bu bilgisayarlara ve sabit sürücülere ulaşamazsınız. hatta bu cihazlarınızı sağlam şekilde almanız da pek olası değildir.

  ancak söz konusu olan sosyal medya sitesi twitter'sa ip kayıtları üzerinden size ulaşamazlar. hele twitter hesabınız ad-soyad olarak kullanımda değilse size ulaşmaları imkansızdır. abd'ye savcılık tarafından yazı yazılır ve haftalarca yanıt alınamaz. bunun üzerine "muhatap bulunamadı" denilip ip kayıtlarınızın peşi bırakılır.

  yani kısaca ekşi sözlük'te yazdıklarınız götünüze girebilir ama twitter'da dilediğinizi yazabilirsiniz.

  bir de belirtelim. ülkemizde yeterli sayıda bilişim polisi yok. o yüzden el konulan bilgisayarlar aylarca incelenmeden depoda bekletilir. bir sefer el konulan bilgisayarınızı/bilgisayarlarınızı ve/ya sabit sürücünüzü/sürücülerinizi aylarca bilişim şubenin deposunda tutarlar. aylar sonra incelenme sırası gelir ve incelenir. ancak ortada somut bir suç varsa bu bilgisayarlara ve sabit sürücülere geçmişte yapılmış şeylerin kayıtlarını ortaya çıkarmak için büyük çaplı bir yazılım yüklenir. çok teknik bilgim yok ama bilgisayar işinden anlayanların "geçmişte keylogger varmışçasına tüm kayıtları ortaya döken polis yazılımı" dedikleri bir şeydir bu. hatta bu yazılımın yüklendiği bir sabit sürücüyü inceleyen bilgisayarcı bir dostum "abi inanılmaz bir şey bu. hayır gelmez artık bu sabit sürücüden" demişti. yani bu işlem sabit sürücüyü ve içindeki tüm verileri kullanılamaz hale getiriyor. el konulan bilgisayar ya da sabit sürücülerdeki verilerin tamamen yok edilmesi de vaka-ı adiye olarak görülüyor bu gibi olaylarda.

  bir de savcılar ciddi ciddi twitter'a yazı yazıp cevap bekliyorlar ya o çok kafama takılıyor. twitter abd hukukuna dahi yardımcı olmuyor. çok iğrenç birtakım suçlar haricinde ip kayıtlarını abd yargısına dahi vermeyen adamlar mesela bir şarkıcıya türkiye'de, türkçe küfredildi diye niye türkiye cumhuriyeti savcılığına ip kayıtlarını versinler ki?

  türkiye'de bunları birilerinin yazması lazım. bir de alakalı olarak şu var:

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25406909/

  yazılacak şeylerim var, devam edeceğim.
 • alternatif bilişim derneği, başak purut'la bilişim hukuku üzerine çok yararlı bir röportaj yapmış. son günlerdeki olayları da göz önüne alırsak izlemekte büyük fayda olduğunu düşünüyorum.

  http://alternatifbilisim.tv/…-hukuk-ve-sosyal-med-2
 • hacettepe üniversitesi, yanılmıyorsam bu alanda ilk yüksek lisans eğitimi vermeye başlayan üniversite.

  2008-2009 yılından itibaren, sadece hukukçuları değil, diğer disiplinlerden de öğrenci kabul etmekte olup, özellikle adlî yargıda bilirkişi ihtiyacını karşılamak üzere uzman yetiştirme amacındadır. programın tezsiz ve ikinci öğretim olduğunu da belirtmekte fayda var.