şükela:  tümü | bugün
 • kocaeli'nde yapilmasina karar verilmi$ vadi.

  http://www.milliyet.com.tr/…010/1252036/default.htm

  bu tur firsatlari dogu illerine vermememizin bir sebebi olmali. himm nedir acaba. terordur kesin evet.

  edit: izmir'de de teror var oraya da yapmamaliyiz hihi.
 • bunu kocaeline kuran zihniyete kafam girsin. türkiye'de marmara bölgesi hariç yatırım yapacak yer mi kalmadı ulan.
 • bunun bir de yazılım vadisi versiyonu bursa'ya kurulacakmış. adına da ulutek demişler. hatta ileride kocaeli bilişim vadisiyle birleştirilebilirmiş falan. nasıl adamlarsınız lan başka yer mi kalmadı oraya kuruyorsunuz her boku. istanbul sağolsun marmara zaten gelişti yeterince. gelin akdenize yapın bir iki şey. adanaya yapın mesela. güneyin en büyük ili güya. ama kimsenin dönüp de baktığı yok. bak, bu tür işlerde örnek aldığın amerikaya bak biraz. adamların bir east cost'u bir de west'i var. east, yani new york falan zati gelişmiş o dönemler. bu adamlar gidiyor silikon vadisini west'e, san francisco'ya yapıyor. şu anda yazılım diyince akla gelen ilk yer orası. anlayabildiniz mi bir şeyler?
 • detayları bir hayli dikkat çekici olan proje.

  edit: link kaldırıldı.
 • ülke için faydalı bir altyapı oluşturacağını düşündüğüm için desteklediğim bilimsel alan. elbette dünyadaki öncü örnekleriyle karşılaştırılması mümkün değil, bir kere bunu destekleyecek eğitim kalitesine sahip okullar çok az. fakat yine de, ters etki ile eğitim kalitesini yükseltecek kapasiteye sahip olabilir. istanbul ve çevresinde olmasındansa muğla, aydın, antalya gibi şehirlere kurulması daha iyi olurdu diye düşünüyorum.
 • bilişim vadisi 3 milyon metrekare alan üzerinde kocaeli’nde kurulması planlanıyor. türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yer alan bilişim vadisi toplam 420 futbol sahası büyüklüğünde 150 bin ar-ge personeline istihdam yaratması hedefleniyor.
  kentsel tasarımı ile 1. etap mimari, mühendislik, peyzaj ve altyapı projelerinin, hizmet alımı ihalesiyle gerçekleştirilmesi için anlaşmanın sağlandığı bilişim vadisi; birinci etap, 1a ve 1b olarak ikiye ayrıldı. 1a bölgesinde, 70 bin metrekare alanın inşaatı için ihale aşamasına gelindi. eylül ayı sonunda altyapı ve üstyapı projelerinin ihalesini, 2015 yılı sonunda da inşaatını tamamlamayı planlanıyor.

  1a denilen bölge içinde, 15 bin metrekarelik idari bina ve çok amaçlı ar-ge ofisleri bulunacak. bilişim vadisi içinde yaşayacakların bütün ihtiyaçlarına cevap verecek okul, kreş, hastane, ibadethane, konaklama, banka, spor merkezleri, kültürel tesisler gibi sosyal donatı alanları da olacak. burası ar-ge çalışanları için aynı zamanda bir yaşam kompleksi olacak.

  samsung, ıbm, siemens ve oracle firmalarıyla bilişim vadisi’nin kuluçka merkezinde yer alması konusunda anlaşma sağlandı. vadi 150 bin bilim insanına istihdam yaratacak. türkiye’yi inovasyon alanında bir üst lige taşıyacak 3 milyon metrekarelik alana kurulan bilişim vadisi’nin, ülkedeki ve dünyadaki tüm önemli firmaları bünyesine katmayı hedefliyor. bilişim vadisi’nde 10 bin metrekare alanla türkiye’nin en büyük ve uçtan uca entegre ilk kuluçka merkezinin kurulacak olup, 2 bin metrekarelik alanda teknoloji geliştirme merkezi ve bin metrekarelik alanda da ön kuluçka alanı bulunacak.

  bilim, sanayi ve teknoloji bakanı nihat ergün, bilişim vadisi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
  bu bölgede çalışan bütün personel için, ar-ge personeli ve bu ar-ge personelinin yüzde 10'u kadar destek personeli için yüzde 100 gelir vergisi indirimi uygulanacaktır. burada çalışan personelin sigorta primlerinin yüzde 50'si devlet tarafından karşılanacaktır. firmaların tamamı damga vergisinden muaf olacaktır. yine firmaların tamamı 12 yıl boyunca yüzde 100 kdv muafiyetine tabi olacaktır. firmalardan kullanacakları su ve kanalizasyon sistemlerinden atık su vergisi alınmayacaktır. ayrıca buradaki firmalar, özellikle yazılım firmaları, içeriye ve dışarıya yapmış oldukları satışlardan, münhasıran yazılımla ilgili satışlardan ve yapacakları ihracattan da vergi ödemeyeceklerdir. bütün bunlar hiç şüphesiz son derece önemli, son derece değerli destekler olacaktır. bu desteklerden çok sayıda yerli ve yabancı firmanın yararlanacağını, dünyada bir cazibe merkezine dönüşecek bir bilişim bölgesi oluşacağını düşünüyorum.
 • tanim olarak bilisim alaninda gebze'ye yapilan yatirimdir.
  girisim ve yatirim risktir, risk almadan buyuyemez ve ilerleyemezsin ancak neden tum tesvikler ve yatirimlar hep ayni bolgeye yapilir ve risk oranı buyutulur anlayamıyorum. mercedes aksaray'a, temsa adana'ya, tosyalı osmaniye'ye, ford eskisehir'e yaptigi yatirimlardan dolayi iscilik maliyeti yuzunden zarar mı gordu? yetkin calisan bulunmasina karsin soyleyecegim tek sey yine ayni orneklerde ki firmalarda calisan bagliligi ve yapabildiklerini ornek olarak gosterebilirim.
  yatirim olarak sevindirici ancak yer secimi olarak oldukca uzucu ve sinirlendiren girisimdir
 • [https://www.mserdark.com/…ikon-vadisi-martavallari/ https://www.mserdark.com/…ikon-vadisi-martavallari/]

  türkiye'de istenilen düzeyde neden olmayacağına ilişkin bir yazı.
 • türkiye'nin 1980'lerden beri sürdürdüğü yatırım politikasının bir başka halidir. gap'tan sonra türkiyenin en büyük projesi olarak kabul edilmektedir. istanbul - kocaeli arasındaki bölgede dağınık olarak çok sayıdaki projeden oluşan bir iş kümesi oluşturmayı hedefleyen (bkz: business cluster) uzun soluklu bir yatırım hamlesidir. ileri teknoloji endüstri parkı (bkz: itep) olarak başlanan proje kapsamında (veya öncesinde) bölgeye çok sayıda yatırım yapılmıştır. mesela tübitak'ın marmara araştırma merkezi (bkz: mam), mesela (bkz: istanbul sabiha gökçen havalimanı), mesela gebze yüksek teknoloji enstitüsü (bkz: gyte) veya pendik/kurtköy teknokent yatırımı gibi yatırımlar sayılabilir. bunların sonuncusu olarak bölgede bilişim vadisi kurulması hedeflenmiş ve mayıs 2015 tarihi itibariyle de temeli atılmıştır.
 • antalya ya da mersin'e kurulmali. fay hattinin dibindeki gebze'ye degil.