şükela:  tümü | bugün
 • çok ilginç bir devrimdir. 70.000 ile 30.000 bin yıl önce kendi türümüz olan homo sapiens ilginç bir şekilde ve ileri seviyede kavrama, konuşma ve öğrenme gibi yetenekler kazandı.

  türümüz bu özellikleri kazandıktan sonra afrika’dan çıkıp diğer tüm homo türlerini yok ediyor. hatta oldukça yetenekli olduğu bilinen homo neandertalleri bile.

  kazandığımız bilişsel yetenekler sapiense daha organize olmayı, daha büyük gruplar hâlinde dolaşmayı ve kendini daha iyi ifade edebilmeyi sağlıyor. 100 kişilik neandertal grubu, 500 kişilik organize bir sapiense karşı kolayca yeniliyor bu şekilde. hatta sapiens diyelim kaybetti. hemen hızlıca organize olup tekrar intikam için geri dönebiliyor.

  ilginç olmasını düşünmemin sebebi ise bu sürenin evrimsel sürecin büyüklüğüne bakıldığında oldukça küçük olması. insan beyni 2.000.000 yılda evrimleşmiştir. 30.000 yılda bilişsel yeteneklerimizi kazanmamız 2.000.000 yıla göre oldukça kısa öyle değil mi?

  ayrıca bu kazandığımız değişim 70.000 yıl önceden günümüze süre gelen bir değişim değil. 30.000 yıl önce sona eriyor. hatta öyle ki 10.000 yıldan beri insan beyninin giderek küçüldüğü kanıtlanmış. eğer 50.000 yıl önce yeni doğan bir bebeği alıp eğitmeye kalksaydık bizden pek farklı olmazdı ve bize uyum sağlayabilirdi.

  peki neden eğer bizim zekamız daha fazla değilse yapılan büyük her şey 2000 yılda yapılmış?

  artan zeka değil, çalışma süremiz ve bilgi seviyemiz olmalı. sürekli bilgimize bilgi ekledik ve bu şekilde bu seviyeye geldik. kimileri için füze yapmak çok zeka gerektiren bir şey olarak görülebilir ancak sümerlilerin döneminde o bilgi seviyesiyle yazıyı icat etmek belki de çok daha fazla zeka gerektiriyordur.

  ayrıca günümüzde zeka seviyemizin kalıtsal olarak daha fazla olduğunu düşünmemizin bir sebebi de çalışma sürelerinin hem iş hem eğitim alanında daha çok arttığını düşünürsek daha çok çalışmak zorunda kalıp daha çok öğrenmiş, beynimizi daha çok zorlamış olmamızdır. daha çok çalışmak daha çok matematikle uğraşmakta olabilir. matematikle uğraşmak da zekayı arttıracaktır. yani kalıtsal bir değişiklik yok.

  peki bizler bu kadar çok çalıştık çalıştıkta neden bilişsel devrimdeki kadar büyük bir zeka artışına ulaşamadık? ne var bu bilişsel devrimi bu kadar özek kılan?

  bunun cevabı bilinmiyor zaten. gerçekçi olmak isterdim ama olay biraz mistik. genetik mutasyonlar yüzünden olduğu söyleniyor.yediğimiz bir besin mi yaptı bu mutasyonu? başka hiç bir tür bizim yediğimiz besinden yememiş mi?

  yoksa zeki olanlar hayatta kaldı da doğal seçilim mi oldu? süre oldukça kısa değil mi?

  üzerinde hiç bir fikrimin olmadığı bir konu bu. fikri olan varsa mesaj kısmından aydınlatsın.