şükela:  tümü | bugün soru sor
 • isviçreli psikolog piaget tarafından geliştirilen bilişsel gelişim kuramı.
  tek başına hiçbir görüşle açıklanamayan ve üzerinde sürekli tartışılan çocuğun büyüme ve gelişme döneminde asıl önemin çocuğun etkileşim sürecinde yattığını öne sürer; olgunlaşma ve öğrenme de önemlidir ama asıl etkili olan faktör piagete göre çocuğun sürekli çevreyle etkileşim içinde olması onun bilişsel gelişiminin derecesini arttırır ya da azaltır.
  piaget'e göre gelişim bir süreçtir. her basamak kendinden sonra gelen basamağa hazırlar çocuğu.
 • anlama ve kavramada kullanılan zihinsel yetilerin gelişimi.
 • sıradan insanların kafasını allak bullak etmek için icat edilmiş, ne anlama geldiğini mucidinin bile tam olarak anlayamadığı, varla yok arasında (ki yok olması öncelikli tercihdir) bir kavram.
 • (bkz: ozumleme): bir uyaricinin onceden mevcut semaya yerlestirilmesi.
  (bkz: uyumsama): dengesizlik olusturmasi sebebiyle mevcut olan semanin degistirilmesi.
  (bkz: nesne surekliligi): cocuk, zihninde nesneyi kaydeder. siz nesneyi saklasaniz bile onun kaybolmadigini bilir ve aramaya calisir. nesne surekliliginin kazanilmasi bellegin kullanildiginin bir gostergesi denilebilir. nesne surekliligi kazanamayan cocuklar, bir nesne gorus alanindan ciktiginda onu yok sanirlar.
  (bkz: devresel tepki) (bkz: dongusel tepki) duyulan sozel bir ifadenin surekli tekrarlanmasidir. ornegin, cocugun surekli bir sarkiyi soylemesi.
  (bkz: ertelenmiş taklit): ertelenmis taklitte bebek, karsisindaki davranislari zihnine kaydeder, daha sonra bu kayitlari davranisa yansitir. dil gelisimi onemli unsurlarindan biridir.
  (bkz: benmerkezci): herkesin olaylari kendisi gibi algiladigini dusunur. ornegin, telefonda konusurken bak bu yeni oyuncagim der.
  (bkz: korunum): bir nesnenin konumu veya sekli degismesine ragmen sayi veya miktar gibi ozelliklerinin degismeyecegi anlamina gelen bilissel beceri.
  (bkz: canlandirmacilik)canli ve cansiz nesneler arasinda ayirim yapamaz. cansiz varliklara insani ozellikler yukler. onlari konusturur.
  (bkz: paralel oyun)(bkz: kolektif monolog):
  bu tur konusmada cocuklar yan yana oynar gozukur. ama birbirlerinden ve cevrelerinden bagimsiz etkinlik yapar veya oyun oynar.
 • sosyal cevre ile gerceklesir. kültür ile gelisir.
  ilkeleri:
  * olgunlaşma:
  * yaşantı
  * uyum
  * örgütleme
  * dengeleme

  temel kavramlar:
  (bkz: şema)
  (bkz: zeka)
  (bkz: ozumleme/#22130662)
  (bkz: orgutleme)
  (bkz: dengesizlik)
  (bkz: duzenleme)
  (bkz: dengeleme)
 • bilissel gelisimde piaget zihinsel gelisime ve olgunluga baglarken, vygotsky sosyal cevrenin onemine dikkat cekmistir.
 • gelisim alanlarindan biridir.

  1. dusunme
  2. ogrenme
  3. hatirlama
  4. yargida bulunma
  5. konusma
  6. problem cozme
 • jean piaget kendi çocukları üzerinde araştırmalar yapmıştır. bu incelemeleri özellikle bilişsel gelişimim yapı taşını oluşturmuştur. piaget çevreye uyum sağlamaya zeka adını vermiştir. çevreye uyum sonucunda oluşan zihinsel yapılara şema adını vermiştir. eğer yeni edilen bilgiler şemalara uygunsa çocuk yeni öğrendiği bilgiyi mevcut şemalara yerleştirirse özümleme, eğer düzenleyip yeni bir şema oluşturursa buna özümleme adını verir.
  piaget bilişsel gelişimi dört dönemde inceler. duyusal motor dönemde 6. ayda kazanılan nesne sürekliği çocukta bellek kullanımın ilk göstergesidir. işlem öncesi dönemde etkisi en çok olan animizm(çocuğun canlı ve cansız ayırımını yapamaması) ve benmerkezcilik ve bunun sonucunda oluşan odaklanma( durumların sadece tek bir özelliğine odaklanıp, diğer durumları göz ardı etmesi) bu dönemde oldukça önemlidir. somut işlemler döneminde odaktan uzaklaşma sonucunda korunum kazanılır. küçükken bayramlarda topladığımız harçlıkları abi/ablalarımızın bize madeni paraların daha çok olduğunu söyleyip bizden kağıt paraları alıp, madeni paraları vermesi ve bizim daha çok diye madeni paraları almamız bizim sayı korunumumu henüz kazanamamış olmamız sebebiyledir.
  soyut dönemde ise işlem öncesinde görülen benmerkezcilik bu dönemde ergen benmerkezciliğine dönüşür. bu dönemde ergenler kendilerini dünyanın merkezini görür. herkesin ona baktığını düşünür. kendisine bir şey olmayacağını düşünmesi ve bu yüzden uyuşturucuya başlama bu dönemde daha sık ortaya çıkar. soyut işlemlerde hipotetik düşünme, tümdengelim ve soyut kavramların anlaşılması bu dönemin belirgin özelliklerindendir.