• türkiye'nin en izole ve türkiye'de değilmiş gibi duran semtlerinden birisidir. özellikle bilkent şehir hastanesi inşa edilmeden önce daha düşük bir yoğunluğa sahip idi ise de halen düveroğlu sınır kapısının devamındaki bölge ve kampüs, muhtemeldir ki incirlik üssü ile birlikte anglosakson nüfusunun en yoğun olduğu bölgelerin başında yer almaktadır.

bilkent konutları ile üniversite lojmanlarındaki yabancı nüfusu da son derece yüksektir. doğu kampüsün en üstünde yer alan blis, tipik bir amerikan kolejini andırmaktadır. yabancı öğretim görevlilerinin, misyon personellerinin vb. çocuklarına eğitim vermesinden ötürü farklı bir niteliğe bürünmüştür.

bilkent üniversitesi'ni ise bu entry'ye sığdırmak pek mümkün değildir. kısaca özetlemek gerekirse, bilkent üniversitesi kapalı bir kutudur. bilinçli bir tercihin yansıması olarak türkiye'den izole edilmiştir ve dışındaki dünyaya pek ışık sızdıran bir yapıya da sahip değildir. içerisinde belirli bir süre geçirmeden bu profili benimsemek mümkün değildir. ancak, bilkent türkiye'de kanıksandığı şekli ile bir üniversite değildir. özellikle anadolu'dan gelen öğrenciler için, çok uzaktaki bir dünyaya açılan kapıdır.

ayrıca botaş, rtük, rekabet kurumu, yök, ösym, üak, toki gibi devlet kurumları neredeyse kampüs sınırları dahilinde yer aldığından bürokratik nüfusun da yoğunlaştığı bir bölgedir. sports international gibi kompleksler ise ankara'nın zengin ve hatırlı isimlerinin buluşma noktası niteliğindedir.

ayrıca bilkent otel türk siyasi tarihinin en önemli konumlarından biridir. ak parti ve diğer bir çok siyasi parti burada kurulmuştur ve türk siyasetinin bir çok önemli toplantısının merkezi olmuştur. ve ilginçtir ki her nedense, deva partisi'nin kuruluş aşamasında ali babacan tarafından gerçekleştirilen bir çok görüşme bu sınırlar içerisinde yapılmıştır ve bilkent adeta bir üs olarak kullanılmıştır. ardından ise, pek tabii deva partisi'nin kuruluşu da yine bilkent otel'de gerçekleşmiştir.

ayrıca rivayet odur ki, 2002 seçimlerinden sonra abdullah gül ve recep tayyip erdoğan, ihsan doğramacı'nın bilkent'teki konutunda buluşur. masanın bir ucuna ihsan doğramacı, diğer ucuna da gül ile erdoğan oturur. ilerleyen saatlerde iki isim konuttan ayrıldığında ise türkiye cumhuriyeti'nin 58. hükümeti, adalet ve kalkınma partisi'nin ise birinci hükümeti kurulmuştur.

velhasıl kelam, bilkent türkiye'nin önemli ve kimi zaman da gizemli olabilen bölgelerinden birisidir. bir tarafından odtü, diğer tarafında ise hacettepe tarafından sınırları çizilmiştir.
  • ankaranin sibiryasi.
  • ankara'nin gozde konut alanlarindan biri. eskisehir yolu uzerinde uzanan sitelerin ankaraya en yakin olani. real, toys r us ve rollhouse gibi mekanlarin yanisira ankuva adli alisveris merkezi burda yer alir.
  • ankara taksicilerine soylendiginde "benim de orda bi manita vardi, he he." karsiligini size garantileyen kelime.
    ("-abi bilkente kaca goturursun?
    -benim de orda bi manita vardi, he he." ornegindeki kadar cabuk sonuc vermeyebilir.)
  • icinde, gordugum en guzel starbucks'i barindiran yerlesim yeri. atmislar agaclarin altina masalari sandalyeleri. boyle bir aile cay bahcesi havasi vermisler mekana. site girisinde olandan bahsediyorum tabi ki.
  • kar yağışının ankara'da en çok yakıştığı yerlerden biri
  • aslinda ankarada bir semt adi ..ayni isme sahip konutlari, alisveris merkezi ve universitesi mevcuttur.
  • sırf ankara için değil, hemen hemen tüm türkiye (şüphesiz bilkente benzer başka yerler de var) için ülke standartlarının ötesinde, hele taşradan gelen biri için yurtdışına çıkmış hissiyatı doğurabilecek bir yerleşim yeri. gayrimenkul fiyatlarındaki yüksekliğin bir nedeni de semt halkının yoğun istekleri! üzerine inşasına başlanan caminin daha önceleri bulunmaması ve bilkentin ezan sesi duyulmayan nadide yurdum köşelerinden biri olarak korunmakta olmasıdır. bu fikre göre cami inşaatının tamamlanması sonrasında fiyatlarda düşüş yaşanması gerekir ki bekleyip göreceğiz.
  • semte ilk girişte amerikan kasabasına gelindiği hissini uyandıran, turkiyenin en pahalı evlerinin oldugu semtlerden biri
  • bilkent dost kitabeviyle, bilkent megavizyon arasında dvd başına minimum 2-3 ytl fark vardır.dost daha ucuzdur.bilinçli sözlükçüden kaçmaz.

edith piaf :megavizyon kapanmış.yerinde d&r varmış.bir ara kıyaslayıp tekrar editleriz bunu da.
hesabın var mı? giriş yap