şükela:  tümü | bugün
  • tüm huzuru sessizliği ve yeşilliğine rağmen ilk düşen yağmurda (bazen yağması bile gerekmez) elektrikleri kesilen her daim hayalet kasaba görünümündeki site... kedileri çok şirindir o ayrı mesele...
  • elektrikler kesilir kesilmez sitede dolaşan koruma görevlilerinin sincap gibi kaçtığı gözlemlenebilen ankara'nın bir sitesi...
    kardeşim kaçmayın sadece ne zaman gelecek diye soracağız, yakalayabilirseniz yalanları da aynıdır; "trafo bakımı var", "yağmur yağdı böyle oldu" ama bir numaram "trafoya kedi kaçtı"dır...
  • kebap ve döner yokluğu çekmenize yol açabilicek mekan.
  • ikinci evim.

aslında bayaa kafa karışıklığına sebep oluyor bu ikinci ev muhabbeti. bazen memlekete dönünce de evde gibi hissetmiyorsunuz, evinizde otururken de. bazen ikisi de yuvanız oluveriyor ama en azından yurtta kalıp ev hasreti çekmekten kat kat daha iyi.

bilkent 2'nin bir ton güzelliği var. bunu bilkent civarındaki konutlarla kıyaslayarak göstermek mümkün. bilkent 1 ile kıyaslamaya kalkıldığında ilk dikkat çeken şey kiralar arasındaki 50-100 liralık fark. "bilkent 2 de oturmak için fazladan 100 lira vermek mantıklı mıdır?" sorusu şu anki eve çıkmadan önce çok kafamı kurcalamıştı. bu ekstra paranın karşılığında bilkent 2'nin sağladığı avantajlar merkezilik ve ulaşım kolaylığı. derslere gitmekte zaten zorluk çeken bir bünye için ekstradan ödenen 100 lira hakkını veriyor çünkü nizamiyeye * 5 dakika, real'e ve ankuvaya 5 dakika. bilkent 2'nin içinde bulunan stabucks ve kafalere 3 dakika. bilkent 1'den daha güzel ama biraz daha pahalı bir marketi var. çağdaş market hafta sonları 2'ye bazen 3'e kadar açık kalıyor. bundan bahsetmek önemli çünkü bilkent 1'de market kapandıktan sonra yaşanan rezillik çekilecek çile değil.

bilkent 2 daha yeni bir site. araçlar için kapalı otopark bulmak mümkün. her ne kadar biraz şans gerektirse de, eğer iş bitiş saatlerinden önce evde olabiliyorsanız kesin yer bulabiliyorsunuz. kapalı otoparkta yer bulmanın güzelliği böyle karın kışın yoğun olduğu zamanlarda arabanıza ulaşmak için kazı çalışması yapmamanız. otoparklar biraz dar. o yüzden arabayı sürtmemek için iyi manevralar yapabilen bir sürücü olmanız gerekiyor ama alışıyorsunuz.

burada ev tutmadan önce okulun ilk haftasının geçmesini beklemek mantıklı. bunu zamanında öngörememiş olsam bile, şans eseri, normalden çok daha uygun fiyata ve daha düzgün hatta eşyalı bir daire denk getirmişliğimiz var. emlakçılar biraz itlik yapıyor ama hizmet kalitesi yüksek. ilk hafta geçtikten sonra illa ki fiyatlar düşmüyor ama pazarlıklar daha yumuşak geçiyor. 100 liralık bir pazarlık payı olduğunu belirtmek yanlış olmaz. evi hemen tutmamanın dezavantajı seçim yelpazesinin daralabilme ihtimali. kanımca düşük bir ihtimal olsa bile, garantici bünyenin kaldıramayacağı cinsten bir bekleyiş olabilir bu.

tek oda tek salon bir daire tutmak yerine iki oda yada üç odalık bir ev kovalamak daha mantıklı. bu seçenekler arasında fiyat bazında bazen hiç bir fark olmuyor.

site ile ilgili çektiğim bir kaç sıkıntı var ama alışıyoruz yavaş yavaş. mesela şu anda yönetim kurulu saat 22:00'dan sonra siteye paket dağıtım yapann araçların girmesini yasaklıyor. gece acıkan avucunu yalıyor. bir gece buna sinir olduktan sonra soluğu yönetim binasında aldım. şu anda site güvenliğinden tepe güvenlik sorumlu. bizim sitenin güvenlik müdürü süper tatlı bir insan ve beni karşısına alıp neden böyle bir uygulama yaptıklarını belirtti. paket dağıtımcıların verdiği cevabın aksines, sebep kesinlikle motorcuların çıkardıkları sesler değil. siteye her saat girebilmiş olan bu isimsiz insanları kontrol altına almaya çalışıyorlar. güvenlik müdürü bana yaşadıkları bir kaç olayı anlatma insiyatifinde bulundu. her ne kadar yaş ve kuruyu beraber yakmayı uygun görmesem bile yaşanan bu olaylar, onların bunu kontrol altına alma isteklerini haklı çıkarıyor. yapılması gereken çok basit. bu siteye servis yapan restoranlar, kimleri çalıştırdığını ve araçların plakalarını siteye belirtecekler. daha tam olarak sistem oturmadı ama 2-3 seneye oturmuş olacaktır.

site özel mülk olarak geçiyor. eğer bilkent 2 dışında oturuyorsanız güvenliğin sizi siteye almama hakkı var. o yüzden siteye giriş sırasında güvenlikle iyi geçinmek mantıklı.

sitede oturduğunuzu belirten bir sticker'ı güvenlikten temin edebiliyorsunuz. bunun için yapmanız gereken bir form doldurup, araç ruhsat fotokopisi ve tapu * yada kira kontratı fotokopisini yönetime bırakmak.

şu anda çok ağır kış geçirmekte olan ankara genel olarak kafayı yemiş durumda. sitede şu anda gün aşırı gerçekleşen elektrik kesintilerinin gerçek sebebi midir bilinmez ama cidden felç edici olabiliyor. belirteyim.

bilkent 1'e bir buçuk sene önce fibernet geldi. bilkent 2'ye ne zaman gelecek çok merak ediyorum. zamanında superonline'ı aramışlığım var bu iş için. ben gitmeden gelse iyi olacak.

bilkent 3 için hususi araç şart ama manzarası var. manzara dediğim ankaralıların manzara algısından. yoksa dağa taşa bakıyorsunuz abartılacak bir şey değil. bilkent 3 fiyatları bilkent 1 gibi. bilkent 2 nin yeşilliği yeterli kendim için.

aidatlar bilkent 2'de biraz yüksek. kapıcı hizmeti, merkezi ısıtma güvenlik ve çevre hizmeti gibi şeyler alıyorsunuz karşılığında. kullanılan sıcak su için ayrı bir para alınıyor. hepsinin hesabı yapılmalı, lakin neglegable rakamlar değil.

fiber gelmis serefsizlere. ben varken neden yoktu. ozlem ve kil olmak arasi duygular yasatiyor site.

not: daha aklıma gelirse edit gelir.

edit log: hayvan gibi editledim. bu entryde böyle bir hizmet verilmemektedir.
  • içinde sokak cafe'nin bulunduğu site.
  • gaz odası gibi bir pesçi vardı içinde.
  • içinde fevkaladenin fevkinde bir park sorunu olan site şu günlerde, kapalı park yeri tamiratı yüzünden... hoş, park sorunu ne zaman yoktu ki...
  • pescisi kapanmistir ama sahibi selcuk abi vanilya cafe'de gorulebilir.
  • msn cafe ve eski limon cafenin içinde bulunduğu ankaranın en güzel sitelerinen biridir.
  • bardum cafe de burada hizmet vermeye başlamıştır.