şükela:  tümü | bugün
  • moleküler biyolojinin zorunlu olması geleceğe yatırım açısından güzel bir düşünce, yarın öbürgün bir t800 olsun bir cyborg hatta cylon olsun bu sayede yaratılacak. o değil de ben bilgisayarda okurken teknik seçmeli olarak almıştım gayet memnun kaldım. umarım zorunlu dersi de uygar tazebay verir...

(bkz: uygar tazebay)
  • 2009-2010 akademik yılı takviminde ilk lisans öğrencilerini alacak olan bölüm. bunlara ek olarak şimdiden ms ve phd dereceleri için de öğrenciler alacak. bölüm başkanı olarak carnegie mellon mechanical engineering'ten lord professor ünvanlı adnan akay getirilmiştir.

bilkent news'ten ilgili haber: http://www.bilkent.edu.tr/…hanical_engineering.html
  • web sitesi sonunda açılmış olan bölümdür. undergrad ve graduate dersleri incelenebilir.

www.me.bilkent.edu.tr
  • yeni gelen bir avuç öğrencisinin math 101 midtermi sonrası anal yollardan ** calculus kitabı alırken videoya çekip facebook'ta yayınladığı departman.
  • math101 degil phys105 midterm ü sonrasi "değişik" bir video çeken bölüm. çok da haksız değiller sınavın ortalaması 12 çıkmıştı.
  • hocalarının çok iyi bir özgeçmişi olduğu ve fakat pek de bir eğitim tecrübesi olmadığı düşünülen ve tarafımca tecrübe edilen,

iyi bir makina mühendisliği bölümü olma idealiyle yola çıkan ve fakat bunun o kadar da kolay bir hedef olmadığını henüz anlayamamış olan,

hocalarının ‘paper yayınlama’ - ‘öğrencilerin düzgün bir eğitim görmeleri’ ikileminde, maalesef bencil bir şekilde paper yayınlamayı seçtikleri,

ve yine çoğu hocasının başarılı bir özgeçmişe sahip oldukları ve fakat eğitim tecrübesi ya da en azından bildiklerini aktarma arzusuna pek sahip olmadıkları için öğrencileri kıvrandırdıkları,

ve yine hocalarının yukarıda bahsedilen hususlara ilaveten ‘yeterli zamanları olmadığından’ olsa gerek; konuları jet hızıyla anlatma, ders notları vermeme, sınıfta yeterince örnek çözmeme ve örnek soru çözümü için çalışma saati düzenlememe konusunda müzmin hastalıklara sahip oldukları düşünülen,

odtü makinada 2. ve 3. sınıfta 6 ders içinde işlenen termodinamik – akışkanlar mekaniği – isı transferi grubunu 2. sınıfta sadece 2 derste öğretmeyi kafasına koymuş, ancak öğrencilerden gelen şikayetleri pek de kafasına takmayan hocalara ve bunun yanlışlığını görmeyen bir yönetime sahip olan, (bu üç konu türkiye ve dünyada genelde 3-5 derste işleniyor)

statik ve mukavemet gibi makine mühendisliğinin temel konuları olan derslerde, bütün dünyada neredeyse kutsal kitap gibi üzerinde birleşilmiş iki güzel kitap (statik için ‘statics by beer and johnston’, mukavemet için de ‘mechanics of materials by beer and johnston’) dururken; 2.sınıftaki öğrencileri bütün dünyada kullanılan notasyona alternatif bir notasyon geliştirmiş olan hocalarının derste anlattıklarıyla başbaşa bırakan,

velhasılı kelam; kendi kendini gerçekten geliştirmek ve dünya standardında bir eğitim vermek şeklinde özetlenebilecek bir vizyonun gerektirdiği temel hususlar olan bilgi birikimi ve özellikle eğitim tecrübesine sahip iyi bir kadronun gerekli olduğunu henüz anlayamamış bir makina mühendisliği bölümü. bunu fazla vakit geçirmeden anlamaları dileğiyle… yoksa öğrencilere, onların emeklerine ve sonunda da türkiyeye yazık olacak.
  • kardesimin adeta tip fakultesi tadinda okudugu bolumdur kendileri. ocagimiza incir agaci dikti amk. cocuk universiteye basladiginda bir paket winston 4 liraydi.