şükela:  tümü | bugün
 • bilkent üniversitesi ve cyberpark civarında işleri olanlar için metro güzergahında çalışan otobüs seferlerinin sıklığının arttırılması için başlatılan kampanya. destekleriniz sayesinde toplu taşımaya olan talebin artmasını ve trafiğin azalmasını hedefliyoruz. destek vermek ve sesimizi daha çok duyulmasını sağlamak isteyenler için change.org adresindeki kampanya linkini ve ilgili içerik detayların aşağıda bulabilirsiniz.

  desteklerinizi bekliyoruz.

  https://www.change.org/…an-ring-servisler-istiyoruz

  ekleme: change.org çalışma prensibini bilmeyenler için kısa bir açıklama yapmak isterim. change.org, imza sayısı belli limitlere ulaşınca konuyu muhattaplar ile paylaşıp hem aracılık görevini hem de katılım sayısını arttırma görevini yapmış oluyor. bu anlamda imza vermek ve kampanyaya katılmak önemli.

  ----------
  bizler işlerimiz veya derslerimiz gereği her sabah bilkent üniversitesi, cyberpark ve civarındaki yerlere gitmek durumundayız. bu civara ulaşabilmek için malesef metro istasyonundan binebileceğimiz ring otobüsler buradaki yoğunluğu kaldırabilecek düzeyde değil. her sabah düzinelerce insan az sıklıkla gelen 175 no'lu otobüse binebilmek için sabahın erken saatlerinde kalkmak zorunda kalıyor. otobüse yetişememe durumunda ise sıhhiye-ulus tarafından kalkan mavi dolmuşlarda oldukça sıkışık bir şekilde seyahat etmek zorunda oluyor. hatta çoğunlukla bu dolmuşların dolu gelmesi sebebiyle bir sonraki, ve bir sonraki dolmuşu bekleyerek işine/dersine geç kalabiliyor.

  biz bilkent üniversitesi ve cyberpark civarında gündelik işleri olanlar olarak hem yoğun trafik stresinden kurtulmak hem de var olan trafiği biraz daha azaltabilmek ümidiyle, toplu taşımayı kullanma hakkımızın gereği olarak bilkent metro istasyonundan bahsi geçen güzergahlara olan seferlerin sıklaştırılmasını istiyoruz.

  mevcut 175 numaralı hat şu anda günde sadece 9 sefer yapmaktadır. bu seferlerin saatleri şu şekildedir:

  06:35
  08:05
  10:15
  12:15
  14:15
  16:30
  17:15
  18:50
  20:00

  görüldüğü gibi sabah işe gidiş ve akşam işten çıkış saatleri arasında uygun olabilecek sefer saati neredeyse yok gibidir. özellikle sabah 08:05 ile 10:15 arasındaki saatlerin yoğun olarak kullanıldığını düşünürsek, bu saatler arasına 10-15 dakika gibi sıklıklarla seferlerin konulması toplu taşım kullananları büyük ölçüde rahatlatacaktır.

  ayrıca yine akşam saatlerinde üniversite ve cyberpark tarafından metro istasyonuna ulaşma isteyenler için de 17:00-19:00 saatleri arasında yine 10-15 dakikalık seferler konulması dönüş trafiğini ve toplu taşıma kullananları rahatlatmış olacaktır.

  kısacası bilkent metro istasyonunu kullanan tüm ankara'lılar olarak bizler, ankara büyükşehir belediyesi ve ego genel müdürlüğünden mevcut hat üzerinde geliştirmeler yapmasını ve gelişmiş toplumların olmazsa olmazı sayıla toplu taşıma sisteminin tercih edilebilir seviyelere çekebilmek üzere bahsettiğimiz düzenlemeleri hayata geçirmesini talep ediyoruz.

  bu konuda günümüzün tamamını birlikte geçirdiğimiz komşularımız ve ev sahiplerimiz bilkent üniversitesi ve cyberpark yönetiminin de bizlere yardımcı olacağına inanıyoruz.

  daha yaşanabilir bir çevre ve daha sürdürülebilir bir trafik için haydi hep birlikte toplu taşımamızı iyileştirelim.
  ----------

  edit: imla