şükela:  tümü | bugün soru sor
1723 entry daha
  • surekli ogrencilerin intihar ettigi lakin, bunu ortbas eden vakif universitesi. gecen hafta persembe muhendislik okuyan masum bir cocuk belki de derslerden gecemedigi, okulun stresiyle ya da herhangi bilinmeyen bi zorluk yasadigi icin kendini yurdun 4. katindan atarak intihar etti, bundan bir yil once yine bir intihar gerceklesti. ama nedense gazetelerde okumuyoruz, haberlerde izlemiyoruz. vakif universiteleri, ogrencileri intihara surukluyor. cunku hepsi tehdit altinda burslari kesilir mi diye.

edit: bilkent devamsizliktan kalmadikca burs kesmiyormus ya da okulu uzatmatikca, yine de baski buyuk.
  • öncelikle yukarıdaki yazıların sübjektifliği gözlerimi kanattı. hazırlığı geçememeyi rektöre bağlayan mı ararsın vakıf üniversiteleri öğrencileri intihara sürüklediğini iddia eden mi ararsın hepsi var maşallah.

evet kötü bi olay gerçekleşti, gencecik bi insanın hayatı son buldu ve ailesi konu hakkında açıklama yapılmamasını istedi. geride kalan herkes için hayat ciddi manada zorken konuyu irdeleyip daha fazla açılmasını istemek neden? gideni geri getirip ailesinin acısını dindiremedikten sonra yukarıdaki gibi yorumları yapıp saçmalamak sadece laf kalabalığı. üniversitenin sosyal medya hesaplarından paylaşımlarla baş sağlığı dilendi zaten daha ne yapılsın istiyorsunuz anlamak güç.

türkiye'de vakıf üniversitesi sisteminin en oturmuş kurumu ve hukuk fakültesi dışında %100 eğitim veren bir kurum bilkent. buna göre de bir dil standardı var takdir edersiniz ki, eğer öğrenci yeterince çalışıp hazırlığı geçemiyorsa bu ne üniversitenin ne de atalar'ın suçu(!). hazırlık eğitiminin kalitesi oturulur tartışılır ancak 18 yaşına gelmiş bir birey kendi oturup dil için elinden geleni yapmıyorsa bölümdeki eğitimi almaya da hak kazanamaz. işin standardı buyken yok efendim şöyle böyle yukarıdaki gibi bahaneler son derece gülünç.

ayrıca burslu bi öğrenci bursunu kaybetmek için ekstra bi gayret göstermesi lazım. 2 durumda özellikle kapsamlı bursu olan öğrencinin bursu kesilir; 1) dersten devamsızlık yüzünden kalmak, 2)her dönem alması gereken minimum ders yükünü almamak. hazırlıkta burslu burssuz fark etmez herkes %90 devam etmek zorunda. öğrenci %90 devam etmediyse bursunu kaybeder ya da bir süre için bursu askıya alınır. bölümde derslerin devam zorunluluğu dersten derse hocadan hocaya değişir; kimi hoca %70 devam ister kimisi hiç istemez. ingilizce 101-102 derslerindeyse %90 civarı bir devam zorunluluğu var bütün öğrenciler için. bu noktada burs kesmek için üniversite can atıyor demek bence kötü niyet belirtisi. bu arada bursun askıya alınması meselesi ise öğrencinin derslerdeki devam durumuna ve min ders yükünü alıp almamasına bağlıdır. öğrenci eğer tek dersten böyle bir durumda kalırsa ve diğer derslerinde devamsızlıktan kalmama gibi bir sorunu yoksa öğrenci işleriyle iletişime geçip bursunu geri alır. bu durumun onlarca çeşit versiyonuna bizzat şahit oldum, işin peşine düşen herkes öyle ya da böyle hakkını büyük oranda geri aldı. öğrenci işlerindeki herkes çok güler yüzlü vs gibi bir şey dememekle birlikte işiniz düştüğünde her durumda yardımcı olmaya çalışan bir kadronun olduğunu en yoğun zaman olan kayıtlar döneminde çalışan bir rehber öğrenci olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

iş bu yukarıda belirttiğim her şeyin kaynağı 5 yıllık eğitim hayatım sonucunda edindiğim bilgi ve tecrübelerimdir. bu sürenin 1.5 yılı da hazırlıkta geçti, zor bir süreçti ancak bugün çatır çatır bitirme tezi yazıyorsam burada aldığım eğitim ve kendi çabalarım sayesindedir. ağlamayana meme verilmeyen bu hayatta her şeye bahane üretip suçu hep başkalarına atan mız mızlara birkaç kelamım olsun vesselam.

edit: mobilden yazdığım için büyük harf vs pek bir şey kalmamış, pc'den düzelteceğim bir ara.
  • --- spoiler ---

devam zorunluluğu yüzünden belki de yıllar sonra hayatını en güzel dönemi hep üniversite yılları olması gereken öğrencileri memur kafasıyla okula zorla getirip, sadece ders çalışmalarını isteyen yönetimi, sanki anadil türkçe bir azınlık (artık ne denirse) diliymiş gibi öğrenci ve öğretmenin türkçe konuşması yasaklayan yönetimi,
    --- spoiler ---

vay amk...

yani bu üniversite ne yapsın yahu ne istiyorsunuz? dersler basit olsa, devam zorunluluğu olmasa “özel üniversite işte yeaa boş eğitim veriyor” diyecektiniz. bu nasıl ikiyüzlülük arkadaş.

bir de bu “türkçe konuşamıyoruz ühühüü:(“ sitemi var. yahu okulu tercih ederken biliyorsun %100 ingilizce olduğunu, bunu bildiğin halde türkçe konuşamıyoruz diye ağlamak neden? ki sanki derste türkçe konuşanı yatırıp sikiyorlar. en fazla “ingilizce konuş lütfen” tepkisini falan alırsınız hocadan. hatta çoğu zaman türkçe de cevap verir. neredeyse her sınıfta yabancı öğrenciler varken adam dersi türkçe mi işlesin napsın?

saçma sapan argümanlarla gelmeyin yahu buraya. ha de ki öğrencilerini gereksiz zorluyor, istisnasız her bölümü zor ve hocaları asla tatmin olmuyor; haklısın derim. çünkü gerçekten zor bir okul ve öğrenciden çok şey bekliyor. ama buraya girerken bunun bilincinde giriyorsun. kolaylık ve türkçe dil istiyorsan ne bileyim başkent üniversitesi’ne falan git.

öğrenci kulüplerinin çatır çatır para yediği ise doğrudur. birkaç kulüp kapandı veya askıya alındı bu yüzden. tabii hepsi için geçerli değil bu.
  • bir akdeniz üniversitesi olmayan okul.
1 entry daha