şükela:  tümü | bugün
82 entry daha
  • son special'ı paper tiger (kağıttan kaplan) çıktı.
    netflix'te.
    https://www.netflix.com/title/81060174

"kağıttan kaplan" ismi de kamuoyunda birçok önem atfadilen konu aslında önemsizken (yani kağıttan kaplanken) birçok önemli konunun hiç dile getirilememesinden geliyor. bill burr'un podcast'ini * dinleyenler zaten neden bahsettiğini anlayacaktır. örneğin birçok kimlik siyaseti konusu (#metoo, gender neutral bathroom) önemsiz olmasına rağmen bangır bangır konuşulurken iklim değişikliği, bankacılık yolsuzlukları, abd'deki uyuşturucu bağımlılığı gibi konular gündemde çok da yer bulamıyor.

bill burr de special başlığıyla bu konuya gönderme yapıyormuş.

kağıttan kaplan biraz yavaş başlasa da ilerleyen dakikalarda ilgi çekici hale geliyor. ilk yarım saatte bill klasik "beyaz kadınlara" olan düşmanlığı, michelle obama ve #metoo üzerine konuşuyor ama ikinci yarısında vitesi artırıyor. özellikle "hava yastığı" espirisi ve kendi anger management sorunları hakkında espirileri çok çok başarılıydı.

bill'in son stand up'ı eski "edgy" havasını kaybetmiş gibi dursa da bir önceki gösterisinden çok çok daha başarılı, o kesin.
  • yüksek puanlı ve bolca beğenilen, sivri çıkışlar yaptığı stand up gösterilerine sahip olmasına rağmen ses tonu ve zaman zaman gereksiz ses yükseltmeleri sebebiyle ısınamadığım komedyen. bu önyargımı kırabilirsem bir gün gösterilerini izlemeye başlayacağım çünkü toplum nezdinde 'aykırı' sayılabilecek düşünceleri mizahla harmanlayan komedyenleri severim.
  • değişik bi adam. son gösterisini merak edip izleyeyim dedim.

başta aşırı itici gelmesine rağmen “bi dakika ya doğru aslında.” diyerek katıldığım noktalara değindi. güldüğüm yerler az değil açıkçası, rahatsız edici, biraz ruh hastası ama komik adammış.
    özellikle değindiği toplumsal cinsiyet rolleri konusu çok hoştu.
  • en sevdiğim komedyen.

yeni gösterisini genel anlamda oldukça beğendim özellikle siyahi eşiyle yaşadıkları tartışmaları anlattığı kısım kahkahalarla güldürdü. gösterinin sonunda 8 yıllık köpeğinden ayrılmasını ve böyle bir durumda duygularını nasıl zorla içinde tutmaya çalıştığını anlattığı bölümdeyse bu adama niye bu kadar sempati duyduğumu tekrar hatırlattı.

"...ve banyoya girdim, kapıyı kapattım ve 0.8 saniye için çocuk gibi ağladım, sonra kavanozun kapağını kapattım. iyice sıkıştırdım ve her erkeğin göğsünde duran öfke rafına kaldırdım. ve bir şeyi merak ettim, acaba hangi sevdiğim kişi gelecekte bunun bedelini ödeyecek?"
4 entry daha