şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  http://www.hurriyet.com.tr/…-turk-terorist-40922773

  abd'nin eski başkanı bill clinton'ın ünlü roman yazarı james patterson ile kaleme aldığı "başkan kayıp" (the president is missing) adlı romanın satışlarının bir milyonu geçtiği belirtildi.

  gerilim türündeki kitabın yayıncıları alfred a. knopf ve little brown co tarafından bu hafta yapılan açıklamada kitabın satışlarının sadece kuzey amerika'da bir milyonu geçtiği kaydedildi.

  haziran ayı başında piyasaya çıkan 500 sayfalık roman haftalarca abd'de "en çok satanlar" listesinde yer aldı.

  romanda türkiye'den cihadın çocukları (sons of jihad) adlı bir terör örgütünün başı süleyman cindoruk’un amerika’ya yönelik siber saldırısına karşı hayali abd başkanı jonathan lincoln duncan'ın mücadelesi anlatılıyor.

  yorumcular, kitabın yazarı clinton'ın başkanlığı dönemi ile roman kahramanı başkan duncan kurgusu arasında benzerlikler olduğuna dikkati çekiyor.

  1993-2001 yıllarında iki dönem abd başkanlığı yapan clinton’un 2004'te piyasaya çıkan "hayatım" (my life) isimli kurgusal olmayan bir kitabı daha bulunuyor.

  --- spoiler ---

  gerçek bir abd başkanına türkiye kaynaklı cihadın çocukları diye bir terör örgütü ve süleyman cindoruk adında bir terör örgütü lideri hakkında roman yazdırmışlar. son zamanlarda abd halkının türkiye'ye karşı yapılacak müdahaleye hazırlama operasyonlarından bir başkası olmuş gibi.

  süleyman demirel'in sülayman'ı, hüsamettin cindoruk'un cindoruk'u... cihadın çocukları... sanki abd tarafından bu bölgeye ihraç edilen yeşil islam menşeili cia'nın çocukları...

  modern, atatürk türkiye'sinin; birileri tarafından ortadan kaldırılıp, karanlık bir profile büründürülüp, demokrasi ihraç edilmesi gereken bir ülkeye dönüştürülmesi ve müdahale... okumuş abd halkı, demokratik ve müttefik bir türkiye'ye karşı müdahaleyi anlayışla karşılamaz, vergi mükellefi olarak maliyetine de katlanmak istemez, ancak cia televizyonlarda, sinemalarda son zamanlarda birçok filmde, dizide türkleri terörist gösteren kara propaganda yaparak bu yolda kamuoylarını hazırlıyor... muhtemelen tamamı bir başkası tarafından yazılan ve clinton'ın adının da ortak yazar olarak kapağa yazılarak çok kişiye ulaşması sağlanan, türkleri kötü göstermeye yönelik bir kitap.