şükela:  tümü | bugün
 • 1914-1974 yılları arasında yaşamış bir çizgiroman çizeri ve bob kane ile birlikte batman karakterinin yaratıcılarındandır.çizgiroman tarihçisi ron goulart tarafından comic book encyclopedia adlı eserde de kendisine geniş bir şekilde yer verilmiştir.bill finger,bob kane'e sadece batman karakterinin yaratılmasında yardım etmekle kalmamış the joker,the penguin,catwoman,two-face ve the riddler karakterlerinin doğuşunda da aktif rol almıştır. bill finger,aynı zamanda detective comics karakterlerinden biri ve justice league ekibinin önemli üyelerinden green lantern'in maceralarının bir bölümünü de yazan kişidir.
 • bob kane, batman'in yaratıcısı olarak herkes tarafından bilinirken bu adamı kimsecikler tanımaz. oysa bob kane ilk taslakları bill finger'a gösterdiği zaman kırmızı yerine daha karanlık tonları kullanmasını öneren kişi olmuş. pelerini öneren kişi de... aynı zamanda bir yarasayı andıran maskeyi, bruce wayne adını, gotham city adını, batman'i bir dedektif yapmayı ve hatta komiser gordon'u yaratmayı öneren kişi de olmuş bill finger. ve hatta hatta batman'a bir ortak vermeyi öneren kişi de... ama yine de bill finger çizgi roman tarihinin tozlu sayfalarında kaybolmuş.

  buna içerleyen insanlar bill finger'ın 100. doğum gününde onunla ilgili bir kısa film yapmaya karar vermişler. film kickstarter vasıtasıyla fonlanıyor. ilgili link aşağıda;

  https://www.kickstarter.com/…o-bat-maker-bill-finge
 • hakettiği itibarı ölümünden 40 sene, hakettiğinden 75 sene sonra görmeye başlıyor gibi sonunda. geçen sene dc comics ilk defa bill finger'ın adını bir batman kapağına koymuş: http://io9.com/…co-creator-bill-finger-a-1586729662
  comic con'da da 2005'ten beri biri vefat etmiş, biri hayatta iki çizgi roman yazarına bill finger'ın adına ödül veriliyor bill finger award adıyla ki bu ödül will eisner award ile birlikte sunuluyor.
 • (bkz: #53010650)
 • filmlerde ismi ilk kez sanirim batman v superman dawn of justice de gecen batmanin bugun oldugu karanlik haline burunmesinde cok buyuk etkisi olan comic book yazari bob kane bu adamin yaptigi islerin ekmegini yerken kendisini bir yerden sonra yalancilikla suclamistir. finger'in olumunden sonra vicdan azabindan olsa gerek ozur dilemis ve yigidin hakkini yigide vermistir.
 • batman'e bugünkü temel karakteristik özelliklerini veren ve çok sevilmesini sağlayan kişi ta kensisidir ve hikayeye kazandırdığı diğer karakterlerle(joker, two-face, riddler, penguin, catwoman...) tam bir cevherdir. özellikle the dark knight filmi çekilirken hayatta olsaydı hikaye nasıl olurdu diye merak etmişimdir. ve onun yarattığı karakteri filmin temeline koyup da onun adını anmayan nolan kardeşlere de kızgınım; eyyorlamam şimdilik bu kadar...
 • 2017 de hakkinda bir belgesel cekilmis olan, batman in gercek yaraticisidir.
  (bkz: batman & bill)
 • bob kane’in hakkını yediği adam. bilinen iki fotoğrafı ve tek mirasçısı olan çizer, yazar. batman v superman’de ilk defa hakkı teslim edilmiş.

hesabın var mı? giriş yap