şükela:  tümü | bugün
 • “1 virüs daha insanları etkileyebilir”
  -nickmikalmisya
 • bugün yaşadığımız koronavirüs salgınını ve doğuracağı sonuçları microsoft’un kurucusu bill gates 5 yıl önce öngörmüştü. bill gates, virüs salgını riskini youtube’da yayınlanan “ted talk” başlıklı 5 dakikalık mini konferanslarından birinde 2015 yılının mart ayında bütün açıklığıyla anlatmıştı. video kaynak

  tabii, bill gates’in o zaman anlattıkları ve önerileri neo-liberal sistemin çarpık mantığına uygun olmadığı için dikkate alınmadı ama artık her şey değişti. bill gates’in bugünün tahminini yapabilmesinin nedeni, afrika’da faaliyet gösteren vakıfları sayesinde o kıtayı kasıp kavuran ebola salgınını yakından izliyor olmasıydı. bill gates 5 yıl önce şöyle diyordu:

  “ben küçükken en çok korktuğumuz felaket bir nükleer çatışmaydı. fakat önümüzdeki on yıllarda dünyada 10 milyondan fazla insanı öldüren bir şey olursa bu büyük ihtimalle bir savaştan çok yüksek derecede bulaşıcılığı olan bir virüs olacak. ...nükleer caydırıcılık konusunda çok yatırımlar yaptık, fakat salgınları engellemek konusunda bir sistem oluşturmadık, hazır değiliz. ”

  microsoft’un kurucusu, ebola salgınında insanlara biraz şansın da yardım ettiğini söyledikten sonra şöyle devam ediyor: "gelecek sefer daha az şansımız olabilir. bir virüs düşünün ki ona yakalanan insanlar kendilerini uçağa binebilecek veya markete gidecek kadar formda hissetsinler...başka koşullar da olayı bin kez kötüye götürsün, mesela 1918 yılındaki ispanyol gribi virüsü gibi havadan bulaşabilen bir virüs olsun." tıpkı bugünkü gibi...

  bill gates, bu salgınlara eldeki teknolojik olanaklarla cevap verilebileceğini, paniğe gerek bulunmadığını ama bunun için küresel önlemler alınması ve devletlerin yatırım yapması gerektiğini daha 5 yıl öncesinden söylüyor ve devam ediyor:

  “bunun için kesin bir bütçe önerim yok ama potansiyel zararlara nazaran bu yatırım asgari düzeyde kalıyor. dünya bankası’na göre dünyada bir grip salgını küresel zenginliği 3 trilyon dolar eksilteceği gibi milyonlarca ölüme de yol açabilir.”

  bill&melinda gates vakfı şimdiden bu tür salgınlara karşı 100 milyonlarca dolar harcamış. dahası cıa’nın biyolojik savaş ihtimalerini içeren 2009 yılında yayınladığı bir raporda da buna benzer tahminler var. 2014-2015 ebola salgını sırasında beyaz saray’da ulusal güvenlik konseyi (nsc) bünyesinde küresel uzmanların çalıştığı bir salgın hastalıklar birimi oluşturulmuş. trump yönetimi ise mayıs 2018’de bu ekibin görevine son vermiş. bu konuda trump’ı sıkıştıran bir gazeteciyi abd başkanı 13 mart tarihli basın toplantısında “sen ne kötü adamsın” diyerek bir güzel azarlamış.

  abd gibi ülkeler ve genel olarak uygarlığın merkez ülkeleri füzelere, iha ve siha’lara, anlamsız nükleer yarışa öncelik vermek yerine en azından 2015’ten beri salgın hastalıklarla, insanlığın çoktandır bilinen sorunlarına ağırlık vermiş olsalardı bugün koronavirüs karşısında çok daha başka bir yerde olurduk.

  kuşkusuz, koronavirüs salgını kamu çıkarlarının özel çıkarlara, insanlığın ekonomiye ağır bastığı yeni bir dönemin başlangıcı olacak. artık the guardian bile “koronavirüs ekonominin herşeyin önünde olduğu efsanesini yıktı” diye başlıklar atabiliyor. (20 mart 2020)

  şimdi obama’nın “ekonomi önemli salak” sözüyle herkes dalga geçiyor. 90’ların artık değişmez sanılan neo-liberal din kuralları ya unutulacak, ya da bir kenara bırakılacak. “küreselleşmeye karşı çıkmak mevsimlerin olmadığını iddia etmek kadar saçmadır” diyen tony blair’in despotik ideolojsi terk edilecek. nitekim ingiltere’de boris johnson’un koronavirüse karşı liberal projesi tutmayınca kamusal önlemlere dönülmek zorunda kalındı. aynı gazetede 19 mart günü neal lawson’un yazdığı gibi “liberalizmin devletin ve toplumun iliğini kemiğini bitirmesindeki çılgınlık anlaşıldı”.
 • ted videosunun altına yapılan "this guy has been fighting viruses since windows 95" yorumuyla yarmıştır.

  https://i.hizliresim.com/pd2akw.jpg
 • vizyon nedir sorusunun cevabı gibi sanki.