şükela:  tümü | bugün soru sor
81 entry daha
 • uyuşturucu ve seks ağırlıklı olmak üzere birçok "siyasi" konuda muhalif bakış açıları sunmuş, iktidarların cinsellik üzerinden baskı ve yasaklarla, beden politikalarıyla iktidar kurduğunu söyleyen foucault'yu selamlarcasına mevcut hükümetlere saldırmış, 33 yaşında pankreas kanserine yenik düşmüş amerikalı komedyen (1961-1994).

  mimik ve ses kullanma konusunda ustadır, ingilizce bilmeyen birini bile bu ustalığıyla etkileyebilir. fiziksel olarak şahan gökbakar'ı andırır. söyledikleri ciddi felsefi okumalara açıksa da bir amerikalı olarak amerikan mizahına yakın durur, "şebeklik yapmaktan" geri durmaz.

  gösterilerinde sigarayı ve uyuşturucuyu savunan, hatta öneren, kadınların asıl görevinin oral seks yapmak olduğunu söyleyen seksist, köktenci, dolaysız bir içerik sunar. bunu yaparken mantıklı görünen önermeler kullansa da çoğu zaman gerçekten öyle düşünmemektedir, gösterisinin sonunda dediği gibi "sadece farklı bakış açılarının olabileceğini göstermek istemektedir". örneğin haberlerde uyuşturucuyla ilgili sadece kötü hikayelerin verilmesinden şikayet eder, şahsen uyuşturucu ile harika zamanlar geçirdiğini, bunun objektif habercilik olmadığını söyler, şöyle bir haber önerisi ile kapatır:

  ?today a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration, that we are all one consciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we are the imagination of ourselves. here?s tom with the weather.?

  uyuşturucuya karşı olanların eve gidip sevdikleri bütün müzik albümlerini yakması gerektiğini anlattığı konuşması tool'un third eye şarkısının başında kullanılmıştır, tool çok sever bu adamı. bunun dışında müzik konusuna geniş yer ayırır gösterisinde, zaten kendisi de bir müzisyendir. örneğin plakları tersten çalınca şeytani mesajlar duyulduğunu iddia eden insanlara der ki, oturup bir plağı tersten çalmaya uğraşıyorsanız şeytan sizsiniz zaten, fazla uzağa bakmayın. şarkı sözlerindeki gizli mesajların çocuklarının intihar etmesine neden olduğunu savunarak müzik gruplarına dava açan anne-babalar konusunda da çok önemli bir soru sorar: "what band wants its audience dead?" (hangi grup dinleyicisini ölü olarak tercih eder?)

  kayıtlardan gösterisini izlerken sigarayı savunduğu, sigara yüzünden ölenler için en azından tıbbın çareler sunduğunu (oksijen çadırı, vs.) fakat sigaraya bağlı olmayan nedenlerle, eceliyle ölen insanlar için tıbbın çaresiz olduğunu söylediği, ama ileride gösterisini gırtlak kanseri yüzünden boğazındaki bir delikten çıkan sesle sunmak zorunda kalırsa çok pis göt olacağını söyleyerek seyirciyi güldürdüğü dakikaları izlerken hüzünlenir insan, gencecik yaşında pankreas kanserinden öldüğünü hatırlayarak.

  ?bill hicks?blowtorch, excavator, truth-sayer, and brain specialist, like a reverend waving a gun around. he will correct your vision. others will drive on the road he built.? ? ? tom waits