• bugün "dünyanın yaşı kanıtlanamaz ama dünya 4000 yıllık çünkü kitap böyle söylüyor." diyen bir adama karşı tartışma kazanmış olan bilim adamıdır.

bu kadar saygın bir bilim adamı neden "enerji asla ışık yaratamaz." diyen ve iki lafından biri "ben bu konuda uzman değilim ama sitemde bilim adamları söylemiş bir şeyler, gidin bakın." olan bir adama karşı konuşmayı kabul etmiştir bilemiyorum.

ne adamsın be ken ham. madem şahit olunmayan şey bilimsel olarak kanıtlanamaz, senin dinin bu durumda ne oluyor?

helal sana bill nye.
  • 10-16 yaş grubuna bilimi sevdirmiş, şirin adam. nam-ı diğer "science guy"
  • ken ham adlı şahsiyetin karşısına çıkarak dinci zırvalarına prim vermiştir.

bir bilim adamı "dünya 6 bin yaşında" diyen birini ciddiye alıp karşısına çıkmamalı. ne demiş atalarımız:

'never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.'
  • bütün o patriotism muhabbetinin arasında, carl sagan alıntısıyla asıl "nokta"yı yerine koyan emmi:

"when you're in love, you want to tell the world"
  • "madde nasıl bilinç oluşturuyor" sorusu geldiğinde cevaplamak yerine "vergi mükellefleri ekonomimizin sıçmaması için bilimi desteklemeli" demedi. bunu demedi demiyorum ama önce önce bunu henüz bilmiyoruz, daha fazla genç bilimle uğraşsın ki bu sırları çözelim gibi bir şey dedi, sonuçta işkembeden cevap sallayacak hali yok. işte onun ardından oğlum manyak mısınız amerika batıyor tekrar toparlanmamız için daha fazla bilim eğitimi lazım dedi. abd'de son yıllarda neler olup bittiğini biliyorsanız bilimle uzaktan yakından alakalı herkesin her fırsatta n'olur daha fazla bilim eğitimi diye yalvarmakta ne kadar haklı olduklarını anlarsınız.
  • ken ham'la** gerçekleştirdiği 4 şubat 2014 tarihli münazara şu youtube adresinden rahatlıkla izlenebilir.
  • ayrıca back to the future'ın çizgi film serisinde de doc'ın asistanı rolündedir. bölüm sonlarında doc ile beraber bilime olan merağımızı bir nebze de olsa gidermişlerdir zamanında.
  • "sağduyumuza dayanarak elde ettiğimiz kanıtlara ek olarak bilim insanları, tüm insanların tek bir halka ait olduğunu ispatladılar. atalarımızın deri rengi ve nihayetinde benim deri rengim ve sizin deriniz mor ötesi ışınların, enlemin ve iklimin bir ürünüdür. amerika birleşik devletleri’nde yakın zamana kadar yaşadığımız üzücü çatışmalar bir yana dursun, ırk diye bir şey yoktur. hepimiz tek bir türüz. her birimiz, farklılıklardan çok ama çok daha fazla benzerlik taşıyoruz. hepimiz afrika’dan geliyoruz. hepimiz aynı yıldızın tozlarıyız. evrenin uçsuz bucaksızlığında, soluk mavi bir nokta olan bu gezegenin üzerinde yaşayacak ve öleceğiz. beraber çalışmak zorundayız!" sözüne sahip bilim insanı.
    gaynak: evrim ağacı

edit: tırnak
  • ken ham'ın dahil olduğu cenahın ev sahipliğinde yapılan bir debate'te taraf olmuştur. canlı yayının yapıldığı sitede, 3-4 seçenek halinde satışa sunulan, tartışmanın 32 kısım tekmili birden halinin online ve dvd versiyonlarının satışından aslan payını ken ham'ın yaratılış müzesine bıraktıysa eğer, bu tartışmayı hiç yapmamış olmasını dilerdim.
    deplasmana giderken bilhassa bunları düşünmek lazım bana kalırsa: şimdi düşün adnan oktar ile yaptığın tartışmadan ona da gelir fırsatı sunuyorsun. hoş mu?
  • soğukkanlılığına hayran kaldığım bilim insanı. ben olsam üçüncü "there's this book.."u duyunca "fuck this shit, i'm outta here" der, kalkar giderdim. adam sabır taşı beyler..

bu arada richard dawkins münazara ilk duyurulduğunda "yaratılışçı'larla tartışmayın, gerek yok" tarzında bir şeyler söylemiş. başta "hayır, bilim insanları bu arkadaşların karşısına çıkıp çocuğa anlatır gibi tane tane, belgelerle ve mantıkla durumu izah etmelidirler; bu da onların bir görevidir." diye düşünüyordum. münazaradan sonra dawkins'e hak verdim. adam kaç kere tartışıp kaç kere hayal kırıklığına uğradıysa demek ki..
hesabın var mı? giriş yap