• bill nye'in ilkbaharda netflix'te başlayacak yeni programı.
    https://twitter.com/…flix/status/786614549709398016
  • bill nye, neil degrasse tyson gibi, son zamanlarda bilimin popüler yüzlerinden, şovunu da netflixte görünce aşırı sevindim, her şeyi bırakıp bunu izlemeye başladım.

çok da eğlenceli başlamıştı, arada ufak tefek amatörlükler olsa da genel olarak konuları bilmeyenlere ve gençlere bilimi sevdirmece, bilenlere de daha eğlencelik bir perspektif verme çizgisinde gidiyordu...

ama 9'uncu bölüm olan gender bölümü ile ne yazık ki fena sıvadı. hüsran bile değil, yani ne bilim kaldı, ne başka bir olay. yanlış anlama olmasın, konu ile ilgili hiçbir sorunum yok, ama işleniş şekli ve anlatım metodu bilimsel gerçekler ve bilim perspektifinin yakınında bile değildi ne yazık ki. diğer bölümleri de izlemeye devam edeceğim tabii ki ama bu bölüm... naptın be abi?

yani durum böyle, tamamen bitince güncelleyip son kişisel notumu da o zaman vereyim diyorum, yine de izleyiniz. bolca güldüm, bolca eğlendim şimdiye kadar, kötü kesinlikle değil, seyrek de olsa yer yer bir "cringe" hali yaratabiliyor sadece diyeyim.

bakınız imdb linki, fragman da var:
    http://www.metacritic.com/…bill-nye-saves-the-world
    an itibariyle 3.6/10 notlar yerlerde tabii kullanıcılardan.

metacritic notu da an itibari ile 63/100
    ama, eleştirmenlerin aksine kullanıcı notu yine düşük 2/10:
    http://www.metacritic.com/…bill-nye-saves-the-world

seri sonu güncellemesi:
    dün 13'üncü bölümü de bitirdim ve laflar hazırladım. öncelikle 9'uncu bölümdeki o garipliğin sebebini öğrendim:
    http://freebeacon.com/…hromosomes-determine-gender/
    sebebi bu imiş, yani kısaca netflix "sadece iki cinsiyet vardır" denmesinin getireceği tepkiden korktuğu için bölümü yeniden düzenlettirmiş ve böyle aşırı saçma ve bilimsel olmayan bir bölüm ortaya çıkmış. ne çekiyorsak bu lanet olası pc (political correctness) paranoyasından çekiyoruz zaten, bu da yeni bağnazlık modeli oldu son yıllarda.

diğer bölümler ama gayet ayarında, pseudoscience ve overpopulation bölümleri mesela süperdi. genel olarak da ben izlerken eğlendim, öğrendim, bildiğim şeyler de olsa yeni bilgiler ekledim. en önemlisi hobi olarak pozitif bilimleri takip eden biri olarak popüler bilim adına ümit verici bir iş gördüm (ayrıca karlie kloss'a bir kez daha aşık oldum, yani kaşlarını kaldırması zaten elf olduğunun kanıtı idi, bir de bilim, zeka falan, evet)

bu arada eklemeyi unutmuşum, tanıdık yüzler de var bolca, youtube bilim kanallarını takip edenler için veritasium'dan derek muller, standup'çı nazeem hussain, spacegal emily calandrelli, konuk olarak zach braff'tan steve aoki'ye bir sürü ünlüler ilk aklıma gelenler.

bir tek şu fist bump olayını kimsenin tam yapamaması bi acık göz kıstırdı yer yer, len önceden bi çalışın bişi yapın dicem de, bi açıdan da o nerd awkwardness da olmuş, samimi de, o açıdan çok da takılmadım :b

umarım yeni sezonlarla devam eder, hem prodüksyon kalitesi artar, hem de böyle konular daha çok insana ulaşır.

evet uzun editin kısası, bir not 9'uncu gender'lı bölümden kırdım, bir not da yer yer prodüksyonun biraz amatör kalmasından, sonuç olarak naçizane imdb notum:
    8/10
  • çoğu diziden daha eğlenceli, bill nye'ın deyişiyle bu sefer çocuklar için değil yetişkinler için bilim şovu. bölümlerin yarım saat civarında olması güzel, sıkmıyor.
  • netflix'i cazip kılan başka yerde bulması zor ya da zahmetli değerli içeriklerden.
  • kesinlikle çok ön yargılı başlamama rağmen bilimin popülerleşmesi yolunda çok önemli bir çaba olduğunu düşünüyorum.1-2 saçma bölüm dışında gayet kıvamında.eksi olarak görebileceğim durum ise yapımcılar tarafında, çok fazla etkilerinin olduğunu düşünüyorum.bazı bölümlerde gelebilecek tepkilerden dolayı her açıdan bakarak değerlendirmediler.mesela gdo ile ilgili bölüm yaparken sosyokültürel açıdan bakan kimse olmadığı gibi, gdo'nun her sınıfa etkisinin farklı olduğunu söyleyebilecek kimse yoktu.bu kadar ciddiye almamak gerek elbette her izlediğimiz şov programını ama neys...
hesabın var mı? giriş yap