şükela:  tümü | bugün
 • boston celtics'in efsane oyuncusu ve koçu. oynadığı 13 sene içerisinde play offda sakatlandığı 2 sezon hariç diğer hepsinde (11) şampiyonluk görmüştür. boyu o kadar uzun olmamasına rağmen inanılmaz atletik yeteneğiyle (oynadığı dönemde abd olimpiyat atletizm milli takımına da seçilmiştir) göze çarpar, gelmiş geçmiş en iyi pivotlardandır. larry bird'e göre gelmiş geçmiş en büyük oyuncudur.
 • nba in ilk siyahi kocu
 • iki avucunda 11 adet şampiyonluk yüzüğü bulunan sinir bozucu * bir resmi olan oyuncu ... efsaneler arasında yer almış maçlarını hayranlıkla izlediğim oyuncu ...
 • nba tarihinin en buyuk oyuncusu icin jordan a bir rakip araniyorsa o bu adamdir. kendisinin wilt chamberlain le karsilastirilmasi biraz gariptir cunku bill russell 57-65 sezonlari arasinda ustun bir performans sergilemis, sonra ise chamberlain e rakip olamamistir. 5 kere mvp secilmistir, 11 tane sampiyonluk gormustur, chamberlain ise 4 kere mvp olmus ve tek sampiyonluk yuzugu takmistir.neticede ikiside tarihin en buyuk bes oyuncusu arasindadir.
 • 11. yüzüğü neresine taktığını ancak tahmin edebileceğimiz, ondan sonra da bu tahminden utanacağımız kadar kendi halinde olan efsane.
  o 11. yüzüğü wilt chamberlain alsa ne espriler yapılırdı ama kader işte*
 • tam adı william felton russell. kariyerinde oynadığı 7. maçların hepsini kazanmıştır (10 tane). ayrıca kolejde 55 maç üstüste kazanmış efsanevi bir duruma imzasını koymuştur. bu galibiyet serisinin cereyan ettiği ilk sezon yılın en iyi oyuncusu başka bir pivot seçilmiş, ertesi sezon devam eden galibiyet serisi sonucu kendisine verilen ödülü russell kabul etmemiştir. nba'e adım attığı ilk sene kendisine keçi sakalını kesmesini salık verenlere inat hayatı boyunca keçi sakalla yaşamıştır. basketbolu bırakacağını açıkladığı 1968-69 sezonunda türlü tendon ve bilek sakatlıkları taşamasına rağmen final serisinde inanılmaz bir performans sergilemiş, elgin baylor, jerry west ve ezeli rakibi wilt chamberlain'i kadrosunda barındıran lakers'a karşı son 7. maçını kazanarak basketbola başladığı gibi veda etmiş, ve kendi yaptığı açıklamasına göre bir daha da eline basketbol topunu almamıştır.
 • ifade ettiğine göre kendisi peak zamanında koşup hız alarak panyanın üstüne dokunabiliyormuş.
 • 13 sezonda 11 kez şampiyonluk yaşayan boston celtics'li efsane pivot.
  kariyer istatistikleri:
  963 maçta 14522 sayı, 21620 rebound, 4100 asist.
 • babasının sana 5 dolar ödeyene 7 dolarlık hizmet et öğüdünü tutmuş, kendiyle barışık beyaz sakallı zenci insan.
 • red auerbach koçluğu bırakacağını açıkladığı zaman yerine kimi getireceği büyük merak konusu olmuştur ve o yerine bill russell'ı getirmiştir ancak bu çok beklenilmeyen ve şaşırtıcı bir gelişmedir çünkü nba'de o güne kadar bir zenci koç olmamıştır. red auerbach'ın bu kararının sebebi ise çok basittir, şöyle demiştir "bill russell'a en iyi koçluk yapabilecek kişi yine bill russell'dır"
hesabın var mı? giriş yap