• 8 ağustos 2004 türkiye abd basketbol maçında görüp, imzasını aldığım efsane basketbolcu. bizim basketbolculara kıyasla oldukça kibar ve izleyiciye değer veren birisi olduğunu gördüm. imza istediğimde, bir dakika beklememi söyledi ve elinde bir marker ile geldi. şahane bir imzası var. ona teşekkür edip, yanından ayrıldıktan sonra harun erdenay'ı gördüm ve neden olduğunu bilmediğim bir şekilde imzasını istedim. sevdiğim bir basketbolcu değildi. adam, kalemi ve bloknotu aldı, suratıma bile bakmadan bir imza verdi ve gitti. o gün, profesyonellik kavramının gerçek bir örneği oldu bill walton benim için.
  • 70'lerin sohretli basketbolcusu. 70'lerin basinda iki yil arka arkaya sampiyon olan ve ncaa tarihinin en uzun sureli yenilmezlik unvanini [ 88 mac] elinde bulunduran ucla takiminin en onemli oyuncusuydu. 1977'de portland trail blazers ile nba sampiyonlugu da yasadi. basketbolculugunun yani sira, anti-establishment fikirleri, grateful dead hayranligi, uzun saclari, saykodelik tisortleri ve solculugu ile hatirlanir.
    su siralar tv'de basketbol yorumculugu yapiyor, lafini budaktan sakinmayan ayarmator rolunde siklikla. playoff donemi, her gun farkli bir sehirde olmak uzere playoff turuna cikiyor, grateful dead tisortu ile. iki oglu da ncaa ligi kapsaminda basketbol oynamaktalar onemli universite takimlarinda..
  • bill simmons'ın deyimiyle; "bir pivotun sahip olması gereken özellikler" şeklinde bir checkbox listesi olsaydı, sahip olduğu özelliklerle en çok alana checkbox koyabileceğiniz isim bill walton olurdu. izleyenler anlatır ki, 76-78 arasında dünyanın en iyi oyuncusu imiş. 1978'de ayağını kırmasa çok daha büyük bir efsane olacaktı kuşkusuz.
  • zamanın kral adamı. çiçek böcek hippi kuşağının nbadaki temsilcilerindendir. portlandla şampiyon bilem olmuş ama solcu olması, savaş karşıtı olması vs. nedeniyle nba hiç bi zaman gereken değeri vermemiştir bu pivota.
  • 1970'lerde amerikan 68 kuşağı olan hippilerin simgesi durumunda olan ve o yıllarda uzun saç ve sakalının yanında saha içi başarısı ve özgürlükçü siyasal söylemleriyle efsaneleşmiş eski nba yıldızı. oğlu bunun yarısı kadar olamadı.

https://www.youtube.com/watch?v=ahpg7-ohoey
  • kendisinin efsanevi bir lise ve üniversite basketbol kariyeri vardır. lise boyuncu çıktığı hiçbir maçta yenilgi yüzü görmediği gibi üniversite kariyerinde de ucla ile onca senede tek bir mağlubiyet yaşamıştır. ayrıca amerika'nın vietnam savaşına karşı çıkan babalardan bir tanesidir. adamın komik de bir çocukluk anısı var, bir gün babasına gidiyor aşırı gaz bir şekilde "baba ben büyüyünce mvp olacağım" diyor, babası da o ne amk diyor. adam böyle spora fransız bir aileden çıkıp efsanevi bir oyuncu oluyor. ha oğlu pek iyi oyuncu olamadı ama her zaman sevmişimdir, golden state teknik ekibine de yakışıyor gayet.
  • dün gece celtics'in trail blazers'ı deplasmanda 88-78 yendiği maçı tv için yorumlarken 4. çeyreğin başında adeta ömer üründül'e dönüşerek efsane bir yoruma imza attı:

"ilk üç çeyreğin tamamında celtics blazers'a skorda üstünlük sağladı (kimi'nin notu: 21/18, 20/19, 23/21). bu trend son çeyrekte de devam ederse celtics maçı alır."

tam olarak bunu söylediğine yemin ederim.
  • 60 maçın üsütnde oynayabildiği 3 sezonun 2 sinde takımı şampiyon olmuştur,
    sakatlıklar nedeniyle sadece 58 maç oynadığı sezon en değerli oyuncu seçilmiştir.

1973 ncaa finallerinde 22 de 21 ile 44 sayı atmıştır.

kolej kariyerinde (o zamanlar birinci sınıf öğrencileri normal turnuvalara katılamıyordu) 3 sezon üst üste akademik takıma da seçilmiştir.

hippi bir ailenin hippi oğludur, ailesinin spor ile hiç bir ilgisi yoktur, ilk zamanlarki lakabı saç sakal karışık görüntüsünden dolayı dağ adamı idi.

gerçek boyunun 2,18 olduğu ama seven footer grubuna girmemek için boyunu kısa yazdırdığı söylenir sahadaki duruşu bu olasılığı arttırmaktadır.

nba tarihinin gördüğü en atletik uzunlardan biridir. yeteneği, fiziği, atletik becerileri, normal ve oyun zekası en üst düzey seviyedeki oyuncu olması kuvet ile muhtemeldir.
  • eski maçları izliyorum da, ya bu adam çok uzun ya da pota kısa tam olarak anlamadım.

her attığı giriyor, her elini uzattığında potaya değiyor. çok acaip bir şeymiş.

edit: listed height 6 ft 11 in (2.11 m) wiki'ye göre. yani normal boyu hatta 90'ların pivotlarına göre kısa bile. çok müthiş yer tutuyormuş o zaman postta.
  • kariyerinde sadece 468 maça çıkmış. bu 468 maç içerisinde 2 şampiyonluk, 2 mvp, en iyi 6. adam ödülü kazanmış. ayrıca nba tarihinin en iyi 50 oyuncusundan biri seçilmiş ve hall of fame'de yerini almıştır. sağ ayak bileği düzgün olsa demek ki şu an en iyi pivot tartışmasında çok üst sıralarda yer alacaktı.
hesabın var mı? giriş yap