şükela:  tümü | bugün
 • calvin and hobbes isimli cizgi bandinin yaraticisi, cizeri.. 10 yil kadar bu harikulade bandi cizmis, tepedeyken birakmayi bilmistir..
 • kıvrak zeka sahibi ve yaratıcı karikatürist. calvin and hobbes başyapıtının sahibi. yer yer karikatürler yoluyla kendi politik ve toplumsal görüşlerini çaktırmadan okuyucuya aktarmasını bilmiştir. muhteşem sevimli çizgisi nedeniyle karikatürleri çocuklar içinmiş gibi görünür, ama esprileri çok nadiren öyledir.
 • charles schulz'u pek severmis.
 • calvin and hobbes kitaplarindan birinde (bi de hatırlayabilsem hangisiydi) "beni cocuklugumda yatagimin altindaki canavarlardan koruyan babama" ithafinda bulunan cizer.
 • charles schulz da kendisini çok severmiş, hatta desteklemiştir işlerini hep. bill watterson hayalgücü konusunda yarışılamayacak bir adamdır, insanı paralize eden quoteları vardır, calvin bir nevi onun elçisi gibidir, 6 yaşındaki bir çocuğun 40 yaşında bir adamın bile göremeyeceği anekdotlardan bahsederek konuşması ve bunu inanılmaz bir sevimlilikle yapması küçük prensten beri sürekli örnekleriyle karşılaştığımız büyükler göremez-çocuklar görürcülükten kaynaklanan hobbes ile ilişkisinden bile daha çok etkilidir bu karikatürün sevilmesinde. çocukluğunu birçok insandan daha şanslı geçirmesini sağlayan babasının bazı özellikleri de hobbes'ta göstermektedir kendisini.
  (bkz: #6213480)
 • "the best part of being a cartoonist is the ever-present opportunity to be silly."
  (karikatürist olmanın en güzel tarafı her daim saçmalayabilme imkanıdır)

  alıntı the calvin and hobbes tenth anniversary book'dan. tabi bu alıntının f14 savaş uçakları kullanan tyrannosaur'lar ile ilgili bir karikatür hakkında olduğunu da belirtmeden geçmek hata olur.
 • surada calvin ve hobbes disindaki bazi eski calismalarina rastlanabilir. inanilmaz tatli bir tarzi var adamin, cocukluk kokuyor hep. benzer birini biraktim, bari bir taklidi ciksaydi hic olmazsa.

  http://ignatz.brinkster.net/cbillart.html
 • aşılanın aksine mental floss'a yeni bir röportaj vermiş efsane yazar-çizer.
 • türkçeye çevrilemeyen, çevrilse de muazzam bir anlam kaybına uğrayacak calvin and hobbes serisinin mükemmel yaratıcısıdır. bu yüzden ki calvin and hobbes türkiye'de az bilinir, bir garfield olamamıştır; tabi bunun bir sebebi de bill watterson'ın kapitalizme geçit vermemesi ve eserini küresel piyasalara garfield veya snoopy* gibi bir gümbürtüyle sunmayı tercih etmemesidir. neyse, calvin and hobbes veya çizeri hakkında daha ayrıntılı bir entry'i kısmetse daha sonra da yazacağım; ancak işbu entry kendisinin yıllar sonra ortamlara dönüşü hakkındadır.

  şurada uzun uzun pearls before swine'nın yaratıcısı stephan pastis'in anlattığı üzere, 1995'te calvin and hobbes'u bitirdiğinden beri pek ortalıkta gözükmeyen bill usta, pearls before swine'ı libby adlı bir ikinci sınıf öğrencisi kız karakterin ağzından çizgileriyle şenlendirmiştir. libby karakteri hikayeye bu ve bu karikatürlerle katılmış; bill watterson ise yeteneğini şu, şu ve şu karikatürlerde konuşturup, hayranlarının gazını bir miktar alıp tekrar cleveland civarlarındaki izole hayatına geri dönmüştür.

  edit: can sebahattin dere uyardı, 90larda remzi kitabevi basmış kalvin ve hobs olarak, okumadım bilmiyorum çeviriler ne kadar güzel ve yerindedir.

  edit 2: bu da washington post haberi
 • ''creating a life that reflects your values and satisfies your soul is a rare achievement. ın a culture that relentlessly promotes avarice and excess as the good life, a person happy doing his own work is usually considered an eccentric, if not a subversive. ambition is only understood if it’s to rise to the top of some imaginary ladder of success. someone who takes an undemanding job because it affords him the time to pursue other interests and activities is considered a flake. a person who abandons a career in order to stay home and raise children is considered not to be living up to his potential — as if a job title and salary are the sole measure of human worth.
  you’ll be told in a hundred ways, some subtle and some not, to keep climbing, and never be satisfied with where you are, who you are, and what you’re doing. there are a million ways to sell yourself out, and ı guarantee you’ll hear about them.
  to invent your own life’s meaning is not easy, but it’s still allowed, and ı think you’ll be happier for the trouble.''
  -bill watterson