şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adı "billions & billions: thoughts on life and death at the brink of the millennium" olan ve tübitak tarafından türkçe'ye kazandırılan bir carl sagan kitabı.
 • tam adı "billions and billions: thoughts on life and death at the brink of the millennium" olan ve carl sagan'ın ölümünden önce yazdığı son kitabı.. kitap sagan'ın çok değişik konularda (matematik, evren, dünya dışı yaşam, küresel ısınma, duyu organları, kürtaj) yazdığı denemelerden oluşmakta ve ben kitabı oldukça bilgilendirici buldum.. tübitak yayınları tarafından "milyarlarca ve milyarlarca: milenyumun eşiğinde yaşam ve ölüm üzerine düşünceler" adıyla türkçeleştirilmiştir..
 • son bölümü carl sagan'ın ölmesi dolayısı ile eşi tarafından yazılmış kitap.
 • milli eğitim bakanı olsam, 100 temel eserden önce bunu okuturdum ilkokul çocuklarına. bilinçli, sorumlu, gezegenini seven, ve en önemlisi milliyet-ırk-inanç ayrımı yapmadan tüm insanların eşit olduğunun ayırdına varabilen bireyler yetiştirmek için biçilmiş kaftan.
 • dün bitirdiğim faydalı bir kitap. genel olarak hayli etkileyici ve sinir bozucu olmakla birlikte kürtaj hakkındaki bölümle aklımı başımdan almıştır. özellikle o bölümü herkesin okuması gerek diye düşünüyorum.

  ayrıca ''tübitak ben sana ne diyeyim şimdi'' şeklinde bitirdim kitabı. zira 178-179, 182-183 ve 186. sayfalar sayfa numaraları dahi yer almamak üzere bomboş bırakılmıştı. buruk bir sevinç yaşadım bitince...
 • kesinlikle her evde bulunması gereken mükemmel bir kitap.

  hıaaa bilim ne kadar süper lan!!!

  http://img207.imageshack.us/…g207/3926/40133946.jpg
 • kitabın adı carl sagan'ın hiç kullanmadığı ama hep ona atfedilen söz kalbından gelir. aslında "milyarlarca ve milyarlarca" kendisinin de dediği gibi çok muğlak bir ifadedir. yine de insanlar uçakta dahi yanına gelip mahçup bir ifadeyle "milyarlarca ve milyarlarca" demesini istemişler carl sagan'dan.

  içerik açısından ise geniş bir kitap. konu ister insandaki avlanma içgüdüsü olsun, ister küresel ısınma, ister mars'ta yaşam... sıkmadan ve dikkatle okutuyor kendini. özellikle de kürtajı ele alan deneme yazısında, kendini "yaşam hakkı savunucusu" diye adlandıran, kürtaj karşıtlarına farklı bir açıdan eleştiri yapıyor:

  "bugün dünyadaki hiçbir toplumda "yaşam hakkı" yoktur, geçmişte de olmamıştır. kesmek için besi hayvan yetiştiririz, ormanları yok ederiz; akarsu ve gölleri hiç balık yaşayamayacak kadar kirletiriz; spor olsun diye geyik, kürkü için leopar, gübre yapmak için balina öldürürüz; yunusları dev balık ağları içine hapsedip soluksuz bırakırız; fok yavrularını sopayla öldürürüz ve her gün bir canlı türünün soyunun tükenmesine sebep oluruz. tüm bu hayvanlar ve bitkiler bizim kadar canlıdır. sözümona korunan yaşam değil, insan yaşamıdır."

  son olarak, tübitak henüz toplayıp yakmamışken, kitabı sekiz liraya alıp okuyabilirsiniz.