şükela:  tümü | bugün
  • kurumsal olmayan, müşterisine sürekli olarak lisans "itelemeye" kalkan yeni nesil firmamsı firma.

    perakende satış amacıyla almış olduğunuz ön muhasebe programlarına perakende satışı hızlandırmak amacıyla ekledikleri hızlı satış özelliğini parayla satarlar. yedekleme programını parayla satarlar. fatura dizaynını parayla satarlar, teknik destekleri parayla satarlar. kısacası verdikleri her hizmeti parala satarlar.

    bunda bir şey yok, profesyonel bir firmalar sonuçta, elbette parayla satacaklar ürün/hizmetlerini. ama şark kurnazı gibi her aldığınız lisanstan sonra ekstradan yeni bir şeyler daha satmaya çalışıyorlar. yıl sonunda elli defa arayıp "program devir işlemi" adı altında o yılın tüm yedeklerini alıp veritabanını yedekliyorlar. üstelik bunu parayla satıyorlar!

    programınızı o kadar profesyonel(!) yazmışsınız ki veritabanı şiştiği için yapmanız gereken işleme bile para istiyorsunuz. gözünüz doymuyor, üzerine zaten gelmesi gereken modülü (hadi diyelim gelmiyor, perakendeci adama hızlı satışı versenize, napıcak diğer ekranları) de parayla üstelik de rakiplerden çok daha fazla fiyata satmaya çalışıyorsunuz.

    uzak durulması gerek, ön muhasebe programları bug dolu, şirketin kendisi de buglı, olmamış.