şükela:  tümü | bugün
  • diğer marketlere göre aşırı ucuz olmadıkları halde çok düşük kalitede ürünler sattıkları için akıllıca bir şey diyen tiptir.
  • familia tuvalet kağıdı şokta 28.90 liraydı, aynısı a101 de 38 lira , mopaşta 39 liraydı.. şok indirimli sattı diye tuvalet kağıdı kalitesiz mi oldu ?
  • zamanında bim e a101 e mal üreten bir firmada çalıştım.
    bim in kalite denetimi çok sert. adamı resmen öttürüyorlar.
    kaliteden sorumlu kızı zırıl zırıl ağlattılar.
    a101 bim kadar sert değil. ama onlarında denetimi iyidir.
  • bendim. siyasal islama para kazandırmam diyordum sonra metastaz kitabını okudum. adamlar her yerde aga. boşa yaşıyoruz, çalışıyoruz.
  • migrosun kendi ürünleri hem bu 3 marketin ürünlerinden kaliteli, hem de aynı fiyattır. migros pahalı diyenler migrosa girmemiş önyargılı olanlar. sebze marketten alınmaz pazar var ekonomi yapacaksan. migrosa girip de ithal ürün alırsan tabi kazık yersin.
    örnek vereyim:
    -migrosun bakliyatlarını(m etiketli olan ürünler) yayla firması üretiyor. yıllardır kullanırım, sıkıntı yok.
    -ton baliklarini dardanel önentaş üretiyor (dardanel ton firması).
    -peynir grubunu yine bahçıvan firması üretiyor.
    -sütlerini yine çok iyi bildigimiz firmalardan biri.
    -çikolatalarını elvan firması.tadı fena değil.denedim.
    -türk kahvesini hep buradan alırım.(m etiketli) kurukahveci mehmet efendiden farksız.
    migros babamın malı değil tabi ki ama pahalı imajı eskidendi.
  • valla şok ve a101’den yaparım da, bim hakikaten çok kötü.
  • %30 daha ucuz diye %70 daha kötü ürün satın almak istemiyordur.
  • öncelikle konuşulanların aksine migros o kadar da pahalı bir market değil. üstelik ürün çeşitliliği bakımından alternatifin bol olduğundan her bütçeye uygun alışveriş yapılabilir. bunun yanı sıra migrostan alışveriş yapmak bir insana statu kazandırmaz.

şimdi bim konusuna gelecek olursak. ekonomideki son durumlardan sonra artık bim'de ucuz bir market olmaktan çıktı. kendi ürettikleri yada ürettirdikleri bazı ürünler evet göreceli ucuz ancak migrosta 100 liraya yaptığın alışverişi burada 50'ye yapıyorsun diye birşey söz konusu değil.

pandemiden önce ofiste kahve içerken, yan masada kahvaltı yapan kızın biri arkadaşıyla konuşurken şöyle birşey duydum
    " aağbii inanıyormusun dün bim'e gittim. çok otantik bi ortam, teyzeler falan (gülücükler). ayy çok güzeldi ilk defa gittim ama çok ucuza aldım inanılmaz biryermiş bu bim.."

bim'e gitmeyi ayıp birşey sanıyor ve bime gittiğini anlatırken de ilk kez gittim vs kendine önce bir etiket değeri kazandırıyor.
    işte bu tarz insanlardan uzak durun :)
  • iki farklı tiptir.
    1- maddi durumu iyi olduğu için bugüne kadar alışveriş hesabı yapma ihtiyacı duymayan, dolayısıyla bu marketler yerine ürün çeşidi bol, raf düzeni iyi ve alışveriş keyfi veren yerleri tercih etmiş, kafasında bu marketler için kalitesiz algısını bir kere oluşturup böyle devam eden tipler. anlaşılabilirler.

2- doğduğu büyüdüğü ortamdan, aile ve sosyal çevresinden utanan, kendini başka göstermek için palavralar sıkmaktan imtina etmeyen ezik tipler. bu tipler maddi durumları el vermediği halde, keselerine uygun f/p ürünleri yerine bile bile gereksiz harcamalara girmekten de sakınmayabilirler. yani alışveriş yapmadıkları doğru olabilir.

askerde vardı bir tane evli olduğu halde babasından para isteme durumunda olan, ama hayatında hiç bu marketlere yolu düşmediğini iddia eden bir tip. (aynı tip 7 göbektir izmirli olduğunu iddia ediyordu yalan olduğu bariz belli iken. üniversite ortamında en son görürdüm böyle ezik tipleri.

burada bile bu marketleri kalitesizlikle suçlayanların, buralardan alışveriş yapmadıkları veya akıllarında abur cubur reyonunda gördükleri fason ürünlerden başka birşey kalmadığı anlaşılıyor. halbuki bu markaların ucuz satabilme gücü, bir firmaya bir üründen yüzbinlerce adet sipariş edebilme gücünden gelir. reklama ve sair giderlere de minimum harcama yaparlar.

bim de satılan muhteşem ürünler başlığında da methedildiği üzere bim'in çok beğenilen iç çamaşırlarını ele alalım. bim bunu kendi fason markası (bkz: comfort family) adı altında satmakta ve belli bir firmaya ürettirmektedir. türkiye geneli 10 bin mağazada bu üründen günlük ortalama 20 adet ürün satılsa, günlük 200 bin gibi, firmanın normal şartlarda ulaşması imkansız bir satış rakamı ortaya çıkıyor. şu an bildiğiniz kaliteli firmalar bu marketlerle fason anlaşması yapmak için can atıyorlar emin olun.

şimdi aklıma gelen bim'e ve diğerlerine üretim yapan firmaları sayayım;
    -tamek (bim) fabrikası bursada olduğu için batı illerindeki bimlere mal gönderir.
    -dimes (a101)
    -ülker (bim'in şarküteri ürünlerinin çoğu)
    - bim'in deterjanlarını omo'nun firması ürettiğini duymuştum ama tam adı yazmıyor. gayet kaliteliler.
    - mado (bim ve şok'un sütlü tatlılarını üretiyor. a101'inki farklı bir firma ve güzel değildir)
    - tikveşli (a101'in süt ürünlerini üretiyor. a101 süt ürünleri diğer ikisinden iyi)
    - kahve dünyası (a101'in kahve ve çikolatalarını üretiyor)

detaya girsek liste uzar. son olarak bim'de satılan kalem pillerin nasıl bir f/p ürünü olduğunu anlatan şu video'yu da bırakayım.

ev geçindiren, borç ödeyen, sorumluluk sahibi bir vatandaşsanız kesenizi düşünmek zorundasınız. biz de gayet güzel yemesini içmesini biliyoruz, hem kendimize hem eşimize dostumuza ve ailemize harcıyoruz. ama doktor arkadaşımın da kullandığı bimcell'in sloganı ile entryi sonlandırayım; "neden daha fazlasını ödeyesiniz ki?"
  • valla bugun şoktan pitahaya yani ejder meyvesi satın aldım. şu an gözümde adeta bir macro center kendisi.