şükela:  tümü | bugün
  • her köşe başında mahalle arasında karşılaştıkça alacaktır. seve seve alacaktır hemde.
  • bendim. siyasal islama para kazandırmam diyordum sonra metastaz kitabını okudum. adamlar her yerde aga. boşa yaşıyoruz, çalışıyoruz.
  • ben.

karım fabrikatör kızı. ben memur çocuğuyum. fakat o evliliğimizin ilk günlerinde gitmiş bimden mi ne alışveriş yapmış. hazır gıda almış, hazırlamış koydu önüme. 2 gün hasta yattım. sordum, oralardan almış. acayip kızdım, azarladım. sağlığımdan önemli mi 3 kuruş?

memur çocukluğu, sanırım, düzenli gelir olduğundan, "az olsun, ama düzgün olsun" fikrini oturtuyor. 5 çift ayakkabın olmuyor ama alınan ayakkabı her zaman kaliteli, uzun süre kullanılabilecek şekilde oluyor. yemeği dışarıda yiyorsan, hele ki eski zaman memuruysa annen/baban, "memur asaletine" uygun mekanlarda yeniyor; yahut hiç çıkılmıyor. ama fabrikatör kızı biraz saflığından, biraz da ömründe ilk defa ev ekonomisine dahil olduğu için "tasarruflu olayım, babam da mal alacağı zaman ölücülük yapardı" diye düşünerek böyle yapıyor.

her neyse, işin gerçekten sağlık tarafı var. elbette şok'tan alınacak ürün vardır. evin yakınında şok var, sigaramı, fırına gitmeye üşendiysem ekmeği ve kola mola gerekirse onları şok'tan alıyorum. ama şok'ta, mesela, düzgün domates göremedim. beypazarı soda bile yok. birkaç liralık fark neden zevksize, lezzetsize tahammülün gerekçesi olsun?

gerçi bu discount marketler ekonomik çöküşün etkisine hava yastığı işlevi görüyorlar. birkaç liranın hesabını gerçekten yapmak zorunda olanlar burada alışveriş yapıyor, enflasyonla biraz da böyle başa çıkıyorlar. o yüzden buradan alışveriş yapanlara aşağılayıcı laflarla saldırmamak lazım. ama onları buralara muhtaç eden anlayışa kızmak lazım. çünkü ne zaman buradan yoğurt, hazır mantı gibi şeyler yesem (2 kere yedim*) midem bozuluyor. yazık bu insanlara.

yeme içme işi şakaya gelmez, bu konularda tasarruf yapacağım deyip sağlığınızdan olmayın.
  • çok da mantıksız konuşmayan tipdir. money kart ile alışveriş yaptığınız ve migros markalı ürünleri tercih ettiğiniz zaman şok'dan, a101'den falan çok daha hesaplı oluyor. migros markalı ürünler de zaten hep büyük markaların üretimi. sebze ve meyve alışverişini de marketten değil pazardan yapın bir zahmet.

edit: bir sürü mesaj yağmış. kimisi doğru haklısın derken kimisi de beni kınayıp bana laflar hazırlamış. alışveriş kalemleri kişiden kişiye son derece yüksek ölçüde değişkenlik gösteriyor. önce bunu bir kenara koyalım. ben her zaman tükettiğim alışveriş kalemleri için yazdım. genelde pek ithal ürünlerle işim olmuyor. benim alışverişlerimde o yüzden o kadar dramatik farklar oluşuyor olabilir. bir de migros için fason üretim yapan bir fabrikada çalışan yetkili bir ağabey uyardı; her ne kadar büyük markalar üretse de bu ürünleri, hammadde kalitesi yerlerde sürünüyormuş. bu da bilgi olarak burada dursun. tercih ederken bunu da göz önünde bulundurun.
  • öncelikle konuşulanların aksine migros o kadar da pahalı bir market değil. üstelik ürün çeşitliliği bakımından alternatifin bol olduğundan her bütçeye uygun alışveriş yapılabilir. bunun yanı sıra migrostan alışveriş yapmak bir insana statu kazandırmaz.

şimdi bim konusuna gelecek olursak. ekonomideki son durumlardan sonra artık bim'de ucuz bir market olmaktan çıktı. kendi ürettikleri yada ürettirdikleri bazı ürünler evet göreceli ucuz ancak migrosta 100 liraya yaptığın alışverişi burada 50'ye yapıyorsun diye birşey söz konusu değil.

pandemiden önce ofiste kahve içerken, yan masada kahvaltı yapan kızın biri arkadaşıyla konuşurken şöyle birşey duydum
    " aağbii inanıyormusun dün bim'e gittim. çok otantik bi ortam, teyzeler falan (gülücükler). ayy çok güzeldi ilk defa gittim ama çok ucuza aldım inanılmaz biryermiş bu bim.."

bim'e gitmeyi ayıp birşey sanıyor ve bime gittiğini anlatırken de ilk kez gittim vs kendine önce bir etiket değeri kazandırıyor.
    işte bu tarz insanlardan uzak durun :)
  • benim. girmiyorum, almıyorum, yapmıyorum, so what?
  • piyasadaki en taşaklı firmalar bile bim ve a101 gibi marketlere üretim yapmaya mecburdur.yapmaz ise ya piyasadan silinirsin yada karşında yeni devler görürsün.
  • ne olursa olsun ezbere davranmaması gereken tiptir.
    şöyle ki tamamen üşengeçlik sonucu yol üstü a101'den birşah süt almıştım. tabi sağlık gerekçesiyle eşimin ciddi taarruzuna maruz kalınca tamamen savunma amaçlı "süt ürünleri uzaktan gelmez, kesin bizim bildiğimiz, bölgedeki bir fabrikaya yaptırmışlardır, bir şey olmaz" dedim. ikimiz aynı anda sütün yan tarafına baktık. üretici firmaya baktığımızda yaşadığımız şoku hala hatırlıyorum. a101 mağazasında satılan birşah sütte "danone lüleburgaz tesislerinde yapılmıştır" yazıyordu. danone sağlıklıdır demiyorum ama sağlıklı ve hijyenik algısı en yüksek markalardan birisi türkiye'de.
    kısaca ürüne mi markaya mı para vermeyi tercih edersiniz?
    birşah marka ve a101'den alınan süt ile migrostan alınan danone marka süt aynı tesislerde, aynı çalışanlarda ve aynı tedarikçilerden alınan ham maddeyle yapılıyorsa hangisi alırsınız? hele ki aralarında fiyat farkı varsa...
  • yurtdışına gittiğinde lidl,aldi,penny gibi marketlerden alışveriş yapan insanlar burada gelmiş hiçbir güç beni low cost marketlere sokamaz diyor; bu da zaten sosyal statü göstergesi olarak alışveriş yapılan marketi belirtme duygusu.
    bazı markaların bazı ürünleri gerçekten daha lezzetli ve kaliteli. damak tadına göre marka ya da ürün tercih etmek zaten hepimizi farklı birey yapan şey. domates alırken ben mesela fiyat farkı ne olursa olsun salkım domates tercih ediyorum, zaten kahvaltıda bir tane yiyorum neden ağız tadıyla kokulu kokulu yemeyeyim?
    köşedeki kasap eti memleketten getirtiyor, lezzeti tartışılmaz. etin kokusu bile farklı, fiyatı da ona göre ama lezzetiyle yiyorum ve buna değer.
    eve peçete alırken bimden alıyorum, aynı ürüne tv'de fillerle boy gösteriyor diye neden iki katı fiyat ödemek zorundayım? ya da bunu böyle tercih ediyorum diye neden eleştirilmek zorundayım? neden bu kadar keskin köşelerimiz var?
  • ne yaşadığım yerde ne de yazlık beldelerde o marketlere gitmem ve görmem de. migros, carrefour falan her yerde olan marketler. fakirliğin lüzumu yok.

ayrıca sana ne mk fakiri? cebinde paran olsa migros'un nikahlı karısı olursun. açlıktan ağzı kokan duyar kasıyor lan. eskort kiraladığın parayla vitamin falan al beynine kan gitsin biraz.