şükela:  tümü | bugün
 • 1970 lerde meshur olmus, pikaplarda cokca calinmis bir sarki.

  "bim bam bom catlasin dusmanlar
  benim de artik bir sevgilim var"
 • zamanında altın plak konumuna da geçmiş ve hangi yabancı şarkının aranjmanı olduğunu bilemediğim bim bam bom'un kapağı da ayrı bir tuhaflıktır doğrusu: yasemin kumral'ı, sonradan huzuru dinde arayacak temiz yüzlü kıbrıslı sanatçımızı, deniz kıyısında bir mağaranın önünde görürüz. üzerinde uzun, yeşil, kadife eteği ve fransız ihtilali zamanlarından kalmış gibi duran dantelli, fırfırlı acayip bluzu olmak üzere bir kayanın üstüne oturmuş, çıplak ayaklarını ise o yıllarda iç dekorasyonda pek revaçta olduğunu tahmin ettiğimiz oturma kısmı hasırdan bir sandalyenin üzerine uzatmıştır, ne alakaysa artık o kayalığın, denizin içinde hasır sandalye.. gözleri ufukta, bilinmez bir noktaya çevrilmiştir, yüzünde ise melankolik bir ifade vardır ki, yapımcıların kapak resmini şarkının güftesi ya da bestesine uydurmak gibi bir maksat gözetmediklerinin kanıtıdır.
  bir şarkıya neşe katabilecek her türlü unsur, ziller, trompet, hurşit yenigün ve ekibi şarkılarından alışık olduğumuz alkışlar, ıslıklar bu şarkıda buluşmuştur. bir eziklik manifestosu olarak da algılanabilecek sözler, içerdiği saflıktan dolayı olacak, bana çok tatlı, çok sevimli gelir. insana 60'ların, 70'lerin salon komedilerini, emel sayın'ı, gülşen bubikoğlu'nu çağrıştıran bu şarkıda bir zamanlar izzet-i nefsiyle oynanmış kızımız bu sefer bir nevi öfori içinde haykırmaktadır:

  oldu, en sonunda oldu, bim bam bom
  rüyalarım gerçek oldu, bim bam bom
  duyduk duymadık demesin hiç kimse
  işte ilan ediyorum herkese!

  oh, oh oh, çok şükür dostlar
  benim de artık bir sevgilim var
  hırsından çatlasın düşmanlar
  şimdi benim de bir sevdiğim var

  kim demiş "kimse ona bakmaz" diye
  "kimse onu koluna takmaz" diye
  "evde kalmaktan kurtulamaz" diye
  çatlasın, patlasın, dönsün deliye

  hah hah hay, dinleyin dostlar
  benim de artık bir sevgilim var
  hırsından çatlasın düşmanlar,
  benim de artık bir sevgilim var

  suratım asıkmış, hiç gülmezmişim
  iki laf etmesini bilmezmişim
  doğrusu hiç mi hiç çekilmezmişim
  gördünüz mü meğerse ben neymişim

  bim bam bom, çok şükür dostlar
  benim de artık bir sevgilim var
  bim bam bom, çatlasın düşmanlar
  benim de artık bir sevgilim var

  ne yapsam nafile, bu iş olmazmış
  benden daha çirkini bulunmazmış
  yüzyıl bekar kalsa benim almazmış
  milyonlar versem yanımda durmazmış

  hah hah hay, dinleyin dostlar
  benim de artık bir sevgilim var
  hırsından çatlasın düşmanlar,
  benim de artık bir sevgilim var

  itiraf edeyim ki, manevi değeri de yüksektir benim nazarımda bu şarkının. 1975 yazında aynı halet-i ruhiye içinde, aynı heyecan, aynı coşkuyla bu sözleri söylüyordum ben de. iki çocuğumun babası olacak sevgili enişteniz sergio ile çıkmaya başlamıştık zira, o vezüv'ün sık sık patladığı, meyve-sebze fiyatlarının fırladığı sıcak günlerde.
  bu entryi sana ve nurtopu gibi iki çocuğumuza ithaf ediyorum sergio.
 • türk filmlerinin, özellikle 1970'ler kalma olanlarının, çirkin ördek yavrusu rölündeki hatun başrol oyuncularının sıkça söylediği şarkı...iş bu hatun kişi, kabak çekirdeği gibi açılmazdan önce kalın gözlükleri vardır, huysuzdur, kimse ile geçinenemektedir...sonrasında hayatına ferit girer ve kızımız, peşinde elindeki kepçe ile aşçı kişi olmak şartı ile, konağın içerisinde neşeler saçarak koşar ve bu şarkıyı söyler...kendisini aşağılayan fettan sarışın okul arkadaşlarına nispet yaparcasına bağırır da bağırır, içindeki bastırılmış nefreti bu şarkının arkasına gizler...

  her ne kadar 1970 küsürlerin mahsulü bir şarkı olsa da, 1995 sonrası esen "eskimiş şarkıları ısıtıp tekrar tezgaha sürme" operasyonundan henüz nasibini almamış gibidir, bir köşede kendisini keşfedecek yetenekli müzisyenleri beklemektedir...
 • (bkz: big bam boom)
 • (bkz: saskin damat)
 • melankolik her kızın neşeyle ve keşke gerçek olsa diye içinden geçirerek söylediği şarkı. yasemin kumral tarafından yorumlanmıştır.
 • kadınların, şimdiye kadar çözdüğüm kısmını en güzel anlatan şarkı..

  siz sanıyo musunuz ki ayrıldığınız sevgiliniz üzüldü? hayır.. sizi de kendi hevesi için kullandı, başkalarına göstermek için sizinle birlikte oldu, sizden ayrılınca da aynısını yapıcak.
 • (bkz: eski 45likler)
  (bkz: murat meric)