• bir bölgedeki bim ve migros sayılarına bakarak o bölgenin yaşam biçimi, ekonomik durumu ve siyasi eğilimleri hakkında fikir edinebiliriz.
    bim/migros paritesi, bim market sayısının migros adedine bölünmesiyle elde edilen kullanışlı bir göstergedir.

zincir marketler, tutmazsa kapatırız anlayışıyla mağaza açamazlar. bölge potansiyelini o kadar iyi analiz ederler ki onların ayak izlerini takip ederek orayla ilgili çıkarımlar yapmak çok sağlam bir yoldur.
    türkiye ortalaması 3.73 olan bim/migros paritesinin düşük olması yani migros'ların fazla bim'lerin az olması o bölgedeki gelişmişlik ve şehirleşmeyle ilişkilidir.
    örneğin istanbul beşiktaş'ta 0.52 çıkan parite esenler ilçesinde 18'e yükselmekte.

paritenin düşük olduğu yerlerde (bim az/migros fazla) neler görebiliriz:

- daha fazla sayıda kahve, optik, saat, parfümeri, kuru temizleme, veteriner, pet ürünleri dükkanları, estetik merkezleri, yabancı menşeili emlakçılar, çok sayıda şarküteri, restoran...
    - siyasi olarak sosyal demokrat veya merkez sağ eğilim,
    - türkiye ortalamasının üstünde eğitim seviyesi,
    - günün her saati yalnızken güvenle yürüyebilen kadınlar...
    - mutlu ve cesur kediler, sere serpe yatan huzurlu sokak köpekleri...

paritenin yüksek olduğu yerlerde (bim fazla /migros az) neler gözlemlenebilir:

- daha fazla sayıda halı, kilim, perde, yufka, çiğ köfte, kır pidesi, tavuk döner dükkanları, yorgan dikimevleri, ayakkabı-şemsiye tamircileri, kıraathane ve çay ocakları, tatlıcılar...
    - türkiye ortalaması ve altında eğitim seviyesi,
    - ülke veya o il ortalaması üzerinde muhafazakar ve milliyetçi oy oranı,
    - sokaklarda genç ve erkek nüfus yoğunluğu, koyu renkli giysiler,
    - saldır/kaç ikileminde sokak köpekleri, kederli kediler...

seçilmiş ilçelerin bim/migros paritesi
    (istatistik açıdan en az 3 migros olan yerler):
    (ülke ortalaması 3.73)

istanbul
    bakırköy 0.44
    beşiktaş 0.52
    kadıköy 0.75
    şişli 1.2
    sarıyer 1.8
    ümraniye 6.3
    esenyurt 6.8
    sultanbeyli 12
    gaziosmanpaşa 17
    esenler 18
    kağıthane 25

ankara
    çankaya 1.89
    yenimahalle 6.8
    etimesgut 8
    altındağ 17
    keçiören 19

izmir
    çeşme 0.5
    foça 0.66
    güzelbahçe 0.66
    selçuk 0.75
    urla 0.84
    dikili 0.9
    seferihisar 1.2
    karşıyaka 1.45
    aliağa 2
    çiğli 2.1
    bornova 2.9
    karabağlar 3.5
    torbalı 4.2
    ödemiş 6.6

antalya
    konyaaltı 1.3
    muratpaşa 2
    kepez 5.2

aydın
    kuşadası 0.9
    didim 1
    söke 2.8
    efeler 4.3

bursa
    nilüfer 2.47
    yıldırım 20

muğla
    datça 0.4
    marmaris 0.65
    bodrum 0.8
    fethiye 1.6
    yatağan 2.5

ekleme:
    gelen mesajlara cevaben;
    - paritenin domine eden tarafı migros'tur. diğer tarafa a101, şok veya yerel marketlerin yazılmasının sonuçları değiştireceğini sanmıyorum.
    - migros'un m harfiyle ifade edilen farklı büyüklükteki marketlerinin olması sonuçları etkileyebilir. doğru sonuçlar migros ve bim'in metrekare büyüklükleri üzerinden yapılabilirdi belki ancak sitelerinde sadece market sayısı yer alıyor. herkes merak ettiği ilçeler için marketlerin ana sayfasındaki arama motorunu kullanabilir.
    - siyasi eğilim için seçim sonuçlarından bağımsız olarak, o ilin ortalamasının üzerinde olup olmadığına bakılmalı...
    - istanbul dışında nerede yaşanabilir diye yola çıkıp migros'a yakın bir ev arayan her insanın gözlemleyebileceği şeyleri aktardım. ilçe bazında kişisel beklentileri karşılamayan sonuçlar çıkabilir pariteye küsmemek lazım.

ayrıca bakınız
    link eklendi.
  • bana çok mantıklı gelen, aşırı hoşuma giden bir tespit oldu kim emek verdiyse emeğine sağlık.
  • zamanla yükselişe göz kırpan paritedir.
    2-3 sene önce izmirde nezih mahallelerde bim'in kenarından kıyısından geçmeyen platin saçlı +50 teyzeler, şu sıralar sabahları ürünleri almak için çadır kurmaya başladı bile.
    soran olursa ne krizi dersiniz.
    sonra buna da alışıp 5 sene önce ki standartlarınızı unutarak, migrostan alışveriş yapana da keriz damgası yapıştırırsınız.
    balık hafızalı sülükler sizi...
  • macro’nun olduğu yerde esamesi okunmayacak parite.
  • ayın 15 inde migrostayım 30 una doğru bime yöneliyorum.
  • kesinlikle doğru olan tespittir.
  • çok doğru tespit. başta "hasssie ordan" diyecekken açıklamanın orta/sonuna doğru "vaymınaki hakket la" şeklinde bitirdim.
  • 2 kere 2'nin 4 ettiğini herkes bilir. arkadaş, ezbere konuşmadan neden ve nasıl 4 ettiğini açıklamış. tebrik edip çekiliyorum.
  • macrocenter'ı ekleyerek parite genişletilebilir. ama kısa yoldan gidecek olursak

şu soruların cevabı evetse ortalama altı bir yerde yaşıyorsun

çevrendeki bim sayısı migros sayısından fazla mı?
    çevrende çok sayıda çiğ köfteci, dönerci yada börekci var mı?

şu soruların cevanı evetse daha nezih bir yerde yaşıyorsun

çevrendeki migros sayısı bim sayısından fazla mı?
    çevrende en az 1 tane macrocenter var mı?
    çevrende parfümeri, emlakçı, şarküteri, pastane, çiçekçi dükkanı, veteriner var mı?
  • 10 numara tespit.
hesabın var mı? giriş yap