şükela:  tümü | bugün
 • ilk olarak aralık 2008'de fda'den kirpik büyümesi için onay olarak gündeme gelen ve günümüzde allergan'ın fda'den bu kez saç dökülmesi konusunda onay almaya çalıştığı pgf2 alfa analoğu.

  öncelikle evet gençler kıl kökü uyarmasından mütevellit kirpik dökülmesi yaşayan arkadaşlar gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirler. (bkz: fda)

  fda'den onay almak öyle kolay bir şey değildir yıllar yıllar süren deneyler ve araştırmalar sonucu birçok faz denemesinden sonra ancak onay alınabiliyor.

  sonuç olarak bimatoprost bu denemelerde ve araştırmalarda defalarca kez başarılı olmuş ve onayı almıştır.

  gelelim saç dökülmesi mevzusuna,

  madem bu prostaglandin'lerden bazıları kıl köklerini uyarıyor, biz de bunu androgenetic alopecia (aga) üzerinde bir deneyelim demiş allergan şirketi ve onay alma konusunda fda'e başvurmuş.

  şuradan görüleceği üzere faz 2 çalışmalarını geçen sene mart ayında tamamladılar ve sonuçlar dökülme konusunda artık bir referans olan minoxidil kadar başarılı.

  yukarıda attığım link daha çok doz çalışması. günde bir, günde iki, belli dozajlar denenmiş ve belli sonuçlara varılmış. detayları araştırmada mevcut.

  şu çalışmada ise minoxidil ve çeşitli dozajlarda karşılaştırması var.

  araştırmaya gelecek olursak;

  - çalışma 6 ay süresince yapılıyor.
  - ölçümler dijital ölçüm cihazları ile yapılıyor.
  - 3 farklı bimatoprost solüsyonu ile %5 minoxidil karşılaştırması yapılıyor.
  - her birinde 60 civarı denek oluyor ve bunların hepsi erkek.

  6 ay sonrasındaki değerlendirmelere gelecek olursak.

  terminal saç artışı konusunda;

  bimatoprost formülasyon a : 13.1 (21.69)
  bimatoprost formülasyon b : 6.1 (19.80)
  bimatoprost formülasyon c : 6.3 (22.05)
  bimatoprost taşıyıcı ile : 4.1 (15.59)
  %5 minoxidil : 21.9 (19.30)

  burada dikkat edilmesi gereken nokta standart sapmalar(parantez içindeki değerler standart sapma) buradan çıkarılacak sonuç hani bazı insanda bazı etkenler işe yaramıyor ya aha da bu rakamlar bunu gayet güzel açıklıyor.

  bimatoprost bazı kişilerde inanılmaz etki yaparken bazılarında beklenen etkiyi gösteremiyor bu da prostaglandin'ler konusunda aslında daha aydınlatılması gereken çok şeyin olduğunu gösteriyor.

  allergan'ın kendi yayınladığı kataloğunda ise minoxidil'den daha iyi olduğu gözüküyor.

  yan etki olayına da kısaca değinelim herhangi bir istenmeyen etki yok denecek kadar az. yaşanan yan etkilerde kullandığınız aspirindeki yan etkiler kadar basit.

  faz 3 çalışmalarına 2017 sonu 2018 başı gibi başlayacaklar.

  onun dışındaki pgf2a analogları ise latanoprost, travoprost, carboprost...vs. türkiye'de bimatoprost, lumigan adıyla, latanoprost ise xalatan adıyla satılmaktadır.

  hadi yine iyisiniz 1 etken daha yazdım sizin için :))

  to be continued...