şükela:  tümü | bugün
  • bugün dikkat ettiğim ürün. daha önce bu marketten 2 kez almıştım fileli sarımsaklardan ve beğendim de. bugün tekrar almaya gittiğimde nerenin sarımsağı diye bakayım dedim, menşei çin yazıyor.

sinirlenip geri bıraktım. e ne var bunda diyen arkadaşlarım oldu. pazara ithal ürün sokarsın tüketiciye çeşitlilik olur, istediğini alsın farklı fiyatlarda. ancak bim gibi rafa koyduğu ürün tükenen ve seçeneksiz ürün satan bir marketin çin'den sarımsak getirip tek seçenek olarak satması bana tuhaf geliyor. türkiyedeyiz yahu mis gibi sarımsağımız var halihazırda. ben karar mekanizması olsam 3 kuruş kar etmek yerine kendi ülkemden alıp paketleri küçültmeyi tercih ederdim. yoksa ihtalata vergi indirimi geldi de haberimiz mi yok.

edit: menşei balıkesir olan paketler raflarda yerini almış.
  • file çin mali olmasın diye dusundurendir
  • mesela avrupa da kilosu 345 euro da olsa yerli haricinde çok zor bulursunuz. ama türkiye öyle mi? serbest ekonomi, falan filan ayağına ne yediğimiz belli değil.

hayır ürün satılmaya başlandıktan sonra şikayet mikayet olursa içeriğine bakılıyor. sahte bal diye bir firma kapatılıyor, bakıyorsun adam 6 senedir yapıyor bu işi. d.eti diye domuz eti satanlar yakalanıyor, 12 milyon ton domuz eti çakmış herif piyasaya, yemişiz. gdo'lu diye "ithal" mısırlar imha ediliyor, kalmış 2 ton; imha etsen ne olur? bence tarım bakanlığı ivranç bir yer ve son derece verimsiz.

aslında bu direkt olarak evdeki parayı bi de tarım politikalarını falan sıfırlayanlar ile alakalı pek tabii ki.

hükümet, hükümet değil ki...
  • son iki aldığımda da içinden 3 diş ayıklayamadığım sarımsak. hepsi çürük çarık. lan o da mı çin malı çıktı diyerek sabah sabah kederlenmeme sebep olmuştur.
  • tadı pek olmayan şey.
    sarımsağı taşköprü'den; sarımsak soyma, doğrama, ezme malzemelerini çin'den alırım.

http://m.aliexpress.com/search.htm?keywords=garlic
  • çin menşeli sarımsaklar uzun yıllardır piyasada ve yerli sarımsağın yerini alıyor yavaş yavaş.
    sadece bim değil yani mesele, pazardan aldıklarınız da çin malı
  • kuru bakliyat da yurt dışından geliyor.

çocuklara sorun hala kendi kendine yeten tarım ülkesi diye mi öğretiyorlar ülkemizi.

yazık, vallahi yazık. sarımsak ne amk o kadar km taşınacak.
  • yeni türkiye'ye hoşgeldiniz. durmak yok, tarım ve hayvancılığı bitirmeye devam.
  • kipa'dan 8 yıl önce aldığım sarımsaktır. suçlu bim veya kipa değildir, memlekette çin'den gelen sarımsağın satılmasına neden olanları sırtından indirmeyen türk çiftçisidir.
  • bimde satılan amerikan malı cevizleri hatırlatmıştır.