• burada çalışan bir insan evladına herhangi bir ürünle ilgili bir soru sormayın. vereceği cevabı ben yazayım buraya: ben de evde bunu kullanıyorum, performansı süper.ulan bi ürünü de evde kullanma, bi tanesinden de memnun kalma be.. ev ev değil, silikon vadisi amınakoyim.
  • internet üzerinden sipariş ettiğim ev sinema sisteminin kutusunu açtığımda içinde uzaktan kumanda olmadığını gördüm.

çağrı merkezlerini aradım, "not ediyoruz hemen size döneceğiz." dediler.

üzerinden birkaç gün geçti. tekrar aradım, "mağaza yanıt vermemiş, daha sonra size döneceğiz." dediler.

birkaç gün daha geçti. bir kez daha aradım. "mağaza ürünü kapalı kutu olarak alıp göndermiş, kumanda mağazada unutulmamış." dediler. "sonuç?" dedim. "mağazada değil yani kumanda." dediler. "sonuçta kumanda yok, kimin unuttuğundan banane?" dedim... doğal olarak "not ediyoruz, biz size döneceğiz." dediler.

bimeks, not edip size dönecek olan şirkettir efendim.

edit: entry'yi girdikten sonra üç gün daha geçti. tekrar aradım. hâlâ bekliyoruz.

edit: sipariş tarihinin üzerinden bir ay ve dört gün geçtikten sonra sorun çözüldü.
  • küçük çakallıklarını ufak ufak keşfettiğim firma. ama kendileri için küçük insanlık için büyük çakallıklar bunlar.

kendilerinden satın aldığım lg marka televizyon hakkında tüketici hakem heyetinden değişim kararı almıştım. lg den "onay bekliyoruz" gelmiyor demektelerdi bir aydır. dün defaten arayıp yaptığım çapraz sorgular neticesinde, lg den red kararının aslında bir ay evvel geldiğini öğrendim ilk defa görüştüğüm bir call center elemanından.

bir aydır ben hukuki yollara başvurmayayım diye beni oyalıyorlarmış küçük çakallar.

bitti mi? bitmedi. lg'yi aradım daha sonra iki defa, ilkinde bizimle aralarında öyle bir ilişki yok, bizden onay almazlar dedi, aklıma takıldı bir daha aradım, bir hukukuk departmanınıza sorun dedim, bimeks onayı oradan beklediklerini söylüyor diye, oraya da sordular hiç böyle bir başvuru yapılmamış dediler.

bakalım bimeks tüketici mahkemesinde açacağım davada ne hesap verecek bütün bu olanlar karşısında.

bir de call center elemanlarının azarlamaları, bir tanesi önünde açık olan ve benim hatırlamadığım bilgiyi, üç defa bana sordu, sonra ağzından kaçırdı önünde açık olduğunu o bilginin. diyalog özetle ve aşağı yukarı şöyle:

callcenter: "televizyonu biz sizden teslim almayız" diyor

ben: "lg'nin çalıştığı taşeron firma aldı" diyorum

cc: "efendim bizim öyle evden televizyon alma hizmetimiz yok, kim aldı söyler misiniz" diyor (hesap sorar tonla beni azarlıyor)

ben: "siz almadınız zaten lg'nin çalıştığı firma aldı, sana fakslayacağımı söylemedim mi terbiyesizlik yapma" diyorum

cc: "bana terbiyesiz diyemezsiniz, bu görüşme kayıt altında, mtv elektronik almadı mı sizden"

ben: "sen önünde açık olan bilgiyi bana mı soruyorsun hatırlamadığımı belirttiğim halde" deyince

cc: "özür dilerim"e dönüyor, kazı çeviriyor, yanmıyor.

umarım nar gibi belalar gelir başına bu bimeksin, çarşıdan alır bir tane eve gider bin tane olur diye dua etmemek için kendimi zor tutuyorum.
  • bu büyüklükteki firmalar (1,5 milyar tl yıllık ciro, aylık 5 milyontl maaş ödeyen) maaşları bırakın ödememeyi geç yatırma dedikodusunun bile nelere malolacağını bildiklerinden maalesef işler bimeks açısından hiç de parlak görünmüyor. allah yardımcıları olsun.
    şu haberlerin yapılabiliyor olması bile vukuu gibidir

bu sektörde kar marjları son derece kısıtlı ve büyük tedarikçi sayısı parmakla sayılı olduğundan tedarikçiler şimdiden mal vermeyerek kendilerini korumaya almış görünüyor (mağazaların boşluğu ile ilgili anlatılanlardan). büyük tedarikçiler malı kestiğinde bu sektörde dönmeniz mümkün değil. umarım fazla mağduriyet yaşanmaz ama bu büyüklükteki bir firmanın sektöre vereceği hasar da fazla olacaktır.

en fazla konsolidasyonun yaşandığı bu sektörle ilgili bir takım acı gerçekler

- maaş ödeyemeyen firma neden reklam yapıyor denmiş. o reklamlar anlaşmaları çok önceden yapılmış ve muhtemelen çekleri çok sonraki tarihlere yazılmış olduğundan, parasını en son alabilecek firmalar bu reklam mecralarıdır.

- ödeme dengesinin bozulmasında şu anki ekonomik tablonun ve kurların etkisi muhakkak. ama ekonomi iyi gitseydi de 1-2 yıl sonra bu tablodan kaçış yoktu.

- son 7 yılda yerli yabancı çok sayıda büyük firma gitti. ve en ciddi/dramatik konsolidasyon bu sektörde yaşandı. bestbuy,darty,electroworld,ep center,gold ve çok sayıda yerel zincir gitti..

- kar marjının fazla hatayı kaldırmadığı bu sektör için bimeks fazlaca hata yaptı. dengesiz büyüme, electroworld ve darty nin bünyeye katılması ile aşırı şişkinlik, avm lerin malum kiraları..

- bimeks çok iyi bir fiyattan halka arz olunarak ciddi bir sermaye girdisini çok da iyi değerlendiremedi. 4,5 tl den istikrarlı bir biçimde yatırımcısı sürekli kaybetti., şu an 0,8 tl. sonrasında bildiğim kadarıyla bir fon ortaklığı ile ikinci bir cansuyu da değerlendirilememiş görünüyor. yatırımcının da çok fazla kızmaya hakkı yok bence. mali tablolar incelense ortada ciddi bir büyüme olsa bile, sektörün düşük kar marjından dolayı çok kırılgan, büyümeninin de öz sermaye ile değil tamamen borçla olduğu net görünüyor.

- tedarikçi sayısının sınırlı olması küçülerek hayatınızı idame ettirmeyi de güçleştiriyor. sıcak satış ve nakit akışı bozulunca herşeyi toparlasanız da tedarikçiden mal sağlayabilmeniz ancak cash ile mümkün onu karşılayacak cash de sadece sabancı da var. tek çare hisse satışı veya ciddi bir kredi ile sıcak para girdisi.

- büyük tedarikçilerin olası (inşallah olmaz) bir kapanmada çok ciddi zararları olmayacaktır zira genelde yüksek teminatllı ve riski gözönüne alan limitlerle çalışırlar. ama küçük tedarikçilerin teminat alabilecek gücü olmadığından en ciddi zararı maalesef onlar görecektir.

- bu kadar kişiyi istihdam eden hangi firma olursa olsun kişisel siyasi basit hesaplarla oh olsun denmemeli. her sektörde işini iyi yapan büyük yerli markalara ihtiyacımız var.

- yine olası bir durumda maalesef sektör 3 büyük perakendecinin eline kalacak. rekabet zayıflayacak uygun fiyatlı ürün peşinde koşanların internet dışında pek seçeneği olmayacak.

- son olarak her olaya siyasi pencereden bakan fanatiklere. ekonominin doğruları siyasi taraf vs.. dinlemez. sol görüşlü hasan vatan ın düşük kiralı ve genelde avm dışında mağaza tercihi doğrusu, avmlerde yüksek kiralarla mücadele eden bimeksin hangi partiye yakınlığına bakmadan öne geçer.

hasan vatan a ayrı bir parantez açmak lazım. bu sektörün en eski kafalısı görünür. bimeksin ekonomi profesörü patronunun yanında tipik taşralı sağlamcı esnaf mantalitesine sahiptir. ama sektörde en az yanlış yapan adamdır. 3-5 yıl öncesine kadar bildiğin çek kullanmıyordu adam, şu an durum nedir bilmem, bu büyüklükteki firma için başka bir örneği yoktur. düşük kira, konsinye ve promotör adamın en sevdiği sözcükler. iş hayatındaki gençler akademisyenlerle falan hiç vakit kaybetmeyip böylesi adamları bulsun dinlesinler.

son söz: allah yardımcıları olsun, zor olsa da inşallah bir çıkış yolu bulunur ve yollarına devam ederler.
  • resmen kartel oluşturmaya yanaşmadıkları için sektörün diğer büyük oyuncularını suçlayan ve batışının sorumlusu olarak gösteren firma.açık açık birinci ağızdan 'gelin şu milleti beraber sikelim dedik ama yanaşmadılar' demişlerdir.
  • ne zaman bir elektronik alet alacak olsam gitmediğim teknoloji marketimsi. elimizin altında internet var amk bakarım fiyatlarına hepsinden ve gider alırım nerde uygunsa.
  • allah bin belasını versin.

aldığımız hiçbir şeyden (ekranı kırık çıkan bir samsung led tv, 1. ayın sonunda acayip sesler çıkarmaya başlayan bir samsung çamaşır makinası, içindeki sebzeleri sadece 3 gün bozulmadan tutabilen bir bosch buzdolabı ve yine 1.ayın sonunda süpürürken makinanın sesini bile bastıracak kadar gıcırdayan bir elektrik süpürgesi) memnun kalmadığımız, sadece parayı ödeyene kadar müşteri muamelesi yapan, bipara denilen sadece bimekste kullanılan boktan bimeks paralarının ertesi gün yükleneceğine dair söz vermelerine, olur da yüklenemezse alınacak ürünlerin zamsız alınmasına müdürün mutlaka onay vereceğini söylemelerine rağmen kullanma süresi dolduktan ya da alacağınız ürünler zamlandıktan sonra yükleyen ve vaat edilen hiçbir şeyi yerine getirmeyen, miles&smiles karta indirim yapıldığını ödeme yaptıktan sonra söyleyen ve işlemi kesinlikle geri almayan, müşteri hizmetlerine binbir zahmet ile ulaşılan ve her seferinde talebinizi işleme aldık diyerek günlerce, haftalarca sizi sonuçsuz bekleten ve yine en nihayetinde bir bok çıkmayan, sorunlar sebebiyle her mağazaya gidişimizde mutlaka en az bir müşterisinin çıldırmasına şahit olduğumuz (farklı mağazalarında bile) teknoloji ürünleri satan, batmasını yürekten dilediğimiz, o gün bugündür bir usb bellek bile almadığımız, aldırmadığımız firmadır.

müşterisi olmayın, üzülürsünüz.
  • zamanında bunlardan bir diz üstü almıştım. garanti süresi dolmadan arıza yapınca servise verdim. yasal servis süresi içinde tarafıma dönüş yapılmayınca ürünü aldığım mağazaya gittim defalarca. ilgilenip sorunu çözmek yerine hep geçiştirdiler. o esnada bunların merkezlerine, aldığım bilgisayarın bütün yetkili yerlerine e-postalar yolladım. bir sonuç alamadım. kaymakamlık tüketici hakem heyetine gerekli evrak ile başvurdum. lehime sonuç çıktı. o sonuçla tekrar mağazaya gitti. umursamadılar. tüketici mahkemesine başvuru yaptım. bu iş için toplam 6 kez mahkemeye çıktım. bu duruşmaların sadece en sonuncusunda hakim bana diyeceğin var mı dedi. ben de durumu anlattım. duruşmaların hiç birinde şirket avukatı konuşmadı. tam 18 ay sürdü. son duruşmada lehime kesin karar çıktı. yani karşı tarafın temyiz hakkı yok. tekrar mağazaya gittim, yine sallamadılar. şaka değil, oldu bunlar. artık son çare bir avukata vekalet verdim. mahkemenin kararını icra yoluyla uygulatsın diye. avukat bir gün aradı. iş tamam dedi. gittim paramı aldım. karşı taraf bütün masrafları, benim fatura ile belirttiğim kaybımı ve yasal faizi seve seve ödedi. ve işin ilginci de şu: icra yolu ile parayı aldığım gün mağaza beni aradı. ve şunu sordu utanmadan: "eski bilgisayar sizde mi?" 18 ay uğraşınca bir şeyler öğrenmişim. avukatımla görüşün dedim, kapadım telefonu. sonra sırf meraktan bilgisayarın teslim edildiği servise gidip, adımı vs. söyleyip, diz üstünü sordum. depo gibi bir yerden üzerinde adım yazılı tozlu pis bir diz üstü getirdiler. ama benim teslim ettiğim ürün değildi.
  • bimeks'ten alışveriş yaptığınızda bir mail yolluyorlar. seçenekler var; "şikayet edeceğim, teşekkür edeceğim, önerim var" gibi.

maili aldığımda bilgisayarı zaten şikayet maili atmak için açmıştım. önüme hazır gelince doğrudan "şikayet edeceğim" seçeneğini seçip gerekli bilgiyi verdim ve hiç abartmadan, kibarca şikayetimi dile getirdim. haklılık / haksızlık konusu çok önemli değil. asıl önemli olan yaklaşık 20 dakika sonra telefonumun çalması ve şikayet ettiğim çalışanın bizzat beni araması.

"benden şikayetçi olmuşsunuz!!!" diye aradı beni.

ulan bimeks!!!

(bkz: arabozan)
hesabın var mı? giriş yap