şükela:  tümü | bugün
 • t: 31 aralık 2020 bim'in milli gazeteye sansürüne neden olan haberdir.

  milli gazete tarafından, bim’in ifşasına neden olan haberin “ucuz ette hileli satış” başlıklı, sadettin inan imzalı haber olduğu açıklandı.

  (bkz: market zincirlerinde esk marka ucuz et satılması)
  (bkz: ucuz eti satacak iki marketin bim ve a101 olması)
  (bkz: ucuz etin devleti 500 milyon zarar ettirmesi)

  --- spoiler ---
  "sözde vatandaşa eti ucuz tükettirmek için 2017’nin sonunda başlatılan ve 2019 yılına kadar belli aralıklarla uygulanan ucuz et projesinde büyük bir skandal patlak verdi.

  marketlerin, proje kapsamında et ve süt kurumu’ndan düşük fiyattan aldıkları etin tamamını vatandaşa satmadıkları ortaya çıktı. ucuz etteki hileli satış, projenin bitiminden bir yıl sonra tarım ve orman bakanlığı müfettişleri tarafından ortaya çıkarılırken, kamunun zararının 100 milyon lirayı bulduğu kaydediliyor.

  sözde vatandaşın ucuz et tüketmesi için 2017’nin sonunda uygulamaya konulan ve belli aralıklarla uygulanarak 2019 yılında sona eren ucuz et uygulamasında yeni bir skandal patlak verdi. projenin uygulandığı dönemde marketlerde vatandaşa esk’dan alınan kaliteli etlerin değil, piyasadan toplanan yağlı ve kalitesiz etlerin satılmasıyla gündeme gelen ucuz et projesinde, şimdi de marketlerin esk’dan aldıkları indirimli etlerin tamamını vatandaşa satmadıkları ortaya çıktı. tarım ve orman bakanlığı müfettişleri, skandal hileli satışı ortaya çıkarırken, bakan bekir pakdemirli ucu marketlere dokunacağı için soruşturmaya izin vermedi. ankara cumhuriyet başsavcılığı, ucuz ette yaşanan hileli satışla ilgili soruşturma yapabilmek için danıştay’ın kararını bekliyor.

  müfettişler soruşturma açılmasını istedi, bakan izin vermedi!

  hükümetin, vatandaşa ucuz et tükettirmek için 2017 yılının sonunda uygulamaya koyduğu ve 2019 yılında son verilen ucuz et projesinde büyük bir skandal patlak verdi. proje kapsamında et ve süt kurumu’ndan indirimli bir şekilde alınan etlerin marketlerde tamamının satılmadığı ortaya çıktı. bir ihbar üzerine ucuz et projesi kapsamında satılan etleri incelemeye alan bakanlık müfettişleri, yaşanan skandalı ortaya çıkardı. müfettişler, kamunun zarara uğratıldığı ve marketlere büyük çıkar sağlandığı gerekçesiyle söz konusu zararın sorumlulardan tahsil edilerek haklarında soruşturma açılmasını talep etti.

  ara formül bulundu, marketler satmadıkları eti satacaklar, dosya kapanacak!

  diğer yandan, tarım ve orman bakanı bekir pakdemirli, ankara cumhuriyet başsavcılığı’na soruşturma izni vermezken, yaşanan skandalda dosyanın kapatılması için ara bir formül bulundu. buna göre, marketler, eksik sattıkları tespit edilen 3 bin ton civarındaki eti tekrar proje kapsamında indirimli satmayı kabul ederken, ucuz et projesi de sessiz sedasız yeniden hayata geçirilmiş oldu. buna göre, söz konusu marketler, 3 bin ton ete karşılık gelecek şekilde kıymayı 34 liradan, kuşbaşını ise 37 liradan satmaya başladı.

  bakanlık, marketlerde başlatılan ucuz et satışıyla ilgili hiçbir duyuru yapmadı

  söz konusu marketlerde aylar sonra hileli satıştan dolayı ucuz et uygulaması yeniden başlarken, tarım ve orman bakanlığı’nın konuyla ilgili hiçbir duyuru ve açıklama yapmaması ise dikkat çekti. söz konusu etler sessiz sedasız satılırken, marketler de bu satıştan sonra taahhütlerini yerine getirmiş olacak.

  ucuz eti marketler kendisi temin ediyor

  hileli satıştan dolayı ucuz et kapsamında marketlerde satılmaya başlanan etler et ve süt kurumu’ndan tedarik edilmiyor. marketlerin kendilerinin tedarik ettikleri etler bu kapsamda satışa sunuluyor. burada da yine sağlıklı bir şekilde denetim mekanizması olmadığı için satılan etlerin kalitesi ve verilen taahhütlerin ne kadar yerine getirileceği ciddi bir soru işareti oluşturuyor.

  hileli satışın devlete faturası 100 milyon lirayı buluyor

  ucuz et projesinin uygulandığı marketlerde yaklaşık 3 bin ton üzerinde etin esk’dan alınmasına rağmen satılmadığı tespit edilirken, kamunun zararının 100 milyon lirayı bulduğu kaydediliyor.

  savcılık, soruşturma için danıştay’ın kararını bekliyor

  tarım ve orman bakanlığı’nın müfettişlerinin düzenlediği rapor üzerine ankara cumhuriyet başsavcılığı’nın sorumlular hakkında soruşturma başlatmak için tarım ve orman bakanı bekir pakdemir’den onay talep ettiği ancak bakan pakdemirli’nin savcılığın soruşturma talebine onay vermediği ortaya çıktı. ankara cumhuriyet başsavcılığı, ucuz ette hileli satışla ilgili soruşturma başlatabilmek için danıştay’ın kararını bekliyor. danıştay’dan olumlu bir karar gelmesi durumunda ucuz ette yaşanan hileli satış bütün boyutlarıyla soruşturmaya alınacak.

  amaç ucuz et satmak değil, dosyayı kapatmak

  zaten burada amaçlanan esk’dan alındığı halde vatandaşa satılmadığı tespit edilen etlerin vatandaşa yeniden satılmasından ziyade verilen taahhütlerin kâğıt üstünde yerine getirilmesinin amaçlandığı görülüyor. marketlerde kıyma 34 liradan ve kuşbaşı da 37 liradan satılmaya başlanmasına rağmen bakanlığın hiçbir kamuoyu duyurusu yapmadan ucuz etin sessiz sedasız satılması da bu niyeti ortaya koyuyor.
  --- spoiler ---
  link
 • içinde bim adı geçmeyen haberdir. bim niye üzerine alındıysa artık.
 • milli gazatenin kurucusuna yakışır şekilde, halkın yanında olarak haklı tepkisini ortaya koyduğu olaydır. toplum nezdinde bir karşılığı olmasada herkes kendine yakışanı yapıyor.
 • aslında çok büyük bir skandal ortaya çıkmıştır fakat toplum her zaman olduğu gibi buna da ses çıkarmamış ve söz konusu firmalar malum partiye yakın oldukları için koruma altına alınmıştır.

  eski para ile 100 trilyonluk yolsuzluk var ortada.
 • bim 100 milyon tl'lik vurgunla devletin/halkın parasını iç etmiştir.
  bim'in sahipleri olan konyalı topbaş sülalesi bir kolu ticaret ile uğraşırken diğer bir kolu da erenköy cemaatini yönetmektedir.
  yani bu aile siyasal islamın dibi olan bir ailedir. her dönem siyaseti, ticareti ve dinbazlığı harman ederek kendine menfaat sağlamıştır.
  urla villaları olayını hatırlarsanız, o villları yapan da bim'in sahibidir. reis ve sülalaesi ile bim'in sahipleri geçmişte pek çok ticari ortaklık ta yürütmüştür.
  bu olayın karartılmaya çalışması, tarım bakanının soyulan devletten değil de hırsız siyasal islamcıdan yana tavır alması reis kabile düzeninin zamanının ruhunu yansıtmaktadır.
  siyasal islamcıda ahlak, izan, allah korkusu, etik kaygısı, utanma, arlanma olmaz.
  umarım birgün bu olaylar soruşturma konusu edilir ve sorumluları cezalandırılır.
 • bunlar vatandaşa ucuz ancak ortakol yedirtir, başa bir şey değil. ne bim’den ne de a101’den çöp dahi alınmamalıdır.

  madem doğrusunuz verirsiniz soruşturmaya izin, açarsınız dosya ve faturaları olur biter. bırakın doğrusunu açıklamayı, doğrusunu bulmaya çalışanları da engelliyorsunuz.
  (bkz: siyasal islam dünyanın kanseridir)