şükela:  tümü | bugün
  • derhal başlatılması gereken kampanyadır.

istanbul'da olacak deprem, ulusal güvenlik konusudur. türkiye var olmak istiyorsa bugünden itibaren istanbul'da olacak deprem için seferberlik ilan edilmelidir.
  • kesinlikle katıldığım hede. en basit bir mekanik aracı bile her sene muayene ettiriyorsun, asansör yeşil etiket alamayınca kullanıma kapatıyorsun ama binalara sıra gelince hiçbir kontrol yok. bir kere yaptın mı tamam yıkılana kadar kullan. binalarda da test yapılmalı ve eskiyen binalar deprem görmeden önce tamir edilmelidir.
  • önce kentsel dönüşümdeki rant konusu çözülüp, fırsatçılara ağır cezalar verimeli ki sonra bu tarz kampanyaların bir anlamı olsun

yoksa satamıyoruz diye ağlayan inşaatçıların faiz indirimini duyduğu an fiyatlara en az yüzde 20 koyduğu ortamda insanların evine sağlam değil deyip bu fırsatçıların kucağına atmanın hiçbir anlamı yok

tabi devletin halkın değil de belirli kişilerin refahı için çabaladığı ortamda ne desek boş
  • 99 depreminden sonra gaziosmanpaşa'da bizim mahallede tek tük ağır hasarlı bina vardı. bir tanesi de hemen bizim karşı komşuydu. dışarıdan gözle görülür çatlaklar oluşunca bilinçli birer vatandaş olarak apartmanca gittiler binayı test ettirdiler. bina hasarlı çıktı ve çat diye kapıya mühür vuruldu. bir anda hepsi sokakta kaldılar. evlerdeki eşyalarını dahi zar zor kaçak göçek girip taşıyabildiler, kıymetli eşyalar haricinde mobilyalar vs. genellikle alınamadı bile. daha sonraki süreç daha da sıkıntılıydı apartmanı yıktırıp yenisini yaptırmak gerekiyordu ve bütün bu süreçte de başını sokacak bir yer bulmak lazımdı. hadi bu sıkıntılar bir şekilde atlatılır ama şu an oturduğun evi yıkıp baştan yaptırmaya kalksan müteahitin de eline düştüğün için neredeyse bir daire parası daha vermen gerekiyor. yine durumları varmış ki borç harç 3 4 yılda apartmanı yeniden yaptırıp yerleşebildiler ancak bu süreçte neler çektiler ne borçlar altına girdiler allah bilir.

şimdi bir deprem daha yaşandı sordum bizim oralarda durum nasıl diye, valla sıva çatlağı neredeyse her binada var ama kimse cesaret edip de test ettiremiyor diyorlar. çünkü örneğini bütün mahalleli gördü, bina eğer hasarlı çıkarsa vay haline. artık bu afetten kaçacak yer yok kaderde varsa yapacak bir şey yok kafasında herkes.

tabi şimdi bunları okuyup da yahu canından daha mı kıymetli parası neyse ne gerekiyorsa yapılması lazım diyebilirsiniz ancak oralarda yaşayan insanların şu hayattaki belki de tek varlıkları dişinden tırnağından biriktirip emekli ikramiyeleriyle aldıkları başını soktukları bir ev. oradan çıkıp tekrar kira ödeyerek yaşamak gelir düzeyinden dolayı birçoğu için bir seçenek bile değil.

devlet eliyle nasıl ki kentsel dönüşüm işlerinde her türlü yardım yapılıyor, bu insanlara da gerekli yardım yapılıp devletin arkalarında olduğunu hissettirmek lazım yoksa kapıdaki mührü söküp göz göre göre hasarlı binada yaşamaya devam edecek bir çok insan var. o kadar deprem vergisi toplanıyor o kadar toki var vs. var istenildikten sonra her şey yapılır bunlar zor şeyler değil.
  • şaka gibi sözler duyuyorum insanlardan üstteki yazarın yazdığı gibi.

bizim ev sahibine de dedim "kolonlarda çatlak var, test yaptıralım" diye, verdiği cevap "olmaz, yıkarlar" dedi. ben de doğal olarak "yıkılması gereken binada isek şu anda, bu geceyi bu binada geçirmeyelim" dedim.

kadın, en üst katında kendi oturduğu evi "yıkarlar" diye teste sokmuyor. şaka gibi. parası olmayan birisi de olsa neyse. bodrum'da yazlıkları, başka yerde evleri var.

anlayamıyorum. "aman paramız gitmesin" zihniyetini. bu insanlara desen, "annen, baban, sen öleceksin ama (farzımisal) 90.000 lira ver, ölme" diye anında kabul ederler ama "depremde bina yıkılacak, öleceksiniz, daire başı 90.000 tl verin" deyince vermiyorlar, ölmeyi bekliyorlar.

göz göre göre felakete gitmek bu.
  • dua yerine geçmesin ama büyük istanbul depreminde kesin yıkılacağını düşündüğüm 35-40 yıllık bir binada oturuyorum. 99 depreminden sonra güçlendirme yapılmıştı ancak sadece temelinde ve 1. kata kadar olan kolonlarda. yani muhtemelen 1. katın üstüne pasta gibi üst üste binecek tüm ara katlar.
    neyse binanın çürük olduğunu tescillersem dünyanın en gamsız adamı olan babamı çıkmaya ikna ederim diye belediyeyi aradım. son depremde bir hasar oluştu mu diye sordular, hasar olmadığını söyleyince o zaman biz ilgilenmiyoruz dediler ve anlaşmalı oldukları birkaç firma adını verdiler. içlerinden birini aradım istenen para 8500 lira. lan ben kimi nasıl ikna edeyim bu parayı vermeye mk. hadi tüm binalara yapmıyorsun bu testi bari belli yaşın üzerindekilere yap, yarak kürek şeylere para harcayan devlet bunun için mi para bulamıyor. yap testini çürük mü çıktı vur mührü mk ya. ben zaten iş yerime yakın bir eve çıkayım diye bakınıyorum ama annem o çürük binada kalacak onu bırakamıyorum. ulan baba, bak sinirlendim yine.
  • aynen. bütün ülke için geçerli olsun. sonra bazı müteahhitlere iş çıksın diye çoğu eve sağlam değil raporu verilsin. olaylar gelişir. inşaat sektörü eski günlerine döner. egonomi de çogeyi olur.
  • gerçekten buna ihtiyaç var
  • şuan gözümün önüne açgözlü ev sahiplerinin, rüşvetle sahte test raporları aldığı ve o teste ait belgeleri ev ilanlarının resimlerinin yanına iliştirdikleri geldi. emlakçılar da işin içinde.

(bkz: orospu çocuğu emlakçı)