şükela:  tümü | bugün soru sor
  • demir, briket, çimento, çelik, tahta hatta yer yer toprak... bu mudur yani? yirmi birinci yüzyılın bilimi hala depremde yıkılan binalar inşa mı etmek zorunda? bunu içinde bulunduğumuz iktisadi evrenin bir direnci olarak görmek gerekir. insanlar belki de karbon nanotüpten bina yapacaklardı ama sermayedarların engellemesi yüzünden yapılamıyor. ticari olarak kar getirmeyen işlere burun kıvırıyorlar uzun vadeli, büyük yatırım gerektirecek riskli işlerden kaçınıyorlar. oysa üretim seferberliği demek olan ve işsiz diye bir şeyin kalmadığı komünist topluma giden yolda herkesin katılımı ile büyük yükler hafif yükler ve büyük riskler küçük riskler haline gelecektir. kar hırsının akıl dışılığını kimse izah edemez bu yüzden.
  • dört tarafı kapalı, dış etkilere karşı dayanıklı bir yapı inşa etmek isterseniz belli başlı hususları göz önüne almanız gerekir. yapılarda; dış etkiler (rüzgar, deprem vs.) , kendi ölü ağırlığı, binayı kullananların ve eşyaların hareketli ağırlıkları altında oluşacak kesme ve dönme kuvvetleri etkisini kıracak malzeme seçimi yapılması önemlidir. bu noktada betonun yüksek basınç dayanımı ve çeliğin yüksek çekme dayanımı etkisiyle performans- maliyet ekseninde büyük bir malzenme uyumu yakalanmış olur. bu malzemeleri çağın gerisinde kalmış olarak nitelendirmek mümkün değildir. bütün etkiler göz önüne alınmış ve ilgili mevzuatlara uygun olarak tasarlanmış betonarme bir yapının deprem etkisiyle yıkılması da mümkün değildir. diğer taraftan alternatif malzemeler ile yeni tasarımların yapılması da pek tabi ki mümkündür fakat ekonomik açıdan tercih edilesi değildir.
  • bahsedilen malzemeler ilkel olarak nitelendirilemeyecek olmakla birlikte günümüzde üretilen teknolojik malzemelerin tüm inşaatta değil ama ihtiyaca uygun yerlerde kullanımı başlamıştır. tabii ki bu malzemeler sizin oturduğunuz binayı yapan laz müteahhitler tarafından değil, hastane, nükleer tesisler, bilimsel araştırma binaları, askeri binalar, kritik devlet binaları gibi yapılarda kullanılmaktadır. örneğin teknoloji üreten aysa ülkelerinden birinde geliştirilen bir malzeme tasarımı sayesinde binaların depremi sönümlemesi sağlanabilmektedir. bir mesela daha: liman, iskele gibi ayağı suyun içindeki yapılarda kullanılmak üzere korozyondan dolayı oluşacak çatlağı, içindeki caco3 üreten bakteriler sayesinde kendi kendine kapatabilen çimentolar geliştirilmiştir.
  • gazbeton gibi ultra teknolojik bir icat ile çürütülebilecek iddia.