şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
 • o kadar boş konuşuyor ki gerçekten de kendisinin gereksizliğine ikna oldum ben. başkanlığa evet.
 • en zengin belediye başkanı adayı. okuma yazması iyi olmasa da oğlunu kumardan uzak tutamasa da. halk kendi gibi gördüğü adamı seviyor.

  binali yıldırım'ın ailesinin şirketleri

  (şirketlerin tamamı 2002 yılından sonra kurulmuştur)

  1-)derin denizcilik (2002)
  2-)sefine denizcilik yalova,
  3-)zealandshipping hollanda,
  4-)q shipping hollanda,
  5-)castillo real estate hollanda,
  6-)baychart istanbul,
  7-)chart-it hollanda,
  8-)ceren denizcilik istanbul,
  9-)north bulkers panama,
  10-)brother navigation marshal adaları,
  11-)zeytin denizcilik istanbul,
  12-)ogem marina,
  13-)metro gemi acentalığı,
  14-)eydo denizcilik,
  15-)çağrı gıda inşaat,
  16-)su bilgi teknolojileri,
  17-)sekmen otomotiv.

  binali yıldırım'ın aile şirketlerinin sahibi olduğu gemiler

  1-)mv zealand alexia (dalo z),
  2-)mv zealand almere,
  3-)mv zealand amalia,
  4-)mv zealand amsterdam,
  5-)mv zealand ariane (sylyani z),
  6-)mv zealand beatrix,
  7-)mv zealand delilah,
  8-)mv zealand juliana,
  9-)mv zealand maxima,
  10-)mv zealand rotterdam,
  11-)mv breadbox falcon,
  12-)mv celtic explorer,
  13-)mv francisca,
  14-)mv leah,
  15-)mv meridiaan,
  16-)mv nekton,
  17-)mv samskip akrafell,
  18-)mv samskip endeavour,
  19-)mv samskip ınnovator,
  20-)my lady dee, (47,5 m. süper yat)
  21-)my latitude, (45 m. süper yat)
  22-)ak abba,
  23-)ak ceren,
  24-)ak brother,
  25-)ak phoenicia,
  26-)pacific ocean,
  27-)john f,
  28-)golden bay,
  29-)sis,
  30-)son 1.

  ?????
  binali yıldırım 1994 yılında istanbul belediye başkanlığı döneminden beri cumhurbaşkanı r.tayyip erdoğan ile beraber. istanbul belediyesinde deniz hatları işletmesi müdürlüğü yapıyordu.
  2002 yılında kurulan ilk akp hükümeti ile birlikte uzun bir ulaştırma bakanlığı dönemi başladı. yaklaşık 26 milyar dolar değerindeki servetin tamamı akp'nin işbaşına geldiği ve binali yıldırım'ın ulaştırma bakanı olduğu 2002 yılından sonra edinildi. 2002-2013 ve 2015-2016 yılları arasında ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı yaptı. onun bakanlığı döneminde türk telekom ölü fiyatına satıldı. bütün limanlar satıldı. gelir garantili köprü, otoyol, tüneller yap-işlet yöntemiyle milletin a**na koyan müteahhitlere ihale edildi.

  bakanlığının ilk yıllarında 2004 yılının 22 temmuz günü kendi icadı "hızlandırılmış tren" pamukova'da aşırı hız yüzünden kaza yaptı ve 41 yolcu öldü, 80 yolcu yaralandı. zavallı bir makinist suçlu bulundu.
  bakanlığı döneminde tav adlı bir şirket (tepe/akfen) inanılmaz kayırma sonucu türkiye'nin bütün büyük havalimanları işletmesi bu şirkete verildi. ayrıca 3 milyar doların üzerinde değer biçilen ido (istanbul deniz otobüsleri işletmesi) de bu tav şirketine 10 yıl vade ile 800 milyon dolara satıldı.

  binali yıldırım'ın aile şirketlerinin yıllık cirosu 2,3 milyar doların üzerinde ve yüklü ciro yapan şirketler hollanda, panama ve marshall adalarında kurulu ve türkiye'de pek vergi ödemiyorlar.

  alıntıdır.

  edit; bu bilgileri basbakan olduğu dönemde bir cok gazete verdi. tamamı güncel olmayabilir. özellikle dolar kuru cok arttığı icin değerleri degistirmek lazım.

  edit; okuma yazmasının iyi olmadığını her sene okullar açılırken... kameralar karşısındaki komik yazı yazma denemelerinde gördük.

  umarım dürüstce ticaret yaparak daha fazla kazanır. kazancı ile ülkeye yatırımlar yapar vergiler verir örnek vatandaş olur.
 • başbakanlık makamına bir türlü alışamamış olan başbakan. bu makama o kadar uzak ki, kendisini bazen muhalefet lideri, bazen de hala ulaştırma bakanı sanıyor. delil mi istiyorsunuz? buyrun, az önceki konuşmasından bir bölüm:

  "fetö, tsk'ya zehirli bir yılan gibi sızarken susanların, bakıyorum dilleri çözülmüş, bülbül gibi konuşuyorlar. bu örgüt, emniyet teşkilatına, yargıya sızarken susanların akılları belli ki şimdi başlarına gelmiş."

  biri gelip bu sözleri size gösterse ve sahibini sorsa, herhalde kılıçdaroğlu söylemiştir dersiniz. ama söyleyen kendisi. burda "fetöcüler sızarken susanlar" derken gerçekten kimi kastediyor? sizin gibi benim de aklıma birileri geliyor ama. neyse.

  akabinde şunları söyledi: "fetö'yle sadece 2 başbakan mücadele etmiştir. biri necmettin erbakan, diğeri ise kurucu liderimiz sayın recep tayyip erdoğan'dır"

  bence danışmanları kulağına eğilip "sayın yıldırım, siz de başbakansınız" demesi lazım.

  acaba yaşananlar normal de ben mi yanlış görüyorum? hakikaten bu söylemler rasyonel mi? bu yaşadıklarımız, bu süreç normal mi?

  bence ülke olarak kitlesel bir terapiye ihtiyacımız var.

  link

  edit: imla
 • bence rte "23:30 gibi çıkar teşekkür edersin işte şöyle yapcaz böyle yapcaz dersin olur biter" diye tembihlemiş. ama bunu "kazandığında yapacaksın" dememiş. binali de durur mu yapıştırmış balkon konuşmasını. neticede adam düşük profilli. ne anlasın siyasetten, istatistikten? ğ yazamayan adam virgülden sonrasını mı hesaplayacak?
 • ulan aktroller bu adam için istanbul trafiğini şöyle iyileştirdi falan diyordunuz

  adam canlı yayına yetişemedi lan. daha canlı yayına zamanında gelemeyen adam istanbulu mu yönetecek?
 • bir vahşetin yaşandığı, 13 kişinin yaşamını yitirdiği ve 60 kişinin yaralandığı 17 aralık 2016 kayseri patlamasının olduğu gün kayseri ye gitmek yerine kahramanmaraş ta miting yapan, 15 temmuz ve cumhurbaşkanıdan söz eden başbakan.
  müdür 13 kişi öldü kayseri de, sen yanlış yerdesin..
 • hem izmir hem de istanbul’u kaybetmeyi başaran adam gibi adam :)
 • pek çok kavramı birbiriyle karıştıran halkımızın sempatik olmakla gülünç olmayı aynı şey zannetmesi sonucu üzerine yapışan sempatik yaftasından dolayı, "buradan yürüyelim bari ehehe" denilerek pr ekibi tarafından harcanan ehtiyar. közcünün biri adama kankam diye yapışıp öpüyor, diğeri ensesine şaplak atıyor, ay çok etkilendim iq 3,6 röntgen.
 • istanbul'u hırsızlar yönetemez demiş.

  ayneeeeeeeen amına koyim.
 • + ulaştırma bakanı oldu, tren kazalarında onlarca kişi öldü
  + izmir adayı oldu, fark yedi
  + başbakan oldu, makamı ortadan kaldırdılar
  + istanbul adayı oldu, iktidarın tüm imkanlarına rağmen adı sanı duyulmadık birisine mağlub oldu
  + sen kazandın diye şaka yaptılar, ciddiye alıp seksen milyona seslendi