şükela:  tümü | bugün
  • bu işe adım atmadan önce bilmen gereken çok elzem bir kaç mesele var öncelikle “ likidasyon fiyatı “ yani terse gelip “ soyulup soğana çevrilmek”,

bundan kaçınmak için izole ve çapraz modu iyi ayarlaman gerek ve stop loss kullanmalısın

binance vadeli işlemler izole veya çapraz mod
    cross yazan yere tıklayarak margin modunu cross ya da isolated olarak değiştirebilirsiniz.

mobilde ise marjin modunu izole (isolated) veya cross (çapraz) olarak seçebilirsiniz.

cross (çapraz) margin modunda örneğin pozisyonunuzda likidite olma yani kapanma riski varsa binance bunu önlemek için diğer pozisyonları ve bütün bakiyeyi kullanabiliyor.

dolayısıyla çapraz margin modunda herhangi bir pozisyon tehlikeye girerse mevcut bütün bakiyeyi kaybetmeyi göze almış oluyorsun.

izole modda ise her pozisyon sadece pozisyonu açtığınız parayı kullanıyor. herhangi bir işlemdeki risk diğer pozisyonlarını ve bakiyeyi etkilemiyor.

bu açıdan işlemin likidite olması durumunda kaybı minimize etmek için ”isolated” seçmeniz şiddetle öneriyorum .

“ kar ve zarar stop ( stop loss ) “

binance vadeli işlemler “stop loss” kullanımı çok önemlidir! stop limit emrini hem pozisyon açmak hem de pozisyon kapatmak yani stop loss veya kar almak için kullanabilirsiniz.

örneğin bir long pozisyonun varsa anı düşüş durumunda terste kalıp kaybı minimize etmek için stop limit kullanmalısın.

likide olup bütün paranı kaybetmek istemiyorsan bunları bilmelisin

“kaldıraç , al uzun ve sat kısa yani short ve long “

measla 10x kaldıraçla işlem yapacağız. işlem yapacağınız coin'in artacağını düşünüyorsanız al uzun (buy / long )

düşeceğini düşünüyorsan sat kısa ( sell / short) işlemi yapman gerekiyor.

“ likidasyon ve adl “

vadeli işlem yaparken adl (auto-deleveraging) nedeniyle pozisyonunuz sen kapatmadan kapanabilir.

bu durumda pozisyon likidite olmuyor, sadece adl gerçekleştiği anda mevcut kar veya zararınız gerçekleşmiş ve pozisyonunuz kapanmış oluyor.

piyasada yukarı veya aşağı yönlü çok büyük fiyat değişimleri olduğunda ve vadeli işlemler için kullanılan sigorta fonu kaybı karşılayamadığında özellikle çok yüksek kaldıraçlı pozisyonlar otomatik olarak kapatılabiliyor.

böyle bir duruma adl ilk önce en yüksek kaldıraçlı pozisyonlardan kapatmaya başlıyor. adl göstergesi ise sizin riskinizi gösteriyor.

50x, 100x gibi çok yüksek kaldıraç kullanmıyorsan bu konuda endişe etmene gerek yok.
    ayrıca binance'te adl olma olasılığı diğer borsalara kıyasla çok daha düşük.

likidasyon

vadeli cüzdanda ki tüm usdt nin bir anda gitme durumudur. önceden türkçe dilinde uygulamayı kullanırken giremediğiniz “ hesap makinesi “ sekmesi türkçe dil desteği ile uygulama üzerinden açılmıştır, bir pozisyon açmadan önce hesaplayıp stratejinizi daha kolay çizebilirsiniz.

vadeli işlemler yani kaldıraçlı işlemler hem kumardır hemde değil, eğer kaldıraçı iyi ayarlayamazsan diken üstünde oturup strese girer uykun kaçar !

“ fonlama oranı “

binance futures'ta her 8 saatte bir long veya short pozisyon açanlar tarafından funding ödemesi yapılıyor. bu bir komisyon değil. ödeme kullanıcıların birbiri arasında gerçekleşiyor.

her 8 saatte hesaplanan bu değer eksi bir değer ise ve long pozisyonu açmışsanız ödeme sizin hesabınıza yatırılacak.

binance vadeli işlemlerde fonlama ödemesi ”kalan süre” / geri sayım olarak belirtiliyor. kalan süre sıfır olduğunda fonlama ödemesi yapılıyor.

binance futures'ta görebileceğiniz bu değer artı ise ödemeyi ödemeyi long pozisyonu açanlar yapıyor ve ödeme short pozisyonu açmış kişilere gidiyor.

gelen ve giden ödemeleri ”transaction history” kısmından görebilirsiniz.

çok yüksek bir kaldıraç ile işlem yaptıysan ve fiyatlarda hiç değişim yaşanmıyorsa funding ödemesi sizi olumsuz yönde etkileyebilir.

tam tersi açtığınız pozisyona göre stabil bir piyasada funding ödemesini toplamak avantajlı olabilir.

bu değer her 8 saatte bir artı ve eksi olarak değişebiliyor.

dolayısıyla pozisyonunuz açık olduğu sürece zaman zaman ödeme yapacaksınız zaman zaman da ödeme size gelecek.

genelde işlem yaptığınız kripto paranın fiyatı yukarı yönlü ise fonlama oranı pozitif olur.

tam tersi düşüş eğilimi mevcut ise fonlama oranı negatif olacaktır.

özetle açık pozisyonlarınızdan her 8 saatte bir fonlanma ücreti tahsil edilir bu yüzden uzun süre buralarda açık opsiyonla kalkmak mantıklı değildir.

fonlama şu şekilde hesaplanır:

fonlama miktarı=pozisyonların nominal değeri* ×fonlama oranı
    *pozisyonların nominal değeri = değer fiyatı x sözleşmenin boyutu

( link/usdt, ltc/usdt ve bnb/usdt sürekli sözleşmelerinin faiz oranı %0'dır. )

fonlama oranı formülü:
    fonlama oranı (f) = prim endeksi (p) + clamp (aralık) (%0,01 - prim endeksi (p), %0,05%, %-0,05)

diğer bir deyişle, prim endeksi %-0,04 ile %0,06 arasında olduğu sürece, fonlama oranı %0,01'e (faiz oranı) eşit olacaktır.

(faiz oranı (i) - prim endeksi (p)) +/-%0,05 aralığındaysa, f = p + (i - p) = i olur.

fonlama oranı faiz oranına eşit olacaktır.

binance vadeli işlemler komisyon hesaplama
    örneğin 100 usdt kullanarak 5x kaldıraçlı işlem yaptıysan pozisyon büyüklüğün 500 usdt'dir. komisyon oranı hesaplarken aynen kazanç ve kaybı hesaplarken yaptığınız gibi 500 usdt'yi baz almanız gerekiyor.

bu şekilde 100 usdt kullanarak yapılan 5x kaldıraçlı bir işlem için piyasa yapıcı ise 500/100×0.02'den 0.1 usdt komisyon ödersiniz.

hesabınızda bnb tutarsanız ve futures hesabınızı ”size vereceğim %10 indirim ” kodu ile açarsanız komisyon toplamda yaklaşık %20 daha az olacaktır.

“ pnl ( profit and loss ) kâr-zarar durumu “

binance'te vadeli işlemler veya diğer adıyla futures kısmında işlem yaparken bilmeniz gereken diğer bir konuda pnl.

binance'te long veya short herhangi bir pozisyon açtığınızda pozisyonunuz ile ilgili bilgilerin olduğu kısımda yeşil veya kırmızı şekilde sürekli değişen pnl (roe) bilgisi görebilirsin.

pnl, profit and loss yani kar ve zarar durumunuzu gösteren bir gösterge. binance'te pnl kısmında anlık fiyat değişimlerine göre hem miktar olarak hem de yüzde olarak kar zarar durumunuzu görebilirsin

“ hedge modu “

binance vadeli işlemlerdeki yeni özelliklerden biri hedge modu. ”position mode” kısmından normalde ”one-way mode” olan modu hedge mode olarak değiştirebilirsin.

vadeli işlemlerde hedge modu sayesinde bir işlem çiftinde aynı anda hem long hem de short pozisyon açabileceksin.

pozisyon modunuzu değiştirebilmek için açık bir pozisyonun veya işlem emrinin bulunmaması gerekiyor.

ömür boyu %10 komisyon indiriminden yararlanmak istersen kayıt esnasında referans numamı kullanabilirsin “ g7a4h3rp “

yada daha hızlı bir şekilde

tıklayarak referans kodum ile üye olabilirsin
  • şahsımı likit ederek teknik altyapısına meraklı olduğum kripto dünyasından tamamen uzaklaşmama neden olan kaldıraçlı işlem aracı.

aslında çok güzel fırsatlar sunuyor, düşük miktarlarla bile yüksek kâr oranı sağlayabiliyorsunuz. ancak işler ters gittiğinde elinizde bir şey bırakmıyor.

likit olan bir insandan tavsiyeye almamanız gerektiğini söylemeye gerek yok. en azından beni likit olmaya götüren aşamaları paylaşmak istiyorum ki benzer hatalardan kaçınabilin.

öncelikle amacım ufak kârlarla yetinip günlük kazanç kapısı yaratmak ve finansal bağımsızlığıma bu şekilde yardımcı olmaktı.

yaptığım işlemlerin çoğunda istediğimi aldım. ancak başarısız işlemlerimin faturası yüksek oldu.
    1. yanlış burada doğuyor, işlerin istediğiniz gibi gitmemesinin vereceği zarar, işlerin istediğiniz gibi gitmesi halinde sağladığı kazançtan fazla olmaması gerekiyor.
    örneğin 98'den short işlemi açtım diyelim. 96'ya take profit emri verdim, 100'e de stop loss koydum. buraya kadar bir sorun yok. ancak fiyat 98-100 bandı arasında sürekli gezince, pozisyonu yukarı çekmek için 98.5, 99, 99.5'a da alımlar koymaya başlayınca bir anda terazinin zarar dengesini gereksiz yükseltmiş bulundum. bu şekilde 5 dolar kâr almak için 50 dolar üzerinde zarar ettiğim bir çok işlem yaptım.

normalde hatalarından ders çıkarmasını bilen birisiyim. ancak futures işlemlerde normal hayattaki kişiliğinizden bambaşka bir bireye dönüşebiliyorsunuz. ve hatalarınızı tekrar ediyorsunuz.

bir kere zarar etmeye başlayınca durumu toparlamak adına riski arttırıyorsunuz, daha fazla zarar etmeye başlıyorsunuz. dikkat çekerim, stop loss'a rağmen bu yaşanıyor.
    bir noktada paranın sizin için bir değeri kalmıyor. varsın hepsi yansın, kül olsun moduna giriyorsunuz. ve cüzdan bakiyeniz sıfırlanıyor.
    her ne kadar kripto dünyası ve beraberinde getirdiği blockchain teknolojisi, metaverse, nft gibi kavramların geleceğimizi etkileyeceğini düşünsem de futures işlemlerin kumardan pek bir farkının olmadığına inanıyorum. insanlara uzak durun gibi vaazlar verecek bir konumda değilim. toplumsal gelir adaletsizliği mecburen insanları farklı arayışlara yönlendiriyor. sadece dikkatli olun, sabırlı olun, riski minimize, kârı maksimize etmeye çalışın. stop loss koyun ama sanki fiyat oraya gelmeyecekmiş gibi gereksiz bir özgüvene sahip olmayın. hiç bir pozisyona bağlanıp da kurtarmak için kendinizi risk altına atmayın.
  • binance hesabı. biraz şans, çokça teknik analiz ve tecrübe isteyen kaldıraçlı vadeli işlemler. kazanması çok güzel de kaybetmesi insana koyuyor. benim gibi atın 50 dolar ufak heyacanlar yaşayın ama gözünüzü sakın ayırmayın. bir film vardı uyursan ölürsün diye bir repliği. heh işte bunda da pozisyon açıp ekranı kapatırsanız ölürsünüz.
  • sadece kripto borsasında deneyimi olan ve artık piyasayı öğrenmiş kişilerin kullanabileceği bir platformdur. aksi takdirde tüm mal varlığınızı kaybedebilirsiniz. benim tavsiyem; asla bulaşmayın, sakin ve sabırlı şekilde spot alım-satımla ilgilenmeye devam edin.
  • acemilerin uzak durması gereken kripto para borsası işlemi. sürekli takip etmek gerekiyor. çok yorucu. bir yerden sonra bağımlılık yapıyor. hep aklının bir kenarında kazanmanın verdiği hazzı tekrar tatma isteği kalıyor...

twitter'da borsanın yükseldiği zamanlarda roket emojileri yapan, düşüşe geçtiği zaman suspus olan fenoları da takip ettim. fib, rsi, macd vesaire araştırdım... yok sözlük, olmuyor... ben beceremedim...

kazandığımın üç katı kaybettim bu arada. uykusuz geceler, moral bozukluğu ve iş yerindeki verimsizliğim de cabası. spotta takılmak benim için daha iyi olacak sanırım. benim kumarım burada biter, size bol kazançlar... size rastgele...

bu arada unutmadan; önünde sonunda bu kripto para işi en çok biz türklerin g*tünde patlayacakmış gibi hissediyorum. umarım yanılırım...
  • shortcuların şu anda handjob yaptığı türev araç şeysi.

sadece boğa piyasasında long için kullanınız .
  • çok kısa vakitte çok yüksek meblağlar kazanıp, aynı zamanda da kaybedebileceğiniz bir mecra. 5x kaldıracın üstü kumardır. 15x kaldıraç tırnak yedirtir. 20x kaldıraç ise içe doğru sıçtırır. üstünü henüz denemedim ve deneyecek makata sahip değilim. size de 5x'in üstünü denemenizi tavsiye etmem. bir iyi gider, iki iyi gider, hadi üç iyi gider. o gaza gelip yüksek girdiğiniz son defa varya, işte o defa size bir güzel hayatı sorgulatır. dikkat ediniz efendim. bol kazançlar.

(bkz: day trading)
  • evvelden yazdığım entry'e konuyla ilgili mesajlar geldiği için futures kaldıraçlı işlemler hakkında naçizane bilgilerimi sizlere aktarmak isterim.

-stop loss kaldıraçlı işlemlerde farzdır. kaldırabileceğin zararı kesmelisin.

-eğer destekten girdiğine eminsen gireceğin miktarı 4'e, 5'e veya 6'ya böl. örneğin 100 dolar gireceksen 20-20 gir. ilk aldığın noktadan düşmeye devam ederse her %10'luk düşüşte 20 dolar daha atarak maliyetini düşürebilirsin. toplamda %50 düşüşte maliyetini yarı yarıya getirmiş olursun ve bekleyeceğin seviye de aşağıda olur.

-5x, 6x seviyeleri güzel kaldıraç ama daha azı daha iyidir. 4x veya 3x öneririm.

-aç gözlü olma, tepeden satabilme ihtimalin çok düşüktür. tepeden satamadım diye üzülme, %10 kar çok iyi bir orandır günlük %10 kar bile etsen daha fazla etmeliydim diye daha fazla bekleme.

-grafik analizi yapmayı bilmiyorsan kesinlikle bu işe girme. analiz yaparken göz önünde bulunduracağın birçok gösterge var, yalnızca trend çizgileri çekip analiz yaptığını zannetme. en önemlisi göstergelerden biri ichimoku bulutudur. bunun gibi göstergelerin ne anlama geldiğini öğren.

-tradingview'da bu göstergelerle çizgilerini çek ve alış ve çıkış noktalarını belirle. satış noktanı istediğin kar yüzdesi kadarına koy. örneğin %12 karlı bir pozisyon açmak istiyorsun. pozisyonun beklediğin noktaya gelirse eğer daha ileri gideceğini düşünüyorsan girdiğin meblağın %50'sini satabilirsin. daha ileri gitmez oradan düşerse bile karını almış olursun ve aldığın noktanın %12 aşağısından bile satsan zarar etmeden pozisyondan çıkmış olursun. bu büyük bir avantajdır kullanabilirsin.

-insanların unuttuğu en önemli noktalardan biri kademeli satıştır. insanlar kademeli alış yapmayı bilirler ancak satış yapmayı hep unuturlar. pozisyondan çıkmak istediğin noktaları özenle belirle ve o noktalara satış emirleri koy. bazen çok kısa süreliğine iğneler attığında o noktaları kaçırmamış olursun.

bu mesajdaki hiçbir cümle yatırım tavsiyesi değildir. grafik analiz konusunda belirli seviyede bilgi sahibi olmadan kaldıraçlı işlemlere girmenizi kesinlikle önermem ancak girdiyseniz bile bu faktörlere dikkat ederek zararsız kurtulmanızı sağlayabilirsiniz. bol kazançlar dilerim.
  • https://we.tl/t-qgvrvon8bq
    kaldıraçlı işlemler için bir hesap aracı. kendim yaptım, hesaplayıp hesaplayıp hayallere dalıyorum, sizin de dalmanızı istedim.
  • benim için arası yoktur, ya tam kazandırır ya da tam kaybettirir. :d sabah matic sayesinde şöyle bir kazanç elde etmiştim: https://soz.lk/i/8yr4rtxz

hatta bitcoin başlığına da bunu yazmıştım ama çok fazla risk konusunda uyarı mesajı gelince, cesaretim biraz azaldı. :d insan okuduklarından ve gördüklerinden ister istemez etkileniyor... o yüzden sabahki cesaretim kayboldu, tekrar 50x diyemedim. :d bu sefer yine aynı 1.42 seviyesinden matic için 15x long dedim: https://www.binance.com/en/futures/matic_usdt

edit: pozisyonu geri kapattım bu sefer ki kazanç biraz daha düşük oldu, ama 15 dakika için yine iyi bence: görsel

edit2: ben genelde kazançlarımın küçük bir kısmıyla deneme yapıyorum, yani rakam olarak koyduğum para genelde 1000 dolar civarında oluyor... anaparamla hiç kaldıraçlı işlem yapmadım hepsi kazançlarımın bir kısmıydı, o yüzden üzerimde fazla bir baskı olmuyor.

bugün 2000 dolar hedef koydum çünkü piyasa tam benim istediğim gibi aşırı dalgalı. arada fırsat var mı diye farklı koinlere de bakıyorum, önemli bir gelişme kaydedersem bu entry'ye bir edit daha çekeceğim... şimdilik takipte kalın. :d