şükela:  tümü | bugün
 • örnegin sıralanmış bir sayı dizisinde 34 sayısını ararken şu şekilde kullanılan bir arama yöntemi:

  ortadaki sayı alınır, 34'ten küçük mü büyük mü diye bakılır..
  küçükse bu sefer en baştan ortadakine, büyükse de ortadakinden en sondakine kadarki sayıların en ortadaki alınıp aynen devam edilir.. budur.
 • ikiye kesme yöntemiyle aynı mantıkla çalışır.
  (bkz: ikiye kesme yöntemi)
 • while(sol<=sag)
  { orta=(sol+sag)/2;
  if(aranan= =a[orta])
  return orta;
  else if (aranan>a[orta])
  sol=orta+1;
  else
  sag=orta-1;}
  seklinde basit algoritma.yukari asagi diye bi oyun vardi.sayi tahmin etmece,onda kullanilirdi bu.aslinda direk bu yontemi kullanmayi orda kendi kendine kesfedersin.
 • linear search'e göre performansı gayet yüksektir. cok karizmatiktir. 1024 elemanlı bir dizide en boktan durumda bile maximum 10 kar$ıla$tırmada işi bitirir.
 • literaturde hatasiz bir surumunu yazmak yakla$ik 40 yil surmu$.

  (bkz: integer overflow)
 • sorularından biri; n elemanlı sıralı dizide verilen bir sayıyı bulmak olan bir assembly sınavı sonrasında, aramayı binary search yöntemi ile yapmayan öğrencilerin o sorudan puan alamamasına sebep olan arama yöntemi. ahmet tevfik inan bu durumu şöyle özetlemiştir, "sıralı dizide arama yaparken doğrusal arama kullanan bilgisayar mühendisliği okumasın". o(n) ve o(log2n) karşılaştırıldığında, adam haklı.
 • ssg'nin dedigi sorun c/c++/java gibi dillerde yazacaksaniz ortaya cikar cunku bu dillerde integerlar sayi degil mod 2^3`dir. python/ruby/lisp gibi dillerde cikmaz boyle bir sorun. ayni sorun mergesort'ta da vardir.

  middle item'i bulmak icin java'da mid = (a+b) >>> 1; denilebilir fakat c++ unsigned shift right desteklemediginden middle item'i bulmak icin mid = (a&b)+((a^b) >> 1) denmeli.

  konuyla inanilmaz derece alakasiz olsa da java unsigned left'i desteklemez iken c# destekler.

  bu kucuk hataya programming pearls kitabinin 46. ve 80. sayfalarinda anlatilan cesitli algorithmlarda rastlayabilirsiniz.

  edit: shift left, right'i yanlis yazmisim. unsigned left right ne degil mi?
 • jon bentley'in cacm'de cikan "writing correct programs" adli bir yazisinda, bu algoritma'da sikca yapilan bug'lari anlattigi bir yazida 20 yildan fazla surece goze carpmamis bir bug kalmistir.

  eger mid = (low+high)/2 yapiyorsaniz bunun integer overflow'a dusme sansi epey yuksek, bunun yerine, mid = low + (high – low)/2 yaparsaniz bu sorun ortadan kalkiyor.

  buna ek olarak, eger array indexlerinde negatif subscript notasyonu kullanilabiliyorsa, misal arr[-1] son elemani veriyorsa falan, (python misal) "high – low" ifadesinde low negatif buyuk bir sayi oldugunda, high pozitif kaldiginda yine integer overflow'a kucak acarsiniz. o zaman "(low+high)/2" ye donuste suphesiz ki bereket vardir.