şükela:  tümü | bugün
 • 1950 doğumlu emekli jandarma binbaşı olan ahmet cem ersever'in gazeteci soner yalçın'a "musa anter öldürüldüğü gece nereye gidiyordu?", "vedat aydın'ın cenazesindeki büyük provokasyonu kim önledi?", "kontrgerilla güneydoğu'yu kaç infaz bölgesine ayırdı?", "yeşil" kod adlı mahmut yıldırım kimdir?" "itirafçıların para kaynakları nelerdir?", "vali-jandarma lojmanlarında kalan tetikçiler kimlerdir?" gibi çok önemli soruların yanıtlarını verdiği kitaptır. kaynak yayınları'ndan 1994 yılında yayınlanmıştır.

  binbaşı ersever, kitabın yazarıyla görüşmeleri sürerken ankara'ya mahkemesi için geldiği gün tanıdığı kişiler tarafından kaçırıldı. iddiaya göre abdullah çatlı ve yeşil tarafından sorgulandı ve öldürüldükten sonra cesedi itirafçı mustafa deniz ve sevgilisi neval boz'un cesetleri ile birlikte ankara'nın farklı bölgelerine bırakıldı ve binbaşının nüfus cüzdanı gazeteci soner yalçın'a postalandı. kitabın kapağında da bu nüfus cüzdanının fotoğrafı bulunmaktadır.
 • tc*'de yaşayan herkesin okuması gereken kitaplardan biri.
 • yeşil kod adlı psikopatın,mevcut psikopatlık kat sayısını bir nebze de olsa öğrenebilmemize imkan veren kitap.
 • zamanında, özellikle de trt haberlerinde sıkça duyduğumuz, dağdan inip t.c. ye teslim olan pkk itirafçılarının, sonrasın da nasıl da kontrgerilla mensubu olduklarını gösteren, ülkenin doğusunda yıllarca nasıl rezaletlerin yaşandığını ispatla gösteren kitap...
 • terör fenomenini siyasi bir olgu sananlara karşı, bunun hep sosyolojik boyutlarda bir hareket olduğu savını öne sürerdim.bu kitaptan sonra tamamen iktisadi unsurları temel aldığını anladım.yani her şeyin arkasındaki gerçek maalesef para.maoizm, kemalizm ,sağ, sol, kürtçülük, türkçülük, vatanseverlik, yurtseverlik hep ayak.bu pis savaş birçok trilyoner yarattı.mesele bu.soner yalçın'a tam yeşil hakkında malumat iletirken öldürülmesi de ilginç.
 • kontrgerillanın duayenlerinden olan cem ersever'in gazteci soner yalçın'a derin devlet ile ilgili bilgilerini aktardığı önemli bir kitap.kitapta ersever yapılan çoğu operasyonların sorumlularının isimlerini vermezken kitabın ilerleyen bölümlerinde bahsettiği operasyonlara bizzat kendisin katılıdığını itiraf ediyor.
  mutlaka okunmalı!!!
 • kitap boyunca cem ersever'in gayri nizami harp dediği kavramı açıkmalaya çalışan, hatta bu kavramı eleştirmediğinden dolayı yer yer bu kavramın propagandasını yapmaktan kendini soyutlayamayan inceleme kitabı. çok fazla karanlık nokta içerdiğinden dolayı* ve birçok noktada belki de elde delil bulunmadığından ama kanımca sırf-aktarılmak istenmediğinden dolayı "yavan" kalan kitap. bu gayri nizami harp edenlerin uyuşturucu-silah kaçakçılığı ile olan yakın ilişkilerini es geçerek konunun odak noktasını kaydırmış olması da ayrıca bilinesidir.

  bu kitabın ıskalayarak geçmiş olduğu konu üzerine, bugün bile "nispeten tarafsız" diyebileceğimiz kaynaklar bulmak zor. çünkü 90ların ilk yarısında bölgede yaşayan-savaşan insanların kutuplaşması yüzünden "tarafsız olanın yaşama alanı bulamadığı" uzun yıllar yaşandı bölgede. bu taraflılığı "gerçeklik" diyebileceğimiz olguyla yanyana bulundurmaya yakın bir inceleme eseri peyda olduğu vakit bu kitabın da pek ehemmiyeti kalmayacaktır kanımca. lakin karanlıkların aydınlanacağı vakte kadar gayri nizami harp'e dair merakları dingin tutabilir, sırf bunun için okunasıdır..
 • kitabin adini "binbasi ersever" koymayi çok düsündüm. anlamli olacakti. yüzbasi selahattin ve binbasi
  ersever, iki insan ismi degil, türkiye cumhuriyeti'nin tarihsel evriminin iki önemli asamasinin adidir.
  cumhuriyet emperyalizmle uzlasip kendi halkina karsi dövüsen bir diktatörlük haline geldikçe kuvayi
  milliye'ci yüzbasi selahattin yerini binbasi ersever'e birakir! yüzbasi selahattin isgalci emperyalizme
  direnen bir halkin parçasidir. binbasi ersever ise, kendi halkina karsi savasan kontrgerilla örgütünün
  önemli seflerinden biri. bagimsizlik ile emperyalizme tam teslimiyet arasindaki zitlik kisisel kaderlere böyle
  yansiyor.
  bu kitap bir kontrgerilla tarihi degildir. daha önemlidir. çünkü kontrgerilla hakkinda yazilmis bütün
  teorilerin, bilgilerin bir tür kanitlanisidir. her türlü yasanin disinda ve üstünde hüküm süren bu esrarli
  örgütün gözler önüne serilisidir. türkiye tarihi kritik bir asamadan geçiyor. bu kitap iste bu döneme
  taniklik etmek amaciyla kaleme alinmistir...
  ocak 1994 soner yalçin
 • durum degerlendirmelerinden yola cikilan cözüm önerilerinin, zamani icin bile cok gec oldugu kitap. 93'de 1984'ün uygulamalarini ve hatalarini elestiriyorlar, sene 2006 olay coktan kapanmis bitmistir bile. $opar dedikleri lider, simdi irak gecici baskani. vah anam vah.
 • "gladio'yu keşfettikten sonra ondan örgüt elemanlarının haricinde haberdar olan tek kişinin kendin olduğunu bilmek, bunun neticesinde de seni her an öldürebileceklerini düşünmek korkunç bir duygu.." - felice casson

  alıntısıyla başlayan güzel kitap.
hesabın var mı? giriş yap