şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taksi esnafının haklı davasına halk olarak yapabileceğimiz katkıdır. bu kampanya ile artık taksi esnafı, milli davaya vergileriyle yeterince katkıda bulunamama mağduriyetinden kurtulacaktır.

  (bkz: büyük sarı taksi eylemi)
  (bkz: taksicilerin haklı olduğu gerçeği)
  (bkz: milli taksilerin gerçek usulde vergilendirilmesi)
 • fiş vermeyen taksiciye para da vermeyelim, soluğu direkt hastanede alalım.
 • yetmez.. kamerayı açıp öyle fiş istiyoruz.
 • taksi fişlerinde kdv sıfır, yani vergilendirme yapılmıyor

  taksi fişlerinde kdv olmaz ve indirilmez: 4842 sayılı kanunla yapılan düzenleme ile 01.07.2003 tarihinden itibaren taksi işletmecileri tarafından yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisna tutulmuştur.

  katma değer vergisi kanununun -değişmeden önceki haliyle- diğer istisnaları düzenleyen 17. maddesinin 4 numaralı fıkrasının (a) bendi uyarınca gelir vergisi kanununa göre vergiden muaf esnaf tarafından yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisna tutulmuştu. 4842 sayılı kanunla yapılan düzenleme ile söz konusu madde,
  “……….
  4. diğer istisnalar:
  a) gelir vergisi kanununa göre vergiden muaf esnaf ile basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından yapılan teslim ve hizmetler,
  ………………………………
  katma değer vergisinden istisnadır” şeklinde değiştirilmiştir.

  gelir vergisi kanununun 47. maddesine göre taksi işletmecileri basit usulde vergilendirilmektedir. bu kapsamda katma değer vergisi kanununda yapılan ve 01.07.2003 tarihinden itibaren uygulanacak olan söz konusu düzenleme ile taksi işletmecileri tarafından yapılan teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabi olmayacaktır.

  dolayısıyla 01.07.2003 tarihinden itibaren taksi işletmecileri tarafından düzenlenen perakende satış fişleri katma değer vergisi içermeyeceğinden, bu belgeler üzerinden iç yüzde ile katma değer vergisi hesaplanmayacak ve indirim konusu yapılmayacaktır.