şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 150 pkklı teröristin bingöl-elazığ yolunu kestiği kanlı tarih.bu 150 kişilik grup karayolunda çok sayıda aracı durdurup kimlik kontrolu bile yapmıştır.durmayan bir aracı tarayıp içindeki bir kadınla askeri öldürdüler.durdurdukları araçlarda yolcuları sivil ve asker diye ayırıp 50 askeri ki sanırım sivil ve silahsızlardı kaçırdılar,33'ünü kurşuna dizdiler.

kaçırılma olayı sonrasında yapılan operasyonda 10 pkklı öldürüldü,kaçırılan 13 er,8 sivil ve bir de polis memuru kurtarıldı.

olay öncesinde çıkartılmayı düşünülen pkk'ya af kararnamesi ertelendi.
  • hafiza i beser nisyan ile maluldur sözünün örneklerindendir. 1993 yılında 33 askerin sivil kıyafetle nakli sırasında şehit edilmesi olayıdır.

biz unuttuğumuzdan şemdin sakık ben orada değildim diye hatırlamamıza neden olmuş utanma duygusu demek ki tam kaybolmadığından hürriyet gazetesi o katliamdan sağ kurtulanlar ile konuşmuştur.
    http://www.hurriyetim.com.tr/…1@nvid~624457,00.asp#

konu ile ilgili olarak

(bkz: mavi carsi katliami)
    (bkz: basbaglar katliami)
    (bkz: pkk nin eylemleri)
    yada
    (ara: pkk)

linkler kaymış.
    http://webarsiv.hurriyet.com.tr/…5/08/31/694561.asp
    http://webarsiv.hurriyet.com.tr/…5/08/31/694562.asp
  • pkk nin 93 yılında ilan etmiş olduğu ateşkesin bozulması manasına gelmiş insanlıkdışı bir olaydır..öldürülen askerler silahsızdır..müsebbibi şemdin sakık tır..örgüt içerisinde öcalan ile iç iktidar mücadelesine girmiş olan şemdin sakık ın yaptıgı bu eylemden apo habersiz oldugunu defalarca dile getirmiştir..hatta üzerine bir de analiz yapıp; eger bu olay gerçekleşmemiş olsaydı, ve özal ölmemiş [veya öldürülmemiş] olsaydı o sene barış olabilirdi demiştir..olayın müsebbini dogrularken kimselerin masum gösterilmeye çalışıldığının olmadığını da belirtelim.

kimsenin içerisinde ne tür katliamların oldugunu bilmediği pkk gibi bir örgütün en kirli şahsiyetlerinden olan şemdin in örgüt içerinde gerçekleştirdiği katliamların yanında bu 33 askerin öldürülmesi şemdin in kanlı bir nişanesi olarak insanlık tarihine kapkara bir şekilde yazılmıştır..
  • pkkdan tiksinmek için sahip olduğumuz milyon tane sebepten sadece bir tanesi.

eğer mideniz sağlamsa
    http://www.hurriyetim.com.tr/…1@nvid~624457,00.asp#
    linkinden katliamdan sağ kurtulmuş olan gazinin anlattıklarını okuyabilirsiniz.

böylece delik deşik edilmiş parçalanmış cesetlerin altında kalarak kurtulmuş bir gazinin nasıl bir psikolojiyle hayatına devam etmeye çalıştığını anlayabiliriz.
    sağ kurtulmuş er, “şu arkadaşım vardı, dönünce sevdiği bir kız vardı onunla evlenecekti, öldürülmeden önce bana bakışı halen gözümün önünden gitmiyor” diyor.
    insanın ölene kadar böylesine bir vahşeti unutması mümkün mü. şimdi böyle bir katliamda ölen için mi daha çok üzülürsünüz sağ kalan için mi?
  • silahsız insanların öldürülmeleri en büyük suçlardan biridir. bu asker de olsa, kürt köylüsü de olsa fark etmez.
    savunmasız insana silah dogrultulmaz.
    (bkz: 33 kursun)
  • (bkz: 25 mayis 1993)
  • olayın arkaplanı şudur: pkk ateşkes ilan etmişti ve bu ateşkese uyuyordu. aradan bayağı zaman geçti. derken hükümet sınırlı bir af planı hazırladığını açıkladı. bu plana göre alt düzey pkk kadroları af kapsamına alınacak ama üst düzey liderler af kapsamı dışında bırakılacaktı. bu planın açıklamasından hemen bir veya iki gün sonra bu katliam gerçekleşti.
  • benim üzerimde, atatürk gibi bir sağduyu ve mantık insanında menemen deki kubilay olayını duyduktan sonra ona "menemen' i yakın." emri verdiren etkiyi yaratan..bünyemde öfke ve nefret hisleri oluşturan..herşeyden önce bu duygularımdan utanmamama yol açan elim, vahim, hiçbirimizin unutmaması, unutturmaması gereken olay..asker ölür..bu askerin işinin bir kısmıdır..ancak bu olay özellikle bizim kurtulanların ağızlarından o günü okuduktan sonra gözlerimizin dolmasını sağlayanlarla tanımlanabilir..üstüste yığılan sivil, silahsız askerler ve o yığın arkadaşlarının altında sağ kalan ama kalmamış olmayı dileyen askerlerle..insanın insana hatta -kendileri kabul etmeselerde- kendi vatandaşlarına yapabildiklerini göstererek insanın tüylerini diken diken eden olaydır..halimize üzülürken başka halleri de düşünmemiz gerektiğini hatırlatan kabustur..bütün bunların yanında, bir toplumdan veya soydan değil, terörden nefret etmeye neden olması gereken olaydır..
  • insanlık dışı olduğuna kimsenin şüphesinin olmadığı bu olayı yine ve yeniden okurken akıllarda olması gereken soru işareti ise "acep neden yıllar sonra yeniden manşetten bu haberi okumak zorunda kalıyorum?" gibi bir soru olmalıdır..hatta bugünlerde kürtler ile alakalı okunan her habere böyle yaklaşılmalıdır kartel medyada yer alan..keza dünyayı ajitatif gazetelerden takip etmek zorunda kalan kürtler için de aynı koşullar sıfır fark ile geçerlidir..

mehmed uzun hiçbir terör örgütünden herhangi bir tehdit almamışken günlerce "teröristler tarafından öldürülecekler listesinde bir kürt aydını var" diye yırtınmak gibi bir görev medyaya neden düşüyorsa bu malum insanlık dışı olay da o nedenle tekrardan okutturuluyor bizlere.."okumak istemiyorum" demek istiyorsun ama okumamak gibi bir seçeneğin yok..sana zorla ait ettirilen savaşlara aidiyet hissetmek zorunda kalıyorsun..birilerinin yapacağı kirli savaşa zemin hazırlanırken pay almaktan kurtaramıyorsun zihnini ve düşüncelerini..

ve sonunda; okuyorsun.. çünkü kılıçlar yeniden kınından çekilmiş vaziyette..okuyorsun çünkü yönlendirilmelisin..yıllardır içinde biriktirilmiş olan nefret közleri tekrardan alevlenmeli; ki savaşa karşı sesler kısılsın..irade gösterdiğinde karşılık bulamayasın ve bu çirkin hesapları yapan "elleri silahlı" düşman kardeşlerin hesapları net olsun..eksinler milliyetçilik tohumlarını hasatını savaşırken almak adına..

ellerinde silahlar olanların hesapları için ölen ve acı çeken "sen" veya "öteki" kümesinin elemanları çoğalırken "böyle katliamları artık istemiyoruz" derken sesin daha bir tiz çıkmaya başlıyor..ufalanıyorsun..belki de körsün; elinde bir silah ile dağlarda gezinirken kendini bulabileceğin gibi kendini birilerine işkence yaparken de bulabiliyorsun..

"söz" ün hala dinlenebileceği umudunu naif bir şekilde dile getirmekten başka çaremiz yok..esefle..

the answer is:

blowin in the wind (bkz: #5860177)