şükela:  tümü | bugün soru sor
 • salihli-marmara gölü-ahmetli üçgeninin gediz ırmağı kuzeyinde kalan bölümü. salihli'den gölmarmara'ya giden yol üzerinde 155 kadar bulunur. bölgede lydia krallarına, soylularına ait yüzlerce tümülüs (yığma mezar; tepecik görünüşünde) vardır. bintepeler’deki tümülüsler, genelde iyice yassı dikdörtgen prizma biçiminde düzgün kesilmiş uzun taş bloklarıyla yapılan, sandık kadar bir mezar odacığı üzerine yığılmış taştan, topraktan oluşmaktadır. önemli kişilerin, büyük kralların gömüldüğü bazı tümülüsler, tıpkı phrygia başkenti gordion’daki midas tümülüsü gibi, neredeyse mısır piramitleri büyüklüğüne ulaşmıştır. kişinin sosyal statüsü mezarın görkem ve büyüklüğünü belirler, bakınız www.yetkinksk.blogspot.com/2006/07/dn-pavarotti-kefen-bezi-yada.html
 • manisa'nın salihli, ahmetli, saruhanlı, gölmarmara bölgelerini içine alan 150 bin dönümlük 1. derece sit alanı ilan edilmiş bölge. gerçek karun hazinelerin bulunduğu söylenen, definecilerin gözbebeği bu bölgede anadolu'nun piramitleri denen 90 kadar irili ufaklı (bkz: tümülüs) bulunuyor. lidya krallarına ait bu mezarların en büyüğü (bkz: krezüs)'ün babası kral alyates ile kral gyges'e ait. bu tümülüslerin hemen hepsinin ilk ve orta çağlarda tahrip edildiği söyleniyor.
 • (bkz: tümülüs)
  (bkz: manisa)
 • manisa'nın salihli, gölmarmara, saruhanlı ilçeleri arasında kalan alanda bulunan ve lidya kral ve soylularına ait olan mezarlardır(kurgan).
  https://i.hizliresim.com/bl5jod.jpg

  sayıları yüzün üzerindedir, bu tümülüslerin en büyük olan ikisi kral alyates ile kral gyges'e aittir.
  kral alyates ise "karun" olarak bildiğimiz kral krezüs'ün babasıdır.
  artık varın siz düşünün bu tümülüslerin içinde nasıl hazineler olduğunu.

  ama tabi artık hazine mazine yok tabi bu tümülüslerde.
  zira likya'nın başkenti olan zenginliği ile bilinen sardes kenti ve civarı 1850'lerden beri özellikle amerikalılar tarafından soyuldu ve yağmalandı.
  dolayısıyla bu tümülüslerdeki hazineler de bu yağmadan payını aldılar.

  tümülüsler orta büyüklükte bir mısır piramiti büyüklüğündedir.
  şu en büyüklerinden biri;
  https://i.hizliresim.com/z078yg.jpg

  gölmarmara'dan salihli'ye giderken gölü geçer geçmez yol boyunca onlarca irili ufaklı tümülüs görebilirsiniz.
  https://i.hizliresim.com/no3zp1.jpg

  hatta bazı tümülüsler yola kurban edilmiş.
  https://i.hizliresim.com/qgz6q3.jpg