şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türk insanı ile freelance iş yapılmaz nokta net!

2012'den beri freelance işler yapıyorum, fena da kazanmadım ama bu süreç içinde 3 defa türklerle iş yapacak oldum üçünde de problem problem problem...

şimdi bu mevzuya bir de türk site anlayışını (%20 komisyon ne lan) bionluk u ekleyin...

ucuz iş gücünün bokunu çıkartacaklar, hatta çıkartıyorlardır kesin şu an...

kendisini freelancer diye tanımlayan kişilerin uzak durmasını tavsiye ederm, gerçi kendisini freelancer olarak tanımlayan ciddi kişiler zaten burda değildir ya neyse...

bayaa olumsuz yazdım ama bu işler böyle...

tavsiyem, kendinize 5-10 tane sağlam müşteri bulun yurtdışından ve salla pati iş yapmayın. ileride aynı kişilerden iş alabileceğiniz kişileri seçmeye çalışın. bunun için fiyat kırın gerekirse. adam akıllı iş teslim edin, sonra 3 yıl sonra bile o iş yaptığınız yabancı kişi gelip sizle iş yapmak istiyor, çünkü buna biz "iş ahlakı" diyoruz. türkiyede henüz bu film vizyona girmedi... dediğim şekilde çalışırsanız kendinize bağlı çekirdek bir müşteri çevresi oluşturursunuz; bu sitelere de ihtiyaç duymazsınız, ayrıca saçma komisyonları ile de haşır neşir olmazsınız...

tanım : keriz silkeleme aracı.!
  • 10 tl ye logo 20 tl ye broşür yapıyorlarmış burada. millet leş barında bir birayı 15 tl ye satıyor yanındaki tuzlu fıstığa da 7 tl para istiyor. geçen kombici çağırdım eve adam sadece gelip bakmak için 60 tl para istedi. oğlum tamam işleriniz çakma makma ama kendinize saygınız olsun. insan kendini bu kadar kullandırmazki. sefil misiniz yoksa hobi olarak mı bu işleri yapıyorsunuz. idemama'nın daha da berbat versiyonu.
  • klon oluşu, başarılı oluşuna engel değildir. istanbul'da biri kafe açtı diye ankara'da bir başkası kafe açmamalı mı?

örneğin saçma oluşu, aslında cevap verdiği zihniyetin saçma oluşundan. elin rusu facebook'un muadili vkontakte sitesini kullanır, biz siberalem'le yonja'yla dalga geçip facebook'tan çıkmayız. (benim de dalga geçmişliğim var, aklım daha sonra başıma geldi.) twitter açıldıktan sonra bir sürü twitter klonu çıktı türkiye'de, bir tanesini önyargısız kullandık mı?

demem o ki klon olması önemli değil, başarılı olması önemli. başarılı olması için de azıcık milliyetçi davranıp yerel sermayeye sahip çıkmalıyız. varsın adam hazır script satın alıp kullansın, ileride para kazanınca sistemi baştan yazdırır. veya script kullansın lan ne var, sözcü'nün sitesinin altyapısı wordpress lan.
  • güzel bir fikre sahip site. lakin 10 liraya entry girilmez amk. bari 50 lira falan bi alt limit koyalım. zaten yazar maaşları da düşük.
  • girdim, siteyi uzun süre inceledim. gördüm ki içerisi emeğimi nasıl daha ucuza düzdürürüm diye cirit atan ve birbiriyle yarışan insan dolu. 50 tl karşılığında 6 adet özgün içerikli makale yazabileceğini iddia eden var, pes...
  • satıcılardan aldığı komisyon oranı %20 olan site.
  • ölücü adamların teklif verdikleri freelance sitesi. adam 300 kelimelik içeriği 2 tl'ye yazdırmak istiyor. hayır, insanlar nasıl parasızsa artık, en az 45 dakikada yazılacak içerik için 2 tl'yi kabul ediyorlar. lan yaptığın işe saygın olsun olum!

bir de teklif verip kaçan adamlar vardır burada. teklifi vermişsin, mal mal bekliyorsun ki adam teklifine dönüş yapsın. aylar geçmiş beyefendi kabul etmedim bile demiyor.
  • fiyat düzenlemesi ile daha güzel olan site.
    yapılan işe illa 10 lira demek zorunlu değil.
    ama yinede fiyatlar piyasanın çok altında sürünüyor.
    güzel bir freelance sitesidir.
    şuana kadar 1 iş aldım. neredeyse bedavaya yaptım ama sürümden kazanırsak tutulur site.

işi hazır şablonla olanlar için gayet güzel ancak özel tasarım ve kurumsal kimlik için kalite arayanlar kesenin ağzını açmalı.

adam gelmiş 5 markası 5er iş istiyor ama sakız parasına olsun diyor.
    lan zaten birim fiyat 10 yada 20.
    çektir git ölücü herif.

sitenin çok komik üyeleri var. adam videohive sitesinden animasyonları almış çakmış kendi yazısını. her müşterime özel iş yapıyorum özgün yapıyorum diyor *

son olarak gördüğüm kadarıyla bazıları template olmasın istiyor. yahu sizin de amca oğlunuz, kardeşiniz grafiker olsun o yapsın size özel tasarım.
    10,20 liraya template olur sadece.

güzel kaliteli iş istiyorsanız kesenin ağzı açılmalı.
  • 10 liraya logo tasarlarım diyenlerin, teklif ver dediğinizde 80 lira fiyat çektikleri site. hayır biz de biliyoruz 10 liralık logonun kötünün iyisi bir şey olacağını da, niye 80 liraya yapacağınız iş için 10 liraya yaparım diye ilan veriyorsunuz?
  • dünyadan bihaber insanların ülke seviyesini kendisine göre ölçümlediği oluşum.

(bkz: fiverr.com)