şükela:  tümü | bugün
319 entry daha
 • ikinci dozunu da dün olduğum aşıdır. ikinci doz daha etkiliymiş şeklindeki yorumları okuduktan sonra hafif endişeliydim.
  gece hafif yorgunluk, kırgınlık hissettim ama sabah geçti, zaten endişelendirecek seviyede de değildi. kol ağrısına devam ama o da rahatsız etmiyor.

  buraya yazma sebebim de şu: arkadaşlar eğer buralarda yazan üç beş yorumu dikkate alırsanız karar veremezsiniz. yorumları okumak tabii ki genel huyumuzdur; ben de benzer şekilde yorumları okuyup etkileniyorum.
  ama şunu unutmayalım ki; bir ürünle ilgili tecrübelerini yazanlar genelde olumsuz tecrübelere sahip olanlardır. bu otel yorumu olsun, film yorumu olsun hep böyledir. eğer sizi şaşırtacak kadar iyi bir tecrübeniz olmamışsa genelde o ürünle ilgili olumlu bir yorum yazmazsınız. aşı için uyarlarsak da, genelde internette yan etkiler yaşayanların tecrübelerini göreceksiniz.
  ama şu var ki; bu aşıyı dünyada 1-2 milyar insan oldu ve sağlık uzmanları zaten yan etkileri gözlemleyip raporluyor. almanya'da 12-18 yaş arası gruba aşılama başladı. zaten bir yan etki 10000'de 5 gözükse bile siz internetteki yorumlardan bu yan etki çok fazla görülüyor algısına kapılırsınız.
  adam boğazımda daralma, nefes alama problemi filan yazıyor misal. şimdi bunu okuyunca sizi alıyor bir endişe. açın bakın ekşide herhangi bir ilacın başlığını.her ilacın yorumunda da bu tip şeyleri göreceksiniz ama o ilaçları leblebi gibi alıyoruz çünkü yan etkileri olsa da, insanlık olarak ortalama yaşam süremizin uzamasını bu ilaçlara borçluyuz.
  yorumları okuyarak endişe katsayınızı yükseltmeyin yani. eğer şüpheniz varsa, açın uzman raporlarını ve değerlendirmelerini karar verin. ben israil'e baktım, oradaki başarı matematiksel olarak net olduğu için fazla kurcalamadan aşımı oldum.