şükela:  tümü | bugün
757 entry daha
  • biontech mi sinovac mı derken dün öğle saatlerinde sinovac'ı seçip aşımı oldum.

herhangi bir form imzalamadım, herhangi bir yan etkiyle de karşılaşmadım. gece mışıl mışıl uyudum... kol ağrısı olmadı, sadece çok hafif bi iğne ağrısı vardı o kadar.

bence aşı seçimi kişinin kendi hayat tarzı ve sorumlulukları doğrultusunda olmalı... iki aşının da artıları ve eksileri mevcut. şahsen iki aşının da artılarına güveniyorum, en azından bizi beterinden koruyacaklarından eminim. o yüzden eksilerini kıyaslayıp hangi risk sizin için daha alınabilirse onu seçin derim.

nedir bu eksiler?

- sinovac: biontech'e oranla daha az koruyucu, yeni varyantlara karşı etkili mi henüz bilinmiyor. gerçi %90'ı delta varyantı olan endonezya'da çift doz sinovac olan 6000 sağlık çalışanından sadece 300 küsür tanesi korona olmuş, bunlardan 11 tanesi hastaneye yatmış diye bir haber okudum. umarım gerçektir, keza gerçekse ne alâ sinovac da delta varyantına karşı etkili demektir. sağlık çalışanı olduğu halde 6000 kişinin yarısı bile virüse maruz kalmış olsa, 3000 kişide 300 hasta ve bunların sadece 11'nin hastaneye yatması umut vadeden bir oran.

ilgili haber için link bırakıyorum.

- biontech: ilk yan etkileri sinovac'a oranla daha sık görülüyor ve bazıları ağır olabiliyor. mesela çevremde biontech olup herhangi bir yan etkiye maruz kalmayanlar var ama bir o kadar kalanlar da var. moral bozmak ve yanlış yönlendirmek istemediğim için detayları paylaşmıyım. belki bazı rahatsızlıklar tesadüf eseri aşıya denk gelmiş olabilir. bir diğer eksi ise -ki benim de diğer aşıyı tercih etme sebebi olan- bilinmezlik! gelecek yıllarda ne gibi yan etkilerin olacağı ya da olmayacağı bilinmiyor. belki de hiçbir şey olmayacak ama bir bilir kişi çıkıp da "hiçbir şey olmaz raad ol evlat" diyemiyor, önümüze herhangi bir bilimsel kanıt koyamıyor. yaşayıp görücez diyorlar; yani yağmurdan kaçarken doluya tutulmak ya da tutulmamak, bütün mesele bu!

ben de bu eksileri kendimce kıyaslayıp hayatıma baktığımda; evden çalışan, kronik hastalıkları olan aile bireyleriyle aynı evi paylaştığım için dikkati elden bırak(a)mayan ve en önemlisi nüfus yoğunluğu az olan bir yerde yaşayan biri olarak biontech'in ekstra koruyuculuğuna ihtiyaç duymadım, olası yan etkilerin riskini almak istemedim ve sinovac'ı tercih ederek en azından "en etkisiz aşı bile aşısızlıktan iyidir" mantığı ile kendimi iyi kötü korumaya aldım.

bir yandan da kendimce zaman kazanmış oldum. önümüzdeki sonbaharı ve kışı sinovac ile atlatmaya çalışıp bu zaman diliminde biontech'in mevcut süreci ve geleceği hakkında elde edilen yeni verileri yakından takip edeceğim. keza her aşının bir koruyuculuk süresi var ve hepimiz öyle ya da böyle cila niyetine 3.dozu da olacakmışız gibi gözüküyor. o gün geldiğinde o günün şartlarına göre tekrar değerlendiririz artık.
  • aşı yapacak hemşire tarafından yöneltilen tercih sorusudur aynı zamanda.

+karışık var mı?
    -?!?!?!?

cevap alamadım. halbuki gora filmindeki komodor64 sahnesi aklıma gelmişti o esnada.