şükela:  tümü | bugün
 • + sinovac olsun.

  - abime onu vermiyim.
 • bunu tivitırda yazdım ama pek itibar edilmedi. bizim hastanede coronavac'ı vurulan ikinci dozundan iki hafta sonra herkese antikor testi yapıldı ve neredeyse hep düşük antikor titreleri geldi. işte 3, 5,10... bazısı referans kabul edilen 1 değerinin altında negatif antikor falan. herkes bi mutsuz oldu. ama sonra bazıları 2. dozdan 4 hafta sonra özelde antikor testi yaptırdı hep ama hep 100 120 150 gibi antikor değerleri çıktı. bugün celal bayar üniversitesi de coronavac araştırmasını duyurdu.aşı vurulan kişiler 2. dozu aldıktan 28 gün sonra %97-99 oranında bağışıklık tepkisi oluşturuyor. sonra da brezilya'dan sinovac aşısının bağışıklığın hafızası t hücrelerini de eğittiğini duyurdular. yani bugün ortaya çıkan şeyler gösteriyor ki sinovac firmasının aşısının kafası geç geliyor ama geldi mi muazzam geliyor. tabii burada siyasi meseleler de var ama sinovac gerilerden gelen kemalettin gibi ya da bir arap atı gibi sonradan hızlanıyor. direkt ve hızlı sonuç, korunma isteyen biontech vurunsun fakat sinovacın anam babam usülü inaktif aşısı da yaman çıktı onu da bilelim. üstelik sadece ıgg ıgm değil nötralizan antikorları da çalıştırıyor. hülasa toplamda 56 gün beklemeli bir serüven gibi gözükse de aşı iyi çalışıyor. burada atıp tutanların dediğine çok kulak asmayın yani. yok çin aşısı merdiven altıymış yok iki ay sonra eline pozitif sonucu alıp yoğun bakımda yer ararsınmış (gerçi bunu zaman gösterecek şimdi çok da şaapmıyım)

  bu da mutant virüs karşısında coronavac etkinliği (bilimsel bir data olmasa da mutluluk verici)
  https://www.globaltimes.cn/…ge/202103/1219664.shtml
 • biontech: -70 c’de saklama isterim, 2 hafta aralıkla dozlarımı yapmalısın, ....
  sinovac: bir ihtiyacın var mı gardaşım.
 • biontech olanını tercih ettiğim versustur. bu tercihin altında tamamen alman malı çinden daha iyidir gibi bilimsellikle alakası olmayan, kıraathane otomobil muhabbeti seviyesi bir düşünce yatmaktadır. japon olsaydı onu tercih ederdim.
 • biontech; mrna aşısıdır. bir virüsün protein oluşturmak için kullandığı rna'nın sentetik bir versiyonunu içerir. bu aşı, viral proteinler üretmek için yeterli olabilecek bir genetik bilgi içermiyor, yalnızca bağışıklık sistemini kandırarak bir virüsün var olduğunu düşünmesini sağlıyor. böylelikle de bağışıklık sistemi virüsle savaşmak için özel olarak tasarlanmış proteinler olan antikorları üretmek için harekete geçiyor.
  sinovac ise geleneksel aşı üretim tekniği olan inaktif virus yöntemi ile üretildi.eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğinde, enfekte etme özelliğini yitirmiş virüsün enjekte edilmesi suretiyle, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.
  aşıların çalışma prensibi
 • once aşı çıksın bitsin bu hastalık denildi. sonra aşı çıktı ben aşı yaptırmamcilar çıktı. çin aşısı geldi ben asla cin aşısı yaptırmam alman aşısı isterim dendi. alman aşısı geldi bu sefer de herkes cin aşısı daha iyi yauuuvv bana cin aşısı yapın demeye başladı. bizim derdimiz ne acaba...
 • aşı bilgisi sıfır, net sıfır, insanların bir mrna ve bir inaktif virus aşısı hakkında yorum yaptığı başlık... biri de demiş ki:
  sinovac zayiflatilmis virus asisi ve sonucta bagisikligi asiri dusuk insanlarda hastaliga yol acabilir.
  hadi oradan, cahil.
  inaktif aşıya zayıflatılmış diyor; yani, atenüe (zayıflatılmış) ile ölü (inaktif) aşı farkını bilmeyen biri, favlar favlar...

  hadi gidin... magazin okuyun, sonra aşı tercihi yapar, bu konuda fikir yürütürsünüz...

  basta.
 • bu başlıkta çok ciddi olarak milleti coronavac aşısından soğutmaya yönelik insanlar var. ısrarla "coronavac korumuyor" , "coronovac olan maldır" , "biontech varken coronavac olan gerizekalıdır" algısı kasılıyor belirli kişiler tarafından.

  keşke bu sığırlara yönelikte bir ceza olsaydı kanunlarımızda.

  ulan develer, sanki biontech her hastanede var, herkes ulaşabiliyor sanki bu aşıya. biontech'in 5-10 sene ileriye yönelik güvenli olduğuna dair dünyada kesin olarak garanti verebilen var mı şu anda ? anca teori. ama teori her zaman gerçekte işlemeyebiliyor. o yüzden %100 olarak biontech 10 sene sonra ciddi bir yan etki yapmaz diyebilecek tek bir insan olamaz şu anda bilimsel olarak konuşmaya gelirse iş. mrna aşılarının güvenliği tamamen kağıt üzerinde teorik olarak mevcut şu anda. son 7-8 senedir çalışılıyor ciddi anlamda mrna aşıları üzerinde öyle 20-30 senelik çalışmlar değil.bundan 25-30 sene önce bir kişinin fikri olarak başlamış(karalin kariko) 2010 lara kadar bireysel olarak 2-3 kişinin(drew weissman,derrick rossi,robert langer) araştırmaları ile devam etmiş, 2012 sonrası ise şirketler bu işe el atmışlar moderna ile başlamış bu süreç,hemen ardından biontech ve astrazeneca ile devam etmiş. firmalar tarafından 7-8 senedir geliştirilen bir teknoloji, kanser hastalığını iyileştirme amacı ile yatırım yapılmış fakat 7-8 senedir herhangi bir insana, onaylanmadığı için resmi aşılama yapılmamış. 2020de ise biontech covid19 pandemisini farkedip pfizer'e böyle bir aşılarının bulunduğunu ve eğer desteklerlerse aşı üretimini pfizer'in tesislerinde gerçekleştirilecek şekilde anlaşma yapabileceklerini teklif etmiş. ve sonuç olarak biontech bu aşıyı sars-cov2 virüsünün spike proteinlerinin rna dizilimini içerecek şekilde yeniden geliştirdi ve pfizer ile birlikte bu aşıyı dünya'ya acil kullanım onayı ile sundular.

  öyle biontech överken bunları da yazacaksınız. pros/consları yazacaksınız.

  alın kişisel kullanıma yönelik olarak yazayım pros/cons'u.

  biontech/pfizer şirketlerinin aşısı:
  pros
  -etkililik oranı(2.doz sonrası %95)
  -1.dozdan 2 hafta sonrası koruculuk oranı %80
  -dış ülkelere seyahat konusunda sorun teşkil etmemesi.
  -yap boz gibi yeni mutasyonların spike proteinlerinin dizilimini kopyalayarak aşıyı hızlı şekilde modifiye edebileceklerini açıklamaları(kişisele giriyor mu pek düşünmedim ama aşının genel olarak bir artısı diyebiliriz)

  cons
  -mrna teknolojisi daha yeni bir teknoloji. orta uzun(5-10)sene için vücuda olan etkileri bilinmiyor. teorik olarak güvenilir deniliyor ama teorinin uygulamada çalışmama ihtimali her zaman vardır. teori uygulamada her zaman %100 olarak gerçekleşmez.devletler ve aşıyı üreten şirketler bile şu anda sorumluluk almıyor orta-uzun vadede başınıza aşı yüzünden birşey gelirse dava edememeniz için.sayfa sayfa döküman imzalıyorsunuz "ileride başıma bu aşı yüzünden birşey gelirse sorumlusu bana bu aşıyı vuranlar değil, kendimim" diye. zaten aşılara acil kullanım onayı verildi, "şu anda pandemiyi atlatalım da 5-10 sene sonra sorun çıkacaksa da onu o zaman düşünürüz" mantığı var şu anda.
  -orta / ağır yan etkileri var.ve alerjik insanlar için aşı sonrası vücudun ciddi tepki verme riski mevcut.
  -ileride virüsün spike proteininde ciddi bir mutasyon görülürse, aşı virüsün eski spike protein genetik dizilimine göre yapıldığı için etkisiz hale gelme ihtimali mevcut.
  -her yerde bulunmuyor. bu aşıyı olmak için bulunduğunuz yere gelene kadar beklemeyi tercih ederseniz(ki hiç gelmeyedebilir), bu süre içerisinde aşı olmadığınız için virüs kapma riskini göze almak zorundasınız.

  coronavac
  pros :
  -inaktif aşı olduğundan ve çok uzun süredir kullanılan bildiğimiz teknoloji olduğundan güvenilirliği yüksek.
  -yan etkisi neredeyse yok gibi.
  -evinizin yakınında dahi olunabiliyor şu an için.
  -virüsün tamamı vücuda verildiği için virüsün belirli genetik dizilimi mutasyon sonucu değişse dahi vücudun virüsün tamamını tanımasını sağladığı için mutasyondan etkilenme ihtimali daha düşük olduğu teorisi mevcut.

  cons:
  - şilide hali hazırda aşılanmış olan 10.5 milyon kişi üzerinde yapılan araştırma sonucu alınan verilere göre aşının asemptomatiklik oranı 2.dozdan 28 gün sonra %67, ölümden koruma oranı %80.(öyle kötü bir oran da değil bu arada, bu dediğim insanların yerden yere vurmalarına baksanız aşı %80 değil %10 koruyor dersiniz)
  - belirli ülkeler ülkelerine belirli aşıları vurulan kişilerin seyahatine izin veriyorlar. belirli ülkeler ise onaylamadıkları aşıları vurulanlara belirli süre karantina uygulaması yapıyor. bu uygulamalardan şu an için bu aşı ile kaçınmak mümkün değil. faz-3 makalesi açıklanır who tarafından onaylanırsa , bu ülkelerin tavrının değişme ihtimali var.
  - çin aşısı olduğu için de ülke adı dolayısıyla belirli bir güvensizlik mevcut.

  alın size pros and cons. bunlara göre kararınızı verin. ikisi çok farklı aşılar. biontech'te virüsün spike proteini'nin rna dizilimi alınıyor, aşıya ekleniyor. siz aşıyı olduğunuzda hücrelerinize bu rna lar messenger rnalar tarafından taşınıyor ve hücrelerinize "bu spike proteinini üret" komutu veriliyor ve hücreleriniz fabrika gibi sars-cov2 virüsüne ait spike proteinlerini üretmeye başlıyor. ve bağışıklık sisteminiz ilk kez gördüğü, bu yabancı maddeye karşı savunma sistemini aktif hale getirip bu yeni düşmana karşı silah üretmeye çalışıyor. yani mantık "ileride virüsle karşılaşırsanız virüsün hücreye girmek icin kullanacağı spike proteinlerini yok edersem virüs hücreye giremeyeceği için genetik materyalini hücreye aktaramaz" biontech'in mantığı bu. yani biontech aşısı virüsün hücre içine baştan girmesini engellemeye ,dolayısıyla da hücreye giremeyen virüsün hücreye giremediği için coğalmasını engellemeye çalışıyor. coronavac ise virüsün hücre içine girmesine rağmen virüsü tanıyıp virüsle savaşıp yok virüsü yok etmeye çalışıyor. çok farklı mantıkta aşılar.

  fakat ileride ciddi bir mutasyon sonucu bu spike proteininin genetik dizilimi değişirse, sizin vücudunuz eski virüsün spike proteininin genetik dizilimine göre antikor ürettiğinden bu yeni mutasyondaki spikeproteininin genetiği farklı olduğundan bunu tanımama ve dolayısıyla hücre geçişini engellememe ihtimali var.

  coronavacta ise durum, virüsün tamamının inaktif edilmiş halini vererek vücuda "aha bu virüsün tamamı, al bütün genetiğine bak çalış, buna komple olarak bir silah üret" mantığı. fakat virüs inaktif olduğundan , virüsün dışarıda gezen hali olmadığından vücut bununla savaşmak için çok güçlü silahlara ihtiyaç duymuyor. cünkü virüsün ölü ,inaktif edilmiş versiyonunu veriyorsunuz vücuda. bundan dolayı da vücut buna karşın silah geliştiriyor ama düşman piyade olduğu için piyadeyi yok etmeye yönelik silah geliştiriyor. piyade yok etmek için tank geliştirmeye çalışmıyor yani. bu yüzden de bağışıklık yanıtı daha düşük. [edit:] [@hayatinsaninbayavaktinialiyor den gelen mesaj üzerine bu kısma, yazarın mesajını ekleme yapıyorum] ["biraz yanlış anlaşılma olabilir. coronavac zayıflatılmış virüs içermiyor. zayıflatılmış virüs başka bir şey. böyle söylediğin zaman ya benim bağışıklık sistemime o virüs de fazla gelir de covid olursam diye düşünüyor insanlar. coronavac zayıflatılmış değil inaktif bir aşı. yani virüsü çoğalma yeteneğini kaldırıyorlar. çoğalamadığı için de bağışıklık sistemi güçlü de olsa zayıf da olsa covid olma riski yok."].

  fakat ileride mutasyonda virüsün bir parçası değişse bile vücut virüsün genetik diziliminin tamamını tanıdığı için virüsün %5 i değişse bile %95 i aynı kalacağı için vücut o kalan %95 le hala savaşabilecek durumda kalıyor. teorideki "inaktif aşıların mutasyonlara karşı doğal bağışıklık etkisinin yüksek olabilir" kısmının mantığı bu.

  şimdi tekrar gelelim bu neredeyse biontech için "insanı ölümsüz yapıyor" demedikleri kalan insanlara.

  hadi diyelim biontech 10 sene sonra bile bir zarar vermeyecek olsun.biontech önermekte haklı olun. sizin yazdıklarınızı okuyan kişinin bulunduğu yerde biontech olmazsa ve sizin şu "coronavac korumuyor, biontech dururken bunu olanda kafa yoktur" mesajlarınızı okuyup biontech bulunduğu yere ileride gelir belki diyerek coronavac aşısı olmaktan vazgeçerse ve bundan 2-2.5 ay sonra biontech gelmez ve 2.5 ay sonra virüs kapıp belki de coronavac aşısı olsaydı ölmeyecekken, aşı olmadığı için ölürse ne olacak ? bunun vebali kime yazıyor tam olarak ?

  işte tam olarak bu durumlar için sizin gibiler için bir yasa gelmesi lazım şu pandemi içerisinde.

  karşılaştıracaksanız da doğru düzgün karşılaştırın. bir tarafı uzaya çıkartıp diğer tarafı mariana çukuruna göndermeyin. insanları da yanlış bilgilendirmeyin. ne ise onu söyleyin. 10.5 milyon kişi üzerinden yapılmış çalışmada ölümden koruma oranı %80 olarak belirlenmiş olan aşıya "bir işe yaramaz" muamelesi yapıyorsunuz. niyetinizi bilmiyorum ama bazılarınız işe siyaseti karıştırıyor onu da gördüm burada. aşıyı ister bu iktidar getirsin ister başkası farketmez. kötü olan aşı ne derece kötü ise o kadar kötü diyeceksiniz. biontech %95 mi koruyor, %95 koruyor, sinovac %70 mi koruyor , %70 koruyor yazacaksın şuraya. yok biontech süper, coronavac bok falan, az tutarlı yorum yapın. milleti aşıdan uzaklaştırıyorsunuz bu derece saçma yorumlarınız. sen aşıların tam olarak ne olduğunu abartmadan yaz, kararı millet versin. ama dediğim gibi aşağı yukarı yönlü olarak abartmadan.
 • + karışık var mı?
  - var.
  + yükle.
 • aşı versusundaki 10 entry içinde 8 tane cem yılmaz espirisine anca bu ülkede rastlarsınız dediğimdir. olm biraz orijinal olun lan.