şükela:  tümü | bugün
 • başlık geri zekalı kaynıyor. yorumlara bak
 • 5 sene sonra vücudumda neye sebep olacağını bilmediğim bir aşıyı tercih etmem.
  sıra geldiğinde sinovac tercih edeceğim.
 • tersini düşünelim;
  biontech çin malı - sinovac alman malı olsaydı kim hangi aşıyı tercih ederdi?
  şimdi cevabı verdiğinize göre aşınızı yaptırabilirsiniz.
 • acayip bilgi kirliliği mevcut görüldüğü üzere kafanızdaki tüm soruları cevaplamak için bakanlık güzel bir sayfa hazırlamış oradan bakabilirsiniz entry nin sonunda linki paylaşacağım şimdi bir kaç yanlış bilgi var onları düzeltmek istiyorum:
  1) sinovac inaktif aşı olup biontech pfizer mrna aşısı dır bundan dolayı da biontech aşısının koruyuculuğu sinovac tan çok daha üstündür yapılan çalışmalar da bunu göstermiştir.
  2)aşı kimlere olur kimlere olmaz?
  kontrolsüz epilepsi ve guillain-barre sendromu, transvers myelit gibi enfeksiyonla
  ve aşıyla alevlenebilen nörolojik hastalık
  tanısı bulunanlara takip eden klinisyen tarafından yapılacak değerlendirmeye bağlı
  olarak aşılama kararı verilir.immün suprese kişilere aşı yanıtının en iyi olabileceği aralığı saptayabilmek için takip eden klinisyenin değerlendirmesine bağlı trombositopeni ve kanama bozukluğu olan hastalarda intramüsküler enjeksiyon
  kanamaya neden olabilir. aşının içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerji/anafilaksi öyküsü olankişilere aşı uygulanmaz.
  pandemik aşının ilk dozu sonrasında
  anafilaksi öyküsü varlığında ikinci doz
  uygulanmaz.
  bu kişilere uygulanmaz onun dışında spesifik bir hastalığınız varsa sizi takip eden doktorunuzla iletişime geçerek aşı olmanız gerekir sizi takip etmeyen kliniğinizi bilmeyen doktorlar karar veremez bu duruma
  3)aşı olmasına rağmen hasta olan tanıdıklarım var o zaman niye aşı oluyoruz?
  aşılar sizi hasta olmaktan değil hastalıktan dolayı gelişebilecek komplikasyonlardan ards vb korumak için yapılır ve yüzde 100 koruyuculuğu yoktur. o yüzden aşı olduktan sonra da hasta olabilir hatta çok ağır geçirebilirsiniz sinovac aşısı olanlarda bu oran brezilya çalışmasına göre yüzde 50,malezya çalışmasına göre yüzde 70,biontech olanlarda ise yüzde 90 olarak değerlendirilmiştir.
  4)son olarak alerjik bünyesi olanlar için sinovac inaktif olması nedeniyle bir adım öne çıkıyor reaksiyon geçirmemesi açısından ama yine de geçirebilirsiniz o yüzden bu riskleri bilin ona göre yaptırın unutmayın hiçbir şey hiçbir ilaç yüzde yüz korumaz ve etkili olmaz
  not:zamanım oldukça buraya ekleme yapacağım eksik yazdığım bölümler olabilir.
  linki de buraya bırakıyorum
  sağlık bakanlığı linki
 • sıra geldi ilk dozu vurulalı bir hafta oldu.
  benim gibi alerjik bünyeler için hele hele ilaç alerjisi de bulunan bünyeler için sinovac tavsiye ettiler. kolda kas ağrısı yaptı bir gün o kadar.
  şimdi ikinci doz için randevu almaya çalışıyorum, tüm hasteneler dolu görünüyor. mayıs ortasına kadar vaktim var.
  alerjim olmasa biontech tercih ederdim diye düşünüyorum.
 • mrna teknolojisi çok uzun yıllardır çalışılan ve geliştirilen bir alan. yan etki olayının daha belirgin olması aşının çok güçlü bağışıklık tepkisi oluşturmasından. israil, ingiltere, abd, almanya gibi ülkeler halk'ına zarar verecek bir aşıyı neden uygulasın. içtiğin en basit antibiyotiğin prospektüsüne bak bakalım neler yazıyor, elinden fırlatırsın yan etkilerini okuyunca. bu kadar tantana yapılmaz mk ya üç liraya tavuk döner yiye yiye beyin kalmamış millette, yok kısır mı yapıyor yok ilerde üçüncü kolumuz mu çıkar hayret yahu ! zaten aşı getirmiyor badem bıyıklılar bide bu kıçı kırıklarla uğraşıyoruz.
 • bir turizm çalışanı olarak aşı randevum geldi.sözlüğümüzün doktorları , kronik bağırsak hastalığı olan şahsıma hangisini önerdiklerini yeşillendirirse çok sevineceğim.
 • babam ve anneme bugün itibari ile sıra geldi.

  babamın alerjik bünyesi olmamasından ötürü biontech randevusu aldım.

  annem için ise sinovac aşısı randevusu alacağım çünkü alerjik bir bünyesi var.

  yarın hekim arkadaşlarıma da bu konuyu soracağım.
 • biontech'in yan etkileri lafını eden ağzın ortasına kürekle vurasım geliyor. he çok biliyorsun sinovac geleneksel, dünyaya yön veren avrupa, abd bilmiyor sen biliyorsun.
 • cenabet yaşımdayım sıra gelsede biontech bitmeden olsam.