• biontech'in yan etkileri lafını eden ağzın ortasına kürekle vurasım geliyor. he çok biliyorsun sinovac geleneksel, dünyaya yön veren avrupa, abd bilmiyor sen biliyorsun.
  • cenabet yaşımdayım sıra gelsede biontech bitmeden olsam.
  • ben almanlara teknoloji konusunda güvenirim valla.
  • yarın için anneme biontech randevusu aldık.koruyuculuk oranı daha yüksekken sinovac ı neden seçelim ki?

edit:aşıyı oldu,biraz kas ağrısı ve halsizlik yaşıyor.ikinci dozu 16-20 mayıs arasında olacak.
  • annem ve babam için biontech aşısı randevusu aldım, ingilizlerin ve israillilerin sokaklarda maskesiz gezdiğini gördükten sonra neden sinovac alayım ki dünyayı avcunda oynatan bu iki millet neden halkına zararlı bir aşı yapsın.

uğur ve özlem hocama selamlar.

not: sıram geldiğinde olurda biontech aşısı varsa bende bu aşıdan olacağım.
  • bir doktordan sinovac'ın brezilya ve ingiltere'deki mutasyonlara koruma sağlamadığını ancak biontech'in de yapısı gereği bazı insanlarda anafilaksiye yol açtığını öğrenip tırsa tırsa biontech aşısını oldum bugün. iğne tuttuğundan klasik baş dönmesini yaşadım 20 dakika kadar onun dışında bir belirtim yok henüz.

sinovac hakkında yeterli bilimsel çalışma olmaması ve çin'in yapılmasına imkan vermemesi de kararımda etkili oldu.

artık 30 sene sonra bi super human'a mı dönüştürür bu aşı beni yoksa mutasyon geçirip geberip gider miyiz orası muallak.
  • bana da çıkan aşılar. kafam karışık çünkü bu kardeşiniz 2018'de aplastik anemi nedeniyle ilik nakli oldu.

hangisini tercih etmeliyim? değerli bilgilerini paylaşmak isteyen yeşillendirsin lütfen.

edit: çoğu kişinin önerisiyle bir kaç saat evvel biontech yaptırdım. şu ana kadar bir yan etki görmedim, sonra da görmem inşallah. herkese teşekkürler.
  • ülkede brezilya'da yapılan deneylerde brezilya varyantına karşı etkin olduğu gösterilen bir aşının brezilya varyantına karşı korumadığını söyleyen doktorların olduğunu gördüğümüz karşılaştırma.

ülkenin doktorunun bilgi düzeyi sıradan vatandaştan bile aşağıda. sözün bittiği yerdeyiz.

https://twitter.com/…mez/status/1382989880431611906
  • mrna teknolojisi yeni bir teknoloji. mutlaka iyidir, ama ''bunca ülke vatandaşına yaptırmış kötü olsa yapılır mı ''mantığı ile hareket etmem. insan yanılan bir canlı. bu teknoloji üstüne saha çalışması daha önce hiç yapılmadı.
    insanlığın radyoaktiviteden, sigaraya kadar zararlarını on yıllarca sonr keşfettiği bir çok şey var.
    kısır yapar gibi aptalca şeylerden bahsetmiyorum, uzun vade etkileri belirsiz.
    oysa inaktif aşılar , aşı teknolojisinin başından beri kullanılıyor. kimin ürettiği umurumda değil. mekanik alet değil bu, sonuç itibarı ile bir çözelti içinde zayıflatılmış virüsler var.
    sinovac olacağım, sinovac kalmamışsa olmam.
    koruyuculuk oranları olarak paylaşılanlar düşük semptomatik hastalarda, ölüm vakalarında iki aşının da çift dozda şimdilik koruyuculuğu %90'larda.
  • ilk dozu sinovac aşısını olduk, ancak yurtdışına taşındığımız için ikinci doz için türkiye'ye dönme ihtimalimiz yok. bulunduğumuz yerde de biontech yapılıyor. onunla iki doz yapsak bir sakıncası olur mu merak içindeyim.
hesabın var mı? giriş yap