şükela:  tümü | bugün
 • bir doktordan sinovac'ın brezilya ve ingiltere'deki mutasyonlara koruma sağlamadığını ancak biontech'in de yapısı gereği bazı insanlarda anafilaksiye yol açtığını öğrenip tırsa tırsa biontech aşısını oldum bugün. iğne tuttuğundan klasik baş dönmesini yaşadım 20 dakika kadar onun dışında bir belirtim yok henüz.

  sinovac hakkında yeterli bilimsel çalışma olmaması ve çin'in yapılmasına imkan vermemesi de kararımda etkili oldu.

  artık 30 sene sonra bi super human'a mı dönüştürür bu aşı beni yoksa mutasyon geçirip geberip gider miyiz orası muallak.
 • bana da çıkan aşılar. kafam karışık çünkü bu kardeşiniz 2018'de aplastik anemi nedeniyle ilik nakli oldu.

  hangisini tercih etmeliyim? değerli bilgilerini paylaşmak isteyen yeşillendirsin lütfen.

  edit: çoğu kişinin önerisiyle bir kaç saat evvel biontech yaptırdım. şu ana kadar bir yan etki görmedim, sonra da görmem inşallah. herkese teşekkürler.
 • ülkede brezilya'da yapılan deneylerde brezilya varyantına karşı etkin olduğu gösterilen bir aşının brezilya varyantına karşı korumadığını söyleyen doktorların olduğunu gördüğümüz karşılaştırma.

  ülkenin doktorunun bilgi düzeyi sıradan vatandaştan bile aşağıda. sözün bittiği yerdeyiz.

  https://twitter.com/…mez/status/1382989880431611906
 • tansiyon hastalığı olan ve düzenli ilaç kullanan annem için biontech mi yoksa sinovac mı tercih etmeliyiz bilemedik. bilgisi olan yazabilirse çok sevinirim.
 • ilk dozu sinovac aşısını olduk, ancak yurtdışına taşındığımız için ikinci doz için türkiye'ye dönme ihtimalimiz yok. bulunduğumuz yerde de biontech yapılıyor. onunla iki doz yapsak bir sakıncası olur mu merak içindeyim.
 • bu iki aşı karşılaştırması hakkında şöyle birşey yapılmış.epey de güzel yanıtlamış gibi soruyu.
  https://mobile.twitter.com/…384413904080719873?s=19
 • annemin kronik hastalıkları olmasına rağmen biontech randevusu aldırdım ve aşıyı oldu. yan etkilerinden çok korkuyordu ama aşı yapılan kolda ağrı dışında hiç bir yan etki olmadı.
 • izmir için sinovac aşısı 15 gün sonraya, biontech aşısı 1 gün sonraya randevu veriliyor. ya elimizde aşı yok ya da biontech lerin bozulma şansı fazla olduğu için eritmeye çalışıyorlar.
 • 3 yıl önce koah teşhisi konmuş babam için biontech almak istiyoruz ancak bilgisi olan doktor varsa birde yeşilden bana bir akıl verebilir ise sevinirim. anneme biontech aldık, perşembe günü aşı olacak gibi görünüyor şu anlık.

  ayrıca yukarıdaki bir susere katılıyorum, biontech aşılarında aynı gün bile randevu bulabilmek mümkünken sinovac aşısı için en erken 2 haftaya randevu var idi, gerçekten çok ilginç ama bir yandan da mantıklı çünkü bu aşıların bozulmadan o damarların içinde ahenkle dans etmesi lazım yani.
 • karşımızda israil ve ingiltere gibi iyi örnekler varken aşı seçme hakkı tanındığı sürece biontech'ten başkasını seçmenin çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. bir öğretmen olarak kendim de biontech aşısı oldum. 2 gün hafif bir kol ağrısı ve hafif bir halsizlik dışında ciddi bir problem de yaşamadım açıkçası.